BİLİM ADAMLARI SÜPER DÜNYALILARIN YENİ IRKININ DOĞMAKTA OLUP OLMADIĞINI SORUYOR

Yazdır Yazdır 

Bilim adamları beklenmedik ve sarsıcı bir keşif yaptı – insanlar arasında çok fazla sayıda yeni ve daha önceden görülmemiş mutasyonlar belirlendi.

Yakında insanlar arasında büyüleyici x – men’lerin olacağını öne sürenler var. Bu süper dünyalılar gişe rekorları kıran ünlü filmlerde olduğu gibi gizli laboratuarlardan çıkmıyorlar, doğal olarak doğuyorlar. Diğer bilim adamları daha az iyimser ve öngörülmeyen gelişmenin insan bedeninde bilinmeyen değişimlere yol açabileceğini düşünüyorlar.

Bu beklenmedik ve ürkütücü keşif ABD Cornell Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmanın sonucudur.

Tüm dünyadan binlerce insanın genlerini inceledikleri zaman, insanlığın son yıllarda yeni, daha önceden görülmemiş mutasyonlar edindiği ortaya çıktı.

Bilim adamları 14,002 insanda 202 geni araştırdı. İnsan genomu 3 milyar baz çiftini kapsar; bilim adamları bu çiftlerin 864,000 ini inceledi. Bu genomun yalnızca küçük bir parçası iken, 14,002 insanın örnek büyüklüğü insanlarda dizilim araştırmasında şimdiye dek en büyük sayıdır.

Bu proje Kaliforniya Üniversitesinden John Novembre ve İngiltere’deki ilaç şirketi GlaxoSmithKline’den Vincent Mooser tarafından yönetildi, 14,000 insandaki 202 gen dizilimiyle değişkenlerin %95 inden fazlası nadir idi ve değişkenlerin %74 ü araştırmadaki sadece bir veya iki kişi tarafından taşınıyordu.

John Novembre, “Nadir bir varyasyon olacağını biliyordum, ama bu kadar çok olacağı ile ilgili bir fikrim yoktu!” dedi.

Araştırmada 10,621 insanda 12 hastalıktan biri vardır, bu hastalıklara koroner kalp hastalığını, multiple sclerosis, bipolar rahatsızlığı, şizofreni, osteoartrit ve Alzheimer’s dahildi; 3,381 kişinin hastalığı yoktu.

Novembre, “En geniş örnek büyüklüğü kalıpları öncesinden çok daha net olarak görmemizi sağlıyor.” “Eğer nadir değişkenler uzak yıldızlar gibiyse, bu türde geniş örnek büyüklüğü Hubble Teleskobuna sahip olmaya benziyor; öncesinden çok daha fazlasını görmemizi sağlıyor.”

Bir sürü varyasyon görüyoruz ve bu nadir değişkenler proteinlerde değişiklik yapıyorlar. Bu şekilde, bu araştırmanın insanlardaki hastalığın genetik temeli için önemli çıkarımları var. Bir çok hastalığa kısmen nadir değişkenlerin neden olduğu fikri ile tutarlı.”

Novembre “Elli yıl önce yapılan araştırma mutant genin bin kişi arasında sadece bir insanda olduğunu gösterdi ve şimdi beş insanda var” diye açıkladı.

Mutasyonlara neden olan nedir?

Daha önceleri genetik anormalliklere radyasyonun, virüslerin, transpozonların ve mutajenik kimyasalların neden olduğu düşünülüyordu, ama şimdi bilim adamları mutasyonlar ile sonuçlanan bir başka faktörü tanımladılar – aşırı nüfus artışı!

İnsan nüfusu artışı çok büyük sayıda genetik değişkenleri açıklamaya yardımcı oluyor.

“Gerçek şu ki, kısmen insan nüfusunun çok hızlı büyümekte olduğu gerçeğinden dolayı bu kadar çok nadir değişkenler görüyoruz. İnsan nüfusu çok arttığı için, mutasyonların gerçekleşme fırsatı da arttı. Gördüğümüz değişkenlerin bazıları çok genç, ziraatin icadına ve hatta Sanayi Devrimine kadar gidiyor; bu büyüme genomda mutasyon için bir çok fırsatlar yarattı, çünkü büyük nüfuslarda ebeveynden çocuğa kromozomların çok fazla iletilmesi var.”

Aşırı nüfusun sonucu olarak, nadir gen değişkenlerinin gerçekleşmesi daha olası. Ve bilim adamları yakında insan bedeninde bilinmeyen değişimlere yol açan yeni türde mutasyonların olabileceğini göz ardı etmiyor.

Yeni X – men ırkı mı doğuyor?

Mutasyonlarda faydalar gören bilim adamları var. Kaliforniya Üniversitesinden Profesör Darren Kessner Dünyalılar arasında yakında büyüleyici “X – Men” grubunun olacağını işeri sürdü. Bu varlıklar gizli laboratuarlardan çıkmıyorlar, doğal olarak doğuyorlar.

“Yeni mutasyonlar miras kalan varyasyonun kaynağıdır, bunların bazıları hastalığa ve işlevsizliğe yol açabilir ve bazıları evrimsel değişimin doğasını ve hızını belirleyebilir. Bunlar heyecan verici zamanlar.”

Hem yararlı hem de zararlı mutasyonlar tamamen normal bir fenomen olarak her zaman var oldu, ama mutasyonların sayısı dramatik şekilde artarsa, insan bu gelişmenin insan ırkı için ne ima edeceğini merak ediyor…

(Çeviri: Saffet Güler)

Kaynak: www.bodymindsoulspirit.com