YILIN EN BÜYÜK DOLUNAYI

Yazdır Yazdır 

9 Aralık 2008: Hayır, Neil Armstrong’un ayak izlerini göremezsiniz. Ama gidip bakın: 12 Aralık’ın Dolunayı yılın en büyük ve en parlak Dolunayıdır.

Bu illüzyon değil. Bazı Dolunaylar diğerlerinden daha büyüktür ve bu Cuma’nın Dolunayı kocaman olacak. Neden? Ayın yörüngesi bir elipstir, bir tarafı Dünya’ya diğer tarafından 50,000 km daha yakın olan bir elips. Astronomi dilinde, iki uç “apogee” (uzak) ve “perigee” (yakın) olarak adlandırılır. 12 Aralık’ta Ay, 2008’de daha önce gördüğümüz Dolunaylardan %14 daha büyük ve %30 daha parlak olacak.

see caption

YAKIN UZAK

Daha yakınlaşan Ay ekstra – yüksek gelgite neden olur, ama NOAA’ya göre endişelenecek bir şey yok. Çoğu yerlerde, ay yerçekimi dalgaları olağan olandan sadece birkaç santim değiştirir. Bölgesel coğrafya etkiyi 15 santime kadar büyütebilir.

Bakılacak en iyi zaman, Ay ufka yakın olduğu zamandır. Bu anda, gerçekten hayret verici bir görüntü üretmek için yanılsama, gerçeklik ile karışır. Astronomlar veya psikologlar tarafından tam olarak anlaşılamayan nedenlerle, aşağıya – sarkan Ay ağaçlara, binalara ve yerdeki diğer nesnelere ışık saçarken, doğal olmayan bir şekilde büyük görünür.