Büyük Hadron Çarpıştırıcıdaki Bilim Adamları Yakın Zamanda PARALEL EVREN ile temas kurmayı umuyorlar

Yazdır Yazdır 

Paul Baldwin

Cenevre, İsviçre CERN merkezindeki son derece karmaşık LHC ‘atom çarpıştırıcı’ minyatür kara delikleri belirlemek – hatta yaratmak – için en yüksek enerji seviyelerine çalıştırılacak.

Eğer başarılı olursa tamamıyla yeni bir evren ortaya çıkarılacak – yalnızca fizik kitaplarını değil, felsefe kitaplarını da yeniden yazacak.

LHC’deki bilim adamları bizim kendi evrenimizden yerçekiminin bu paralel evrene ‘sızabilmesinin” olası olduğunu söylüyorlar.

Deney LHC’nin telaşlı eleştirmenlerini öfkelendirecek, onların çoğu yüksek enerji parçacık çarpıştırıcının bir kara deliğin yaratılmasıyla evrenimizin sonu anlamına geleceğini uyarısını yapmışlardı.

Ama şimdiye kadar Cenevre olay ufkunun dışında etkilenmemiş kaldı.

Aslında LHC göz alıcı biçimde başarılı oldu. Öncelikle bilim adamları tanımlanması zor Higgs bozon ‘Tanrı parçacığının’ – evrenimizin anahtar yapı taşı – varlığını kanıtladı ve şimdi evrendeki maddenin çoğunluğunu oluşturduğunun düşünüldüğü daha önce belirlenemez olan teorik olasılık olan ‘kara maddeyi’ meydana çıkarmakta iyi gidiyor.

Ama sonraki haftanın deneyi ezber bozan olarak düşünülüyor.

Deneyin arkasındaki üç kişilik fizikçi ekipten olan Mir Faizal şöyle söylüyor: ” İki boyutlu nesneler (genişlik ve uzunluk) olan bir çok paralel kağıt yapraklarının üçüncü boyutta (yükseklik) var olabilmesi gibi, paralel evrenler de yüksek boyutlarda var olabilir”.

“Yerçekiminin ekstra boyutlara sızabileceğini tahmin ediyoruz ve eğer sızarsa, o zaman LHC’de minyatür kara delikler üretilebilir.”

“Normalde, insanlar çoklu evreni düşündükleri zaman, her olasılığın hayata geçirildiği kuantum mekaniklerinin birçok – dünyalar yorumunu düşünürler.

“Bu test edilemez ve bu nedenle felsefedir, bilim değildir.”

“Paralel evrenler ile kastettiğimiz şey bu değildir. Kastettiğimiz şey ekstra boyutlardaki gerçek evrenlerdir.”

“Yerçekimi evrenimizin dışına ekstra boyutlara akabilirken, bu tür bir model LHC’de mini kara deliklerin belirlenmesiyle test edilebilir.”

‘Yerçekiminin gökkuşağında (bu mini kara deliklerini belirlemeyi umut ettiğimiz enerjiyi hesapladık.” [yeni bir bilimsel teori]

“Eğer bu enerjide mini kara delikleri belirlersek, o zaman hem yerçekiminin gökkuşağını hem de ekstra boyutların doğru olduğunu bileceğiz.”

LHC çalıştırıldığı zaman, enerji Tera elektron voltta ölçülüyor – bir TeV bir trilyon elektron Volttur.

Şimdiye kadar, LHC 5.3 TeV’nin altındaki enerji seviyelerinde mini kara delikleri araştırdı. Ama en son çalışma bunun çok düşük olduğunu söylüyor.

Bunun yerine, model kara deliklerin altı boyutta en azından 9.5 TeV’de ve 10 boyutta 11.9 TeV’deki enerji seviyelerinde oluşabileceğini tahmin ediyor.

(Çeviri: Saffet Güler)

http://www.express.co.uk/news/world/565315/Scientists-at-Large-Hadron-Collider-hope-to-make-contact-with-PARALLEL-UNIVERSE-in-days