KOZMİK IŞINLARIN KAYNAĞININ BULUNDUĞU GÖRÜLÜYOR

Yazdır Yazdır 

Mitch Battros – Earth Changes Media

Bu, önce çok az dikkat çeken keşiflerden biridir; ama bana inanın dev bir haber. NASA’nın Chandra uzay aracı ve Japonların Suzaku X – ışını uydusu kullanılarak, kozmik ışınların kaynağı şimdi bulundu.

Japon Aerospace Exploration Agency (JAXA)’dan Yasunobu Uchiyama ve dört çalışma arkadaşı, NASA’nın Chandra uzay aracı ile bağlantılı olarak, elektronların şok hızlanmasının imzasını gözlediler ve süpernova kalıntılarındaki manyetik alanların daha önce düşünülenden daha güçlü olduğunu ve kozmik ışınları üretme kapasitesine sahip olduklarını gösterdiler.

Kozmik ışınlar yüksek enerji yüklü parçacıklardır, dış uzaydan kaynaklanırlar, ışık hızına yakın seyahat ederler ve tüm yönlerden Dünya’ya çarparlar. Bir çok kozmik ışın atomların çekirdeğidir, periyodik tablodaki en hafif elementlerden en ağır elementlere değişen aralıklarda. Kozmik ışınlar ayrıca yüksek enerjili elektronları, pozitronları ve diğer atom altı parçacıkları içerirler. “Kozmik ışınlar” terimi genelde güneş sisteminin dışından kaynaklanan, Samanyolu Galaksimizde dağılan galaktik kozmik ışınları refere eder.

Kuzey Kaliforniya Devlet Üniversitesinden fizikçi Don Ellison “Bu çok önemli bir rapor” diyor, Ellison Uchiyama’nın ekibinin bir üyesi değil. “Bu kadar hızlı X – ışını değişkenliğinin süpernova kalıntısında görülmesi ilk kez oluyor. Süpernova kalıntılarındaki bazı X – ışını yayımının yüksek – hızlı elektronlardan gelen senkrotron radyasyon olduğu genel olarak kabul ediliyordu, ancak bunu sabitleştirmek ve manyetik alanın ölçümünü almak önemlidir”