GALAKTİK KUVVETLER DÜNYADAKİ YAŞAMI KONTROL EDİYOR

Yazdır Yazdır 

Büyük kozmik güçlerin Dünyadaki tüm yaşamın yönünü kontrol etmekten sorumlu olduğu görünüyor.

Bu yılın başlarında yapılan bir araştırma Dünya’daki türlerin iniş ve çıkışlarının, güneş sistemimiz Samanyolu’nda yolculuk yaparken, güneş sisteminin dalgalı hareketlerinden etkilendiğini ortaya koydu.

Bazı bilim adamları bu kozmik gücün Dünyamızın biyolojik tarihindeki en büyük soruların bazılarına yanıt sunabileceğine inanıyor – özellikle tekamülün kısa kaldığı (eksik geldiği) yerler.

Berkeley, Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar deniz fosil kayıtlarının, biyolojik çeşitliliğin 62 – milyon yıllık bir döngüye dayanan artış ve inişler gösterdiğini keşfettiler. Dünyanın büyük kitlesel nesil tükenmelerinden en az ikisi ( 250 milyon önceki Permian nesil tükenmesi ve yaklaşık 450 milyon önceki Ordovician nesil tükenmesi) bu döngünün zirvelerine karşılık geliyor, ki bu nesil tükenmeleri tekamül teorileri ile açıklanamıyor.

Bu yılın başlarında, Kansas Üniversitesinden bir araştırma ekibi fenomenin dünya dışı kaynaklı açıklaması ile ortaya çıktı. Onların fikri, yıldızların uzayda ilerlediği ve bazen galaksiler boyunca paldır küldür aceleyle ilerlediği veya kısa kozmik bir randevuya neden olacak kadar yakın yaklaştığı gerçeğine dayanıyor.

Kendi yıldızımız Samanyolu’nun merkezine doğru ilerler ve ondan uzaklaşır ve ayrıca galaktik plan boyunca aşağı ve yukarı hareket eder. Tam bir aşağı – yukarı döngü 64 milyon yıl sürer – Dünya’nın biyolojik çeşitlilik döngüsüne yakın bir döngü.

Araştırmacılar bağımsız olarak biyolojik çeşitlilik döngüsünü onayladıklarında, yeni bir mekanizma önerdiler, buna göre biyoçeşitlilik döngüsüne Güneşin galaktik yolculukları neden oluyor.

Bilim adamları Samanyolu’nun Virgo Kümesi olarak adlandırılan yoğun galaksiler kümesine doğru yerçekimsel olarak çekildiğini biliyor, Virgo Kümesi 50 milyon ışık yılı uzaktadır. Adrian Melott ve arkadaşı Mikhail Medvedev, Samanyolu Virgo Kümesine doğru hızla giderken, önünde eğilme (bükülme) şoku olarak adlandırılan bir şok ürettiğini speküle ediyorlar; bu, süpersonik bir jet tarafından yaratılan şoka benzerdir.

“Güneş sistemimizin etrafında bir şok dalgası var ve Dünyaya çarpan kozmik ışınların iyi bir miktarını üretiyor. Neden galaksinin de şok dalgası olmasın?” diye soruyor Melott.

Araştırmacılar “Galaktik eğilme/bükülme şoku sadece Samanyolu’nun galaktik planının kuzey tarafında mevcut, çünkü uzayda ilerlerken Virgo Kümesine bakan yüzü bu taraftır, ve arkasında akan süperısınmış gaza ve kozmik ışınlara neden olur” diyor. Normal olarak, galaksimizin manyetik alanı güneş sistemimizi bu “galaktik rüzgardan” korur. Ama her 64 milyon yılda bir, güneş sisteminin döngüsel yolculukları bunu galaktik planın üzerine çıkarır.

“Diskten dışarı çıktığımız zaman, daha az korumaya sahip oluruz, böylece bir çok kozmik ışığa maruz kalırız” diyor Melott.

Paleontolog Bruce Lieberman’a göre, kozmik – ışına maruz kalmadaki artışın Dünyanın organizmaları üzerinde direkt bir etkisi olabilir. Radyasyon organizmalarda yüksek oranlarda genetik mutasyonlara neden olabilir veya organizmaların DNA hasarını onarma yeteneğine müdahale edebilir; bu potansiyel olarak kanser gibi hastalıklara yol açar. Bu şekilde, süreç bazı türleri öldürürken, yeni türlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kozmik ışınlar ayrıca artan bulut örtüsü ile ilişkilidir, bu bulut örtüsü Güneş ışınlarının fazlasını bloke ederek gezegeni soğutabilir. Ayrıca atmosferdeki moleküller ile etkileşerek azot dioksit yaratırlar, bu gaz ozon tabakasını yer.

Döngüyü keşfedenlerden biri olan UC Berkeley fizikçilerinden Richard Muller, Melott ve arkadaşlarının biyolojik çeşitlilik için mantıklı galaktik bir açıklama sunduklarını söyledi.

Eğer gelecek çalışmalar galaksi – biyoçeşitlilik bağlantısını onaylarsa, bilim adamlarının Dünyadaki yaşamı neyin etkileyebileceği ile ilgili fikirlerini genişletmelerine neden olacaktır. “Belki bu sadece Dünyadaki iklim ve tektonik olaylar değildir” diyor Lieberman. “Belki dünya dışı ortamı da daha çok düşünmeye başlamalıyız”

http://www.livescience.com/space/scienceastronomy/070423_cosmic_evo.html