DÜNYA’NIN YENİ EİNSTEİN’I? “TANRI PARÇACIĞINI” KEŞFEDEN ADAM

Yazdır Yazdır 

DÜNYA’NIN YENİ EİNSTEİN’I? “TANRI PARÇACIĞINI” KEŞFEDEN ADAM PDF Yazdır E-Posta

Kırk yıl önce, İskoçya Edinburg Üniversitesi’nde tanınmayan bir fizikçi olan Peter Higgs evrenin nasıl bir arada tutulduğuna dair bir teori ile ortaya çıktı – anahtar parçacığı bulmak için multimilyar dolarlık bir yarışma başladı.

1966’da, 36 yaşındaki Higgs Princeton Üniversitesi’nin bir mil uzağında olan ve Albert Einstein’ın eski evi olan İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde bir konferans verdi. Konferansı devrimci bir şeyleri öneriyordu, tüm evrende uzanan görünmez bir alan modern bilimin en büyük gizemlerinden birinin anahtarını taşıyor – madde ve kütlenin doğası. Higgs şimdi Higgs Boson olarak bilinen parçacığı öngördü – bu alanda yaratılıyor ve bu parçacığı bulmak fizikçilerin onlarca yıl arayışlarının kanıtı olurdu – evrenin yaratılışındaki kolay bulunmaz (akla gelmez) doğa ve temel rol ileri gelen bilim adamlarının bunu Tanrı parçacığı olarak yeniden adlandırmasına neden oldu.

40 yıldan fazla bir süre sonra, Higgs hala kendi alanının ötesinde tanınmıyor, ama bu durum değişmek üzere. Onun teorisinin doğru olup olmadığını keşfetmek için multimilyar dolarlık yarış sonunda bu gelecek Mayıs ayında zirveye yaklaşıyor. Mayıs ayında Cenevre’deki Avrupa nükleer araştırma organizasyonu CERN’in yeni makinesi, £4 milyarlık Large Hadron Collider (hadron hızlandırıcı), ilk kez çalıştırılacak, Avrupa ve Amerika arasındaki parçacık arama yarışını kızıştıracak. LHC, Amerikalıların Fermilab collider (hızlandırıcı)sından 14 kat fazla enerji ile protonları birbirleri ile çarpıştıracak ve Higgs parçacıklarını püskürtmesi umuluyor.

Bugün bilim adamları Higgs’in yeni alanının veya ona çok benzer bir şeyin evrenin oluşumunda anahtar bir rol oynadığını biliyor. “Bu alan olmadan, kozmos bugün gördüğümüz zengin, sonsuz galaksilere patlamazdı” diyor Higgs. Güneş sistemimizi oluşturmak için 4,5 milyar yıl önce çöken dönen kozmik toz diski asla olmazdı. Gezegenler ne de gezegenleri ısıtacak bir güneş oluşmazdı. Yaşamın bir şansı olmazdı.”

Nadir bir röportajında Higgs bizi çevreleyen boşluktaki bir şeyleri farkında olmadan keşfinin hikayesini anlatıyor. “Bunun sonuçları var” diyor. “Eğer orada olmasaydı, biz burada olmazdık”