YENİ KANIT DÜNYADA KUTUP DEĞİŞİMİNİN GERÇEKLEŞMEKTE OLDUĞUNU İLERİ SÜRÜYOR

Yazdır Yazdır 

Yerkürenin manyetik kutuplarının tersine dönmesi mi gerçekleşiyor? Yanardağlar, depremler, denizden gelen garip sesler. Yeni kanıt kutup değişimine işaret ediyor.

Yerkürenin manyetik kutupluluğunu değiştiren yerkürenin kuzey ve güney manyetik kutuplarının yer değiştirmeye başladığı zaman olan kutup değişimi daha önce gerçekleşti. Gezegenin geçmişini takip eden bilim adamları çekirdek örnekleri inceleyerek bu olayların 74 tanesini tanımladılar. Bunlar yer altında ve kalın kutup buzlarında binlerce metreden çıkarılan örnekler.

Ani bir değişim yerkürenin dengesini önemli derecede bozardı, hayal edemeyeceğimiz  ölçekte ölümcül depremlere, tsunamilere neden olurdu, yanardağ patlamaları o kadar geniş bir alan yayılırdı ki, bulutlar ve gazlar güneş ışınlarını örterdi ve ani bir yeni buzul çağını tetiklerdi.

Bilim adamları önceki Armageddon tarzı yıkımın kanıtını arıyor. Toprağın, kayaların ve buzulların dar katmanları çamur ve minik manyetik olarak yüklenmiş parçalar formunda yerkürenin tarihindeki tuhaf olayları kaydediyor. Onlara göre, bunlar ani sellerin, buzulların erimesinin veya kül çökeltilerinin net göstergeleridir. Bunlar, yerkürenin tarihinde donma ve erime döngüsünün uzun periyotlarının dışında bulunduğu zaman, bu kutup değişiminin bir göstergesidir.

Kutup değişimleri tektonik levhaların hareketinde, yerküre kabuğundaki zıt çatlakların dev hatlarında büyük artışa neden olur, bunlar birbirlerini itip öğütürler, sonunda periyodik olarak salıverirler.

Şu anda doğal felaketlerde ve diğer garip, olası tersine çevrilmeyi işaret eden görünürde ilişkisiz olaylardaki keskin artış arasında yeni işaretler var. Manyetik kuzeyin Grönland ve Kanada yakınındaki şu andaki pozisyonundan Rusya’ya doğru artan hızla geçiş yaptığı yaygın şekilde bilinmektedir. Son on yılda 400 km ilerledi ve hızlanmakta.

Güneşimiz kuzey ve güney kutbunu her 11 – 13 yılda bir tersine çeviriyor ve bunu henüz yaptı. Güneşteki etki, dünyada büyük etkisi olabilecek güneş fırtınalarının sayısını ve yoğunluğunu canlandırmaktır. Bunlar elektrik santrallerine ve TV yayınlarına müdahale edebilir.

Manyetik kuzey ve güney arasındaki manyetik tersine çevrilmenin etkilerini gösterebilecek diğer işaretler son bir kaç gündür tüm dünyada püskürmeye başlayan benzeri görülmemiş yedi yanardağ ve 7.0 büyüklüğündeki depremlerdir.

Döngü 2004’te Endonezya’da başladı ve çok yakınlarda Nepal’de tekrarlandı. Sismik aktivitedeki bu keskin artışlar her 30 yılda gerçekleşir ve doğal med cezirin parçası olabilir, ama bunlar manyetik kuzeyin orijinal pozisyonundan uzaklaşmasının bir parçası olabilir.

USGS ve NASA, Utah Üniversitesinin son zamanlarda Yellowstone Ulusal Parkının altında keşfettiği yeni mağma odası hakkında çok endişeli, ayrıca önceden bildikleri çok büyük erimiş kaya ve demir gölü var. Bu, Büyük Kanyonun hacminin 11 katı. Ani bir kutup değişimi mağma odasını yüzeye itebilir, bu Los Angeles’i patlatabilir. Eğer bu olursa, Kuzey Amerika’nın çoğu anında yok olur ve yeni buzul çağı başlar.

Bir başka hikaye Japonya’nın kuzey ucunda bir gecede deniz yatağından ortaya çıkan 300 metre yüksekliğindeki ada. Bu bölge 2011’de Japonya’daki 8.9 büyüklüğündeki depremin kaynağı idi.

Bu yeni Japon toprakları neredeyse 7.9 Nepal depremi ile tam olarak aynı anda ortaya çıktı. 

Son olarak garip şekilde davranan doğanın en tuhaf hikayesi, denizden gelen garip uğultu seslerinin raporları. Bilim adamları bunu şu anda okyanuslardaki akımların etkisi olarak açıkladı.

(Çeviri: Saffet Güler)

http://www.riseearth.com/2015/05/new-shocking-evidence-suggests-pole.html#.VUZkfhyFqXQ.facebook