Yerkürenin dönüşü ile atmosferdeki iklim modellerinin yönünü karmaşık bir şekilde birbirine bağlayan bir kuvvetin, Semazenlerin etekleri ile yaratılan hipnotik modellerin yaratılmasında çok önemli bir rol oynadığı gösterildi.

Yazdır Yazdır 

Yerkürenin dönüşü ile atmosferdeki iklim modellerinin yönünü karmaşık bir şekilde birbirine bağlayan bir kuvvetin, Semazenlerin etekleri ile yaratılan hipnotik modellerin yaratılmasında çok önemli bir rol oynadığı gösterildi.

Bu, Coriolis kuvvetinin Semazenler döndükleri zaman sabit veya özgür – akan koni – şeklinde yapıların nasıl davrandığını yöneten çok basit denklemler seti yaratarak Dervişlerin eteklerinin yüzeyinde oluşan arketipik ve bazen mantığa aykırı modelleri yaratmak için nasıl gerekli olduğunu gösteren uluslararası araştırmacılar grubuna göredir.

27 Kasımda Fizik Enstitüsü ve Alman Fizik Toplumunun ‘New Journal of Physics’ dergisinde yayınlanan denklemler Semazenlerin eteklerinin akan yüzeyinde ortaya çıkan ve gerçek yaşam imgelerine önemli benzerlikler gösteren iniş çıkışları yeniden üretebildi.

Türkiye’de popüler olan ve turistleri çeken Semazenler, bir nokta üzerinde dönen ve uzun etekleri ile büyüleyici modeller yaratarak 13 ncü yüzyıl Şairi Rumi’yi anan dini bir harekettir.

Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesinden çalışmanın ortak yazarı James Hanna şunları söyledi: “Semazenler sabit bir hızla etrafta dönmekten fazla bir şey yapmıyorlar, ama etekleri mantığa aykırı olduğu görünen keskin kıyıya benzer özellikleri olan bu çok çarpıcı, uzun ömürlü modelleri gösteriyor.

Universidad Nacional Autónoma de México’de Jemal Guven ve Université de Lorraine’de Martin Michale Müller ile birlikte Hanna, Coriolis kuvvetinin varlığının farklı modellerin oluşumunda önemli olduğunu buldu.

Coriolis etkisi dönen bir yüzeyde nesnelerin yön değiştirmesini açıklar ve Yerkürenin dönüşlerine ve bunun Yerküre etrafındaki atmosferdeki etkilerine bakıldığı zaman en yaygın şekilde karşılaşılır.Yerkürenin dönüşü rüzgarların Kuzey Yarımkürede saat yönünde yön değiştirmesine ve Güney Yarımkürede saatin tersi yönde yön değiştirmesine neden olan Coriolis kuvvetini yaratır. Kasırgaların dönüşünden sorumlu olan bu etkidir.

“Semazenlerin giysisi konik olarak simetrik olduğu için, malzeme gerilmeden veya deforme olmadan onun yüzeyi boyunca akabilir. Örneğin, Yerkürenin etrafında atmosferde serbestçe akan hava ile, dönen Yerküreyi düşünebilirsiniz.

Giysinin malzemesinin akışı, atmosferin akışından çok daha fazla kısıtlayıcıdır, ama bununla birlikte Coriolis kuvvetleri ile sonuçlanır. Bulduğumuz şey, bu akışın ve ilgili Coriolis kuvvetlerinin derviş – benzeri modeller oluşturmakta çok önemli bir rol oynadığıdır.”

Semazenlerin dönen eteklerinin temel matematiksel tanımını sunarak, araştırmacılar gelecekteki araştırmalarının farklı modellerin nasıl seçildiğini, bu modellerin nasıl stabil olduğunu ve yerçekimi veya diğer etkilerin niteliksel bir fark yaratıp yaratmadığını kavramalarını sağlayacağını umuyor.

(Çeviri: Saffet Güler)

 

https://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131126191632.htm