BİLİM İNSANLARI ZEKANIN GİZEMLERİNİ ÇÖZÜYOR

Yazdır Yazdır 

Amanda Gardner

HealthDay Muhabiri

26 Şubat 2010 (HealthDay News)

Kişiyi zeki yapan veya zeki olmamasına neden olan belirli bir beyin bölgesi değildir.

Beyindeki bağlantıların hızı ve kuvveti veya toplam beyin hacmi gibi özellikler de değildir.

Bunun yerine, yeni araştırma zekayı ve bundan dolayı insanın yaşamda ne kadar iyi olduğunu belirleyen şeyin, beynin belirli bölgeleri arasındaki bağlantılar olduğunu gösteriyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences’in bu haftaki sayısında yayınlanan bir çalışmanın yazarı olan Jan Glascher “Genel zeka beynin içindeki belirli ağa dayanır ve bu gri madde veya hücre gövdeleri ve beyaz madde veya nöronlar arasındaki birleştirici fiberler arasındaki bağlantılardır” dedi. “Genel zeka beynin ön ve parietal [ön bölümün arkasında yerleşik olan] bölümlerinin arasındaki bağlantıya dayanıyor.”

Texas A&M Health Science Center College of Medicine in Temple’da psikiyatri ve davranış biliminde araştırma başkan yardımcısı Keith Young sonuçların tamamıyla beklenmedik olmadığını, ama “beynin çeşitli bölgeleri arasındaki iyi iletişimin bu genel zeka için çok önemli olduğunu fikrinin onaylanması olduğunu” söyledi.

Genel zeka 1904’te geliştirilen, her zaman bir şekilde tartışmalı olan soyut bir kavramdır.

Young, “İnsanlar uzun zaman önce, genelde test çözmede iyi olan insanların birçok farklı konularda iyi olduklarını kavradılar. Eğer matematikte iyi iseniz, genellikle İngilizcede de iyisinizdir. Araştırmacılar bu tür toplam zekayı temsil eden bu fikri ortaya koydular.” dedi.

Californiya Teknoloji Enstitüsü’nde insanlık ve sosyal bilimler departmanından Glascher “Genel zeka, zeki insanların tüm farklı türde alanlarda zeki olmaya eğilimli oldukları kavramıdır” diye ekledi.

Daha fazlasını öğrenmeyi umarak, yazarlar bazı türde beyin lezyonları olan 241 hastayı tespit ettiler. Sonra lezyonlarının yerlerini diyagram halinde çizdiler ve onlara IQ testi yaptılar.

Glascher,“Beyinlerinde hasarlı bölgeler olan hastaları aldık, nerede iyi nerede kötü olduklarını görmek için zeka testi uyguladık, sonra tüm hastalarda bu skorları beyin lezyonlarının yeri ile ilişkilendirdik” diye açıkladı. “Bu şekilde, bu testlerde azalan performans ile ilişkili olan bölgeleri vurgulayabilirsiniz, bunun ters anlamı bu bölgelerin genel zeka için çok önemli olduklarıdır.”

Güney Florida Üniversitesi Yaşlanma ve Beyin Onarımı Merkezinde beyin cerrahisi profesörü ve yönetici olan Paul Sanberg “Bu araştırmalar beyin dokularının yokluğuna dayanan sonuçları gösteriyor” diye ekledi. “Onların zeka için önemli bölgeleri düzenlemelerini ve yerlerini belirlemelerini sağlıyor.”

Young bulguların öncekileri yansıttığını söyledi. “Ortaya koydukları harita beklediğimiz harita idi ve dahil olduğunu düşündüğümüz korteks bölgelerini kapsıyor – parietal ve ön korteks. Bunlar lisan ve matematik için önemlidir” dedi.

Daha önceki bir çalışmada, aynı araştırma ekibi bu beyin ağının çalışma hafızası için de önemli olduğunu buldu, “[zihninizde] belirli maddelerin sayısını tutma yeteneği”. Glascher, “Geçmişte, insanlar genel zekayı güçlendirilmiş hafıza kapasitesi ile çok kuvvetli şekilde ilişkilendirdiler, bununla yakın bir kuramsal bağlantı vardır” dedi.