ANKARA’DA 1500 YIL YAŞINDA ‘SÜRYANİCE’ İNCİL BULUNDU: VATİKAN ŞOKTA

Yazdır Yazdır 

Ankara Adalet Sarayının emanetinde eski eser ‘yeniden keşfedildi’, incilin kadim versiyonunun Süryanice yazılı olduğuna inanılıyor, İsa’nın ana dilinin bir lehçesi.

İncil Türkiye, Akdeniz bölgesinde 2000 yılında bir operasyonda ele geçirildikten sonra Türk yetkililerin velayetinde idi. Ankara’da sekiz yıl bekledikten sonra, kadim incil polis eskortunda Ankara Etnografya Müzesine aktarıldı.

Kadim İncil Ankara Etnografya Müzesinde gösterilecek

Kopyaları 3 – 4 milyon dolar eden incil güvenlik nedenleriyle Ankara’ya aktarıldı, çünkü sahipleri bulunamadı.

El yazması deri üzerine altın harflerle yazılmış İncilin alıntılarını taşıyor, Aramice lehçesi ile Süryani metni hatları ile.

Süryanice İsa’nın ana dili Aramicenin bir lehçesi – bir zamanlar Orta Doğunun çoğunda ve Orta Asyada konuşulmaktaydı. Suriyeli Hristiyanların bulunduğu yerlerde kullanılmaktadır ve hala Hindistan’da Ortodoks Kilisesinde ve Suriyenin başkenti Şam yakınlarında hayattadır. Aramice ayrıca Kıbrıs’ta Maruni Hristiyanlarının dini ritüellerinde kullanılmaktadır.

Uzmanlar el yazmasının kaynağı üzerinde ve bunun orijinal olup olmadığında bölünmüş durumdalar. Diğer soru eski eser kaçakçılarının başka kopyaya sahip olup olmadıkları ve bunları Türkiyeden kaçırıp kaçırmadıklarıdır.

Vatikan’ın gözleri kadim eserin üzerinde

Vatikan yazıtı incelemek için resmi istekte bulundu.

http://rawforbeauty.com/blog/the1500-year-old-syriac-bible-found-in-ankara-turkey-vatican-in-shock.html#sthash.GiTCRqtO.dpuf