SOLAR DÖNGÜ 24’ÜN GİZLİ VE İSTENMEYEN BİR SÜRPRİZİ OLABİLİR Mİ?

Yazdır Yazdır 

Mitch Battros – Earth Changes Media

Güneşimizde doğru gitmeyen bir şeyler var. Bazı solar fizikçilerin gerginliği artıyor. Neler oluyor?

Güneş şu zamanlarda solar minimumda, ama kademeli olarak artan aktivite gösteriyor olmalıydı, ama bunu yapmıyor. Bu yeni solar döngünün ne zaman başlayacağı ile ilgili bazı tartışmalar var. Döngü 24’ün 31 Temmuz 2007’te başladığı solar bilimsel topluluktaki bir çokları tarafından geçen yıl bildirilmişti; bu başlangıç ilk güneş lekesi kutup ters dönmesi ile belirtilmişti. Ancak, söz konusu güneş lekesinin ekvatorunun çok alçak olduğun ve bunun sayılmaması gerektiğini ileri süren bazı mantıklı tartışmalar var.

4 Ocak 2008’deki tek güneş lekesinin kutup değişimine sahip olan daha yüksek enlemi olduğuna inanan bir başka solar fizikçi ekibi var, bu nedenle onlar Solar Döngü 24’ün 4 Ocak 2008’de başladığını onaylıyor.

Ortaya çıkacağına inandığım şey, fırtınadan önceki ürkütücü sessizliktir. Birkaç orta – büyük depremin basın inşa edilmesini sağladığı ve sonra aniden 8.0 veya daha büyüklük ile depremle aniden muazzam bir basınç salıverdiği zamanki ile çok benzer bir senaryodur.

Güneş çok sakindi – soru şu; bu, yeni bir ‘küçük buzul çağı’nı getiren çok küçük veya sıfır güneş lekesi aktivitesinin bir diğer uzun periyodunu mu işaret ediyor? Ya da Güneş Baba ‘ceee’ yapıp bizimle oyun mu oynuyor. Her iki senaryoya da dikkat etmeliyiz ve kaynaklarımıza bunlara göre kullanmalıyız.

NASA’da çalışan David Hathaway hala Döngü 23’te olduğumuza inanıyor ve onun fikrine göre “ne alçak ne de uzun” olan normal yavaş azalan döngüye tanık oluyoruz. Hathaway 1749’a kadar geri giden uluslar arası güneş lekesi sayılarını incelediğini bildiriyor. Ancak ben ve çok saygı duyulan ve nitelikli bazı bilimsel araştırmacılar Döngü 24’ün önceden başladığına inanıyoruz. Daha fazlası, Döngü 24’ün, 23’ten en az % 50 daha kuvvetli olacağına inanıyorum.

Hathaway ile uzlaştığımız yer, Güneş’in iklim dalgalanmalarında önemli rol oynamasıdır. Çok az güneş lekesi aktivitesi olan periyotta, Dünya “soğuma trendi” deneyimler. Tabi ki, bunun tersi de doğrudur. 1645 – 1715 yıllarının Minimum (Küçük Buzul Çağı olarak da bilinir) kaydedilen en uzun minimumdur, 70 yıl sürmüştür. Güneş lekeleri nadiren gözlendi ve solar döngünün tamamen bozulduğu göründü.

Hathaway ifade ediyor: “Sakin güneş lekesi aktivitesi Küçük Buzul Çağı ile çakışıyor, Dünya’nın kuzey yarıküresine olağanüstü şiddetli kışları getirdi”. Birçok araştırmacı, artan yanardağ aktivitesi ve okyanus akıntısı modellerindeki olası değişimler ile birlikte hareket eden düşük solar aktivitenin 17 nci yüzyıldaki soğumada rol oynadığına ikna oldu.

Deprem aktivitesinin ‘çok sakin’ periyotlarında olduğu gibi, Solar Döngü 24’ün önümüzdeki yıl tırmanmaya başlamasını izleyin ve eğer şu andaki bilimsel ve kadim metin kehanetleri doğru ise, birçoklarının beklemediği fırtına için “uyanık ve hazır” olmamız iyi olur.