22 TEMMUZ GÜNEŞ TUTULMASI BU YÜZYILIN EN ÖNEMLİ TUTULMASI OLABİLİR

Yazdır Yazdır 

Mitch Battros – Earth Changes Media

19 Haziran 2009

Bilim adamları 22 Temmuz’daki yüzyılın en önemli güneş tutulması için hazırlanırken, ünlü heliolog Dr Hari Om Vats güneş tutulmasından önce ve sonra oluşan gölge kuşakları açıklığa kavuşturuyor. Güneş ve Ay Dünya’dan en uzak mesafede olacağından bu güneş tutulması bu yüzyılın en büyük tutulması olabilir. Bu nedenle, gölge kuşakların onun altındaki en geniş alanlar olması bekleniyor.

Fiziksel Araştırma Laboratuarından (PRL) doçent doktor astronomlara ve öğrencilere gölge kuşakların atmosferle ilgili değerli verileri nasıl verdiğini anlatmak için Vadodara’da idi.

Bir teori, gölge kuşakların sadece görsel olaylar olmadığını, ayrıca sonik olaylar olduğunu ileri sürüyor, ayın süpersonik hızda hareket ettiğine, güneş tutulması sırasında çeşitli ses dalgaları yarattığına inanılıyor.

2005’te tüm dünyadaki bilim adamlarının güneş lekelerinin %50 artacağını söylemelerini not etmek ilginç olabilir. Ancak, en son araştırmalar Güneş’in uzamış bir solar minimumda olduğunu gösteriyor. Elbette, solar patlamalara neden olan sadece güneş lekeleri değildir, Güneşin yüzeyindeki artan aktivite de bu patlamaların atmosfere girmesine neden olur.

Daha fazla engellemelerin olması kesin gibi, çünkü iletişimleri bize aktaran uyduların sayısında artma var. Güneş patlamaları durumunda, tahminlerde önemli bir ilerleme sağlayamadık. Bu nedenle, bunun gelecekte nasıl şekilleneceğini tahmin etmemiz zordur.