Uzun Süredir Kayıp Olan Minik Primat Endonezya’da Keşfedildi

Yazdır Yazdır 

Minik, uzun süredir kayıp olan primat Endonezya’da keşfedildi

WASHINGTON (Reuters) – Endonezya’nın Sulawesi adasındaki sisli dağ tepelerinde, bilim adamları seksen yıldır ilk kez canlı bir cüce maki (tarsier) gözlediler, bu maki gezegenin en küçük ve en nadir primatlarındandır.

This undated handout photo shows a creature called a pygmy tarsier, …

İki aylık periyotta, bilim adamları merkez Sulawesi’de Lore Lindu Ulusal Park’ındaki Rore Katimbo dağında üç adet tüylü, fare boyutunda cüce makiyi – ikisi erkek, biri dişi – yakalamak için ağ kullandılar.

Dördüncüsünün kaçtığını farkettiler.

Bazı bilim adamlarının yok olduklarına inandığı makiler, bulunmuş olmaktan çok fazla heyecanlanmış olmayabilirler. Onlardan biri keşfe katılan Texas A&M Üniversitesi antropoloji profesörü Sharon Gursky-Doyen’i ısırdı.

Gursky-Doyen telefon görüşmesinde “Dünyada cüce bir mika tarafından ısırılan tek insanım” dedi. “Boynuna radyo tasması takarken, yardımcılarım onu sakin tutmaya çalışıyordu. Onu tutmak çok zordu, çünkü kafalarını 180 derece döndürebiliyorlar. Radyo tasmasını kapamaya çalışırken, kafasını çevirdi ve parmağımı ısırdı.”

Tasmalar, mikaların hareketlerinin izlenmesi için takılıyordu.

Mikalar olağandışı primatlardır – Madagaskar maymunu (maki), maymun, şempanze ve insanı kapsayan memeli grubuna aittir. Çeşitli Asya adalarında az sayıda maki türleri yaşıyor.

İsimlerinin belirttiği gibi, cüce makiler küçüktür – 50 gram ağırlığında. Büyük gözleri ve büyük kulakları vardır ve “Gremlinler” filmindeki yaratıklara biraz benzetilirler.

Gece avlanan böcekçil hayvanlardır ve parmak tırnakları yerine pençeleri olan olağandışı primatlar arasındadırlar.

Bilim adamları tarafından 1921’den bu yana görülmemişlerdi. 2000’de, Sulawesi tepelerinde fareleri yakalamaya çalışan Endonezyalı bilim adamları tesadüfen cüce bir makiyi yakaladılar ve öldürdüler.

Gursky-Doyen “Bu zamana kadar kimse onların var olduğuna inanmıyordu, çünkü insanlar uzun yıllardır onları arıyor ve hiç kimse onları görüp işitmemişti.” dedi.

http://news.yahoo.com/s/nm/20081118/sc_nm/us_primate_indonesia_4