VEDİC ASTROLOJİYE GÖRE 21 AĞUSTOS 2017 GÜNEŞ TUTULMASI

Yazdır Yazdır 

Madhavi

Herkesin 21 Ağustos 2017 güneş tutulmasını tartıştığı görülüyor. Jyotish’te veya Vedic astrolojide, tutulmalar özellikler güçlü olaylardır. Tutulmalar, düğümler Rahu (Kuzey) veya Ketu (Güney) Güneş/Ay’ın belirli astronomik derecesi içine düştüğü zaman gerçekleşir. Tutulmalar ışık veren cisimleri, Güneş veya Ay’ı engellediği için, bizim görüşümüzden Vedic astrolojide bunlar uğursuz olaylar olarak görülür. Jyotish tutulma zamanlarının spiritüel uygulamalar için ideal olduğunu ileri sürer.

Güneş tutulmaları Güneş ve Ay düğümlerden – Rahu veya Ketu – biriyle yakından hizalandığında, yeni Ayda gerçekleşir. Vedic astrolojide, tutulmalar hem Güneşi hem de Ay’ı zayıflatır. Bir çok insan tutulmayı izlemeye niyet ederken, Vedic astroloji geleneğinde bu asla tavsiye edilmez. Bunlara bakanlar gelecekte büyük zorluklardan sıkıntı çekebilirler. Düğümler, Rahu & Ketu ile ilişkili mitoloji bunun nedenini açıklamaya yardımcı olabilir. Aşağıdaki, hikayenin çok basitleştirilmiş bir versiyonudur.

RAHU ve KETU’NUN HİKAYESİ

Düğümler başlangıçta şeytani formda bedenlendi. Ölümsüzlüğü arzuladılar. Bir şeytan, Tanrıların amrita – ölümsüzlük nektarı – içtikleri özel bir partiyi duydu. Partiye katılmayı arzu etti, kılık değiştirdi ve giriş izni aldı. Amrita masanın etrafında aktarılıyordu ve şeytan onu tattı ve o zaman Güneş ve Ay tarafından keşfedildi. Tanrılardan biri bir disk fırlattı ve şeytanı ikiye doğradı: kafası (Rahu) ve kuyruğu (Ketu). Ölümsüzlük nektarını tadan Rahu o iksiri ebediyen arıyor ve asla tatmin olmuyor.

Bu nedenle, düğümler illüzyon ve sahtelik ile ilişkilidir. Rahu sonu gelmeyen arayış, arzu, tutku ve açlık yaratır. Bir duruma ve ait olmadığı bir gruba katılmayı arzulamanın çağrışımı vardır. Ketu genellikle spiritüel uğraş ile ilişkilidir, yine de arayış teması hala aktiftir.

GÜNEŞİN ÖNEMİ

Güneş (Surya) Jyotish’te ruhu temsil eder. Ayrıca ruhsallığı, dini ve canlılığı ifade eder. Bu nedenler, güneş tutulması sırasında, düğümlerden biri ruhumuzu kavrar. Tutulmanın sonucu olarak radikal dini veya spiritüel gruplar ile sorunların ortaya çıktığını görebiliriz. 21 Ağustos 2017 güneş tutulması sırasında, Güneş Rahu ile yakından hizalıdır. Rahu, dört gün önce burç değiştirmiş olacağı için daha fazla istikrarsız olacak. Herhangi bir bölgeye tam olarak ayak basmıyor, bu nedenle daha fazla düzensiz olarak davranıyor.

Güneş gezegensel döngüsünde veya Aslan’da Güneşi olanlar sağlıkları için ekstra dikkatli olmalılar. Ayurveda’da, Güneş asthi dhatu veya kemik sistemini temsil eder. Bu nedenle tutulma sırasında ve sonrasında kemik incinmeleri daha olasıdır. Ayurveda sağlıklı kemikler için çözümler sunar.

MAGHA NAKSHATRA

21 Ağustos 2017 güneş tutulması Magha’nın nakshatra’sında veya yıldızında gerçekleşiyor. Batı astronomisinde, bu yıldız Regulus olarak bilinir. Güneş ve Ay tutulma sırasında Regulus’ta olacak. Merkür gerilemesi daha sonra Regulus’a ilerleyecek. Bu nedenle, iletişime ekstra dikkat edin. Elektronik cihazlardan uzak durun.

Magha için sembol kraliyet tahtıdır. Atalar ve soyağacı yaratmak ile bağlantı vardır. Tutulma ayrıca olağan olandan daha fazla dikkat çektiği görünen şu andaki liderin ekliptiğin yükselen noktasına düşüyor. Bu kişi ayrıca bir tutulmada doğdu. Yabancı ülkeler ile büyük çatışma olabilir (Rahu yabancıları ve saklı olan şeyleri temsil eder). Rahu bu bireyin yabancı işler evine henüz geçmiş olacak. Değişim aniden ve hızla gelebilir. Çok kötü sonuçlar ile fevri aktivite olabilir.

Tutulma Aslan ateş burcunda ve Regulus yıldızında olduğu için, tutulmanın görülebilir olduğu yerlerde yanıcı kazalar olabilir.

Bu tutulma Kuzey Amerika’da görülebilir olduğu için, Kuzey Amerikalılar için daha önemlidir. Tutulmaya bakmak yerine, tutulma sırasında içerde kalmak, medistayon yapmak veya diğer spiritüel uygulamaları yapmak tavsiye edilir. Perdeler kapatılmalı ve yiyecekler dışarıda tutulmamalı ve güneş ışınlarına maruz bırakılmamalı. Eğer sizin bölgenizde görülebilir değilse, içerde kalmanız gerekmez.

Tutulmanın bölgenizde görülebilir olup olmadığına bakmaksızın insanlar dikkat etmeliler. Herkes için, Tutulmadan önce veya sonra bir kaç gün yeni girişimlere başlanmamalıdır.

Hindistan’da 15 nci nesil Brahmin pandit (Hindu bilge) olan Vedamurti Vivekshakastri Godbole tutulmalar ile ilgili şunları söylüyor:

“Tutulmalar zihnimizi ve fiziksel bedenimizi etkiler. Metinler tutulmaların finansal veya fiziksel problemler ve bazen yeni hastalıklar yarattığını söyler. Ayrıca tutulma zamanı civarında doğal felaketler olabilir. Bu nedenle insanlar tutulmaya bakmamalıdır. Ama, ileri teknolojimiz ve astronomimiz ile, insanlar bu tavsiyeyi dinlemezler.

İnsanlar tutulmadan önce sonra yıkanmalılar. Yetişkinler için tutulmadan 12 saat önce yemek yememek en iyisidir ve tutulmadan 3 – 3,5 saat önce hiç bir şey içmemeliler. Bu şekilde, tutulma sırasında mantralarına odaklanabilirler. Mantranız yoksa, OM mantrasını seslendirin. Hamiler kadınlar, çocuklar, yaşılar ve tıbbi sorunları olanlar için, tutulma sırasında banyoyu kullanmak tamamdır, ama eğer yetişkinler yemez veya içmezlerse, o zaman banyoya sıkça girmek zorunda kalmazlar.

Hamile kadınlar tutulmalar bakmak hakkında en çok dikkat etmesi gerekenlerdier. Tutulmaların ışınları doğmamış çocuğu etkiler. Hamiler hanımlar tutulma sırasında uyumamalılar. Rahat bir sandalyede dinlenmeli ve Yaratıcının ismini tekrarlamalılar.

Tutulmadan etkilenen herkes, tutulma sırasında yerel bir hayırsever kuruma bağış yapmaya niyet etmelidirler. Tutulmadan sonra, gidip bağış yapabilirler. Güneş ışığı temsil ettiği için, göz ameliyatları yapan veya gözleri rahatsız olanlara ya da görmeyenlere yardım eden bir hayır kurumuna bağış yapabilirsiniz. veya, bir sağlık organizasyonuna bağış yapın, özellikle kalp hastalıkları ile ilgili olan.”

(Çeviri: Saffet Güler)

https://vedichealing.com/august-21-2017-solar-eclipse-stay-indoors/