Güneşin Üzerinde 75,000 mil genişliğinde bir DELİK ortaya çıktı – ve Uzmanlar Dünyada Elektrik Kesilmeleri Uyarısı Yapıyorlar

Yazdır Yazdır 

22 Temmuz 2017

2012’yi hatırlıyor musunuz? Son geri sayıma ve bildiğimiz şekliyle yaşamın sonuna götüren sert günleri?

Maya kehanetlerinden ayrı olarak, o yıl panik için çok gerçek bir neden vardı. 2012 Dünyanın şanslı kaçış yılıydı. Süper güneş fırtınasından kılpayı kurtulduk – 150 yıldaki güneşteki en güçlü fırtına. O zaman şanslıydık. O güneş fırtınası bir hafta önce olsaydı, dünya ateş hattında olurdu.

Şansımızın devam etmesini umalım, çünkü bu anda aynı risk ile karşı karşıyayız.

NASA güneşte muazzam 75,000 mil (120,675 kilometre) bir delik buldu. Aşağıdaki video NASA tarafından 5 – 11 Temmuz arası çekildi, aktif bir bölgeyi gösteriyor – yoğun ve karmaşık manyetik alanlar bölgesi. NASA’ya göre, bunun hızla büyüdüğü görülüyor.

AR2665 olarak etiketlenen güneş lekesi potansiyel olarak burada dünyada büyük hasar yaratabilir.

Güneşin manyetik alanı ile etkileşimlerin neden olduğu güneş lekeleri güneşin daha koyu, daha serin alanlarıdır. Yoğun manyetik aktivite bölgelerinde ortaya çıkmaya eğilimlidirler ve bu enerji salıverildiği zaman, güneş lekelerinden güneş patlamaları ve muazzam fırtınalar patlak verir.

Manyetik alan ile etkileşim ne kadar yoğun olursa, güneş lekelerinin ortaya çıkması o kadar olası olur. Problem şu ki, tüm bu enerji salıverildiği zaman, güneş patlamaları oluşur, uzaya taçküre kütle atımları (CME) adı verilen devasa ışık ve radyasyon patlamaları gönderir.

Bu muazzam güneş patlamaları bazı bölgelerde radio yayını kesilmelerine ve elektrik kesintilerine neden olabilir, uydu iletişimleri bozulabilir ve GPS sistemleri çalışmayabilir.

Bu tür güneş lekeleri güneşte yaygındır, ama biz solar minimum doğru giderken daha az sık olur. Solar minimum güneşin yaklaşık yıllık döngüsü sırasında düşük güneş aktivitesi periyodudur. Bu güneş lekesi, iki gündür güneşin lekesiz olmasından sonra ilk ortaya çıkan lekedir ve NASA’ya göre şu anda tek güneş lekesi grubudur.

“Güneş lekeleri güneşin yüzündeki çillere benzer, küçük yüz hatları olarak görünürler, ama boyut görelidir: bu güneş lekesinin karanlık çekirdeği aslında Dünyadan daha geniştir.”

Gerçekten geniş bir leke, eğer dünyadaki tüm elektriği keserse, bizi karanlık çağlara geri gönderebilir.

Bunun gerçekleşme şansı nedir? Endişelenmeli miyiz?

Aşırı iklim olaylarının gerçekleşme olasılığı üzerine’ raporunu yayınlayan fizikçi Pete Riley yeterince kuvvetli bir güneş fırtınası ihtimalinin sonraki on yılda yaşamlarımızın yaklaşık %12 sini aksatacağını hesapladı.

Bu yılın Ocak ayında NASA güneş fırtınalarını tahmin etmede bir atılım yayınladı, ki bu Dünyaya erken bir uyarı verebilir.

(Çeviri: Saffet Güler)

http://myscienceacademy.org/2017/07/22/75000-mile-wide-hole-appeared-sun-experts-warn-blackouts-earth/?utm_content=buffer79b1b&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer