CERN’den HABERLER

Yazdır Yazdır 

Büyük Hadron Parçacık Hızlandırıcı Kendi Rekorunu Üç Katına Çıkardı

19 Mart 2010

Büyük Hadron Parçacık Hızlandırıcı bu sabah enerjisel parçacık ışınlarının yaratılmasının yeni rekorunu kırdı. Parçacık hızlandırıcı parçacıkları 3.48 trilyon elektron volta yükleyerek kendi rekorunu geçti.

Bu insan varlıklar tarafından şimdiye kadar yaratılmış olan ışın enerjisinin üç katıdır ve LHC’nin niyet edilen maksimum kapasitesinin yarısında az bir miktardır. Son zamanlardaki bir seri aksilik ve onarımdan sonra, CERN’in Hızlandırıcılar ve Teknoloji Yöneticisi Steve Myers başarılı bir bildiriyi ilan etti. “Işınları 3.5 TeV’e getirmek LHC’nin toplam tasarımının sağlamlığının kanıtıdır.”

LHC bilim adamlarının kütlenin, karanlık maddenin ve evrenin orijinlerinin doğasını daha iyi anlamasını sağladı. Ancak onların çoğunun hepimizin bildiği şu andaki teorik modeller setini – iplik teorisi, karanlık enerji, Higgs – Boson vs – onaylaması yerine, CERN – işletme deneyinden tamamıyla beklenmeyen bir şey ortaya çıkacak.

Muazzam deneyin bundan sonraki kısmı teorik tahminleri onaylayabilecek veya onlara meydan okuyacak muhteşem minik bir patlama yaratmak için bu ışınları çarpıştırmaktır. Geriye kalan çöküntüyü tasnif ederek, fizikçiler sadece belirli teorik senaryolar altında mevcut olan özel atom altı parçacıklar bulabilirler. Örneğin, belirli türde süpersimetrik parçacıkların (sparticles) keşfi, fizikçi Michio Kaku’nun “11 nci boyuttan sinyaller” olarak adlandırdığı şey olarak görülebilir.

http://www.wired.com/wiredscience/2010/03/lhc-triples-its-own-record/#ixzz0ig2JjyoO

Atom çarpıştırıcı ‘Big Bang’ çarpışmasına ulaşıyor

30 Mart 2010

Cenevre yakınlarındaki Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu’ndaki (CERN) dünyanın en büyük atom çarpıştırıcısındaki bilim adamları, evreni yaratan Big Bang’e yakın koşulları taklit ederek, protonları rekor güçte çarpıştırmayı kutluyorlar.

Dünyanın en büyük atom çarpıştırıcısındaki bilim adamları Salı günü parçacıkları rekor enerji seviyelerinde çarpıştırmaya başladılar, evrenin en derin sırlarının arayışında yeni bir çağı açtılar.

CERN, üçüncü girişimde, proton ışın demetleri ışık hızına yakın hızda çarpışarak 27 kilometre hızlandırıcıya hücum ederken, benzeri görülmemiş enerji patlamalarını serbest bıraktığını söyledi.

CERN bilim adamı ve sözcüsü ulaşılan rekor enerji seviyelerini kastederek, “Bu yeni bir çağı oluşturan, yeni çağın başlangıcı olan fiziktir, 7 TeV’ta (teralektronvolt) çarpışmalara sahibiz” dedi.

CERN Genel Direktörü: “Bu bilim için büyüleyici bir an” dedi.

Bir saat içinde, tüm dünyadaki düzinelerce ülkeden fizikçiler, renkli enerji patlamaları olarak grafik haline getirilen ilk gözlemlere hayretle bakıyorlardı.

“Deneyin en büyük kısımlarından birinin sözcüsü olan Fabiola Gianotti, “Detektörün içinde gördüğümüz şey bir havai fişek gösterisi, bir sürü enerji idi, şimdiye dek gördüğümüzden tamamıyla farklı bir şeydi” dedi.

Başarı Cenevre yakınındaki Fransız – İsviçre sınırının altında bulunan dev 3.9 milyar euroluk makinede duraksamalı bir başlangıçtan sonra geldi, bu başlangıç evrenin önemli sırlarından bazılarını ortaya çıkarmayı amaçlıyordu.

Ancak 20 milyar proton arasındaki çarpışmalar 1:06 pm’de ortaya çıktı, evreni yaratan Big Bang’e yakın koşulları taklit eden güçlü ama mikroskopik patlamaları yarattı.

CERN sözcüsü James Gillies, “Big Bang’in bir saniyesinin milyarda birindeyiz” dedi.

CERN’in Hızlandırıcılar ve Teknoloji Yöneticisi Steve Myers “ Aynı şeyi önümüzdeki hafta birçok kez, yıl sonuna kadar yüzlerce kez yapacağız” dedi.

Myers, girişimi Atlantik’in her iki kıyısından iğneleri ateşlemeye ve parçacıklar halka etrafında saniyede 5.000 kereden daha fazla dönerken onları yarı yolda çarpıştırmaya benzetti.

“İlk Fizik” olarak isimlendirilen yeni aşama, bu tür çarpışmaların 18 – 24 aylık sürede milyarlarca serisinin sadece başlangıcını işaret ediyor.

Tüm dünyadaki bilim adamları dev bir bilgisayar ağında, genel olarak “Tanrı Parçacığı” adı verilen, Higgs Boson olarak adlandırılan teorize edilmiş kayıp bağlantının kanıtını arayarak dev miktardaki verileri dikkatle inceleyecek ve analiz edecek.

Fizikçi Despiona Hatzifotiadu yeni fenomenin gözleminin çoğunun yoğun hesaplara dayanacağını söyledi. “Bu bize başlangıçta nasıl yaratıldığımızın ipucunu verecek.”

Deney ayrıca birlikte kozmosun yüzde 96 sını oluşturduğu düşünülen “karanlık madde” ve “karanlık enerji”ye ışık tutmayı amaçlıyor.

Bu aşamada LHC hala sadece kısmi güçte çalışıyor. O, ışık hızının yüzde 99.99’una eşdeğer olan iki katı enerjide – 14 TeV – çarpışmaları gerçekleştirmek için tasarlandı.

CERN 2011’den sonra, Cenevre yakınındaki Fransa – İsviçre sınırında bulunan dev, dondurularak soğutulan makineyle eşiği geçmeyi amaçlıyor.

Tam güçte katedral büyüklüğündeki odalardaki detektörler, LHC’de saniyede 11,245 kez koşan trilyonlarca protonlar arasında her saniyede 600 milyon çarpışmayı yakalayacak.