DÜNYANIN İLK MAVİ GÜLÜ

Yazdır Yazdır 

1840’ta, İngiltere ve Belçika bahçecilik toplulukları gerçekten mavi bir gül üreten ilk kişiye 500,000 frank ödül vaat ettikleri zamandan bu yana gerçek bir mavi gül, gül üreticilerinin tutkusu oldu. Bu iş çok kolay değildi, ama bunları yaratan şirket buna değeceğini umuyor.

Japon ve Avustralyalı araştırmacıların dünyanın ilk mavi gülünü yaratmaları 14 yıllık çalışmayı gerektirdi. Bazen, Doğa Ana’nın kımıldamak istemediği görünüyor. Bu, sonunda hercai menekşelerdeki mavi Delphinidin pigmentinin sentezine yol açan gen aşılanarak başarıldı. Bu pigment güllerde doğal olarak bulunmaz. “Gerçek mavi” güller üretmek için genetik potansiyele sahip dünyadaki ilk gül, spektrumda açık maviden laciverde kadar uzanıyor.

Suntory gülü bir başka nedenle de tarihidir. Bu gül potansiyel olarak, RNA girişim (RNAi) teknolojisini kullanan dünyadaki ilk ticari bitkidir. RNAi teknolojisi, biyoloji ve tıp bilimlerinde araştırma ve geliştirme için kullanılır. Genetik olarak modifiye edilmiş mavi gülleri yaratan Japon firması bu gülleri gelecek yıl ticari olarak satmaya başlayacak. Suntory Ltd ayrıca büyük bir viski üreticisidir.

Şirketin sözcüsü, “Fiyatlar biraz yüksek olabilirken, armağan etmek için lüks kesilmiş çiçek talepleri hedefliyoruz.” dedi.

Gülün ticari ismi ve fiyatı henüz kararlaştırılmadı. Şirket şu anda Avustralya ve ABD de deneme üretimleri yapıyor.

Eğer her şey iyi giderse, gelecek yıl Sevgililer gününde yeni, nadir bulunan bir hediye seçimi olabilir.