BP FELAKETİ: RUSYA’NIN TEPKİSİ

Yazdır Yazdır 

Anatoly Sagalevich Mexico Körfezindeki BP ekolojik felaketi üzerine en son tartışmalara katıldı. Rus Bilim Akademisinden olan bu uzman Deepwater Horizon teçhizatı çöktükten kısa süre sonra BP tarafından Körfeze çağrıldı. Ve onun söyledikleri çok güven verici değil.

Dr. Sagalevich’in raporu hazırlandı ve Başbakan Vladimir Putin’e sunuldu. Bu raporda, Shirshov Okyanusbilim Enstitüsü ve Rus bilim Akademisinden araştırmacı, okyanus tabanının onarılmaz şekilde hasar görmüş olduğunu ve gezegenin “tüm anlayışların ötesindeki” ekolojik bir felakete hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Dr. Sagalevich’in BP’ye çağrılmasının nedeni, onun derin su keşfinde dünyaca ünlü bir uzman olmasıdır, MIR-1 ve MIR-2 denizaltılarının yaratılması için Lenin nişanı ile ödüllendirildi, bu denizaltılar 6 km derinliğe dalma kapasitesine sahip, dünyadaki en derine ulaşan denizaltılar.

Dr. Sagalevich’e göre petrol sızıntısı medyanın iddia ettiği gibi tek bir kaynaktan gelmiyor, 18 farklı yerden geliyor. Rapora göre, ABD tarafından çağırılan Rus bilim adamlarının bulgularını medyaya açıklaması yasaklandı.

Komsomolskaya Pravda’daki rapora göre, Rus uzmanlar Atlantik Okyanusunu mahvetmeden önce, kuyuyu yok etmek için nükleer patlamayı kullanmaları için Amerikalılara baskı yapıyor. SSCB 1966 ve 1981 arasında problemli petrol ve gaz katmanlarını yok etmek için görünüşe göre beş kez nükleer patlamalar kullandı (bunlardan dördünde başarılı oldular.)

Dr. Sagalevich’ göre, Obama yönetiminin kuyuyu mühürlemek için nükleer patlama yapma konusunda karşılaştığı problem, Deepwater felaketinin çevresel etkisinden çok Mexico Körfezindeki petrolün devam eden keşfine etkileri ile ilgili.

Rus bilim adamları ayrıca BP’nin petrole karşı kullandığı zehirli dağıtıcı ajanlara karşı da uyarıyorlar, çünkü bunlar her yere asit yağmurları olarak yağacak ve temasa geçtiği tüm bitki yaşamını yok edecek.

Kaynak ve orijinal makale: