2010 – DÖNÜŞÜM YILI

Yazdır Yazdır 

Astrolojik buluşmalar bilinçte kuantum sıçramayı işaret ediyor olabilir

Silvan Zülle

Bana tekrar tekrar 2012 yılının astrolojik perspektiften olağanüstü bir şeyler gösterip göstermediği soruluyor. 21 Aralık 2012 gününün astrolojik haritası Maya takvimine uygun olarak bize özel bir şey sunuyor mu? Yanıt hayırdır ve bu olağanüstü bir şeyler bekleyen bazı insanlar için hayal kırıcı olabilir! Ancak astrolojik bakış açısından insanlığın gelişimi yorumlandığında, belirleyici olabilen daha uzun bir zaman periyoduna bakmak zorundayız. Ve burada, 2008 ve 2015 arasındaki periyodu içine alan birkaç çok önemli astrolojik işareti buluyoruz. Benim görüşüme göre, bu tür bir zaman çerçevesi çok daha fazla anlam ifade ediyor – ayrıca Maya takvimini anlamaya çalıştığımız zaman. Zaman periyodu bir tür süreçte oluşan yeni bir enerjinin gelişimidir ve sadece tek bir günde değişen bir şey değildir – Maya takvimi ile ilgili anlayışım da bunun gibidir. Bu nedenle Mayaların ‘Uzun Sayım’ takviminin ne ile ilgili olabileceği fikrini elde etmeye çalışınca birkaç yıllık zaman çerçevesine bakmak çok anlam ifade eder.

Ama bu özel zaman ile ilgili astroloji bize neler anlatıyor? Aslında bu zamanın değişimler, krizler ve her türde yeni yapılar ile ilgisi olduğunun birçok ipuçları var. Bize içinde yaşadığımız bu özel zaman periyodu ile ilgili birçok göstergeler veren bazı astrolojik veçheleri işaret etmek istiyorum ve 2010 yılı önemli bir yıl olabilir ve 2010’da gerçekleşen şeyler gelen yıllar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Oğlak Burcundaki Plüton (2008 – 2024)

Plüton 2008 sırasında Oğlak burcuna girdi ve yaklaşık 16 yıl orada kalacak. Plüton altdünyanın tanrısıdır ve onun ilişkili olduğu tek ana şey dönüşümdür. Gelen yılların her türde değerlere bakış şeklimiz ile ilgili olduğuna inanıyorum (değer konularının farklı veya yeni anlayışı). Bu görüş dramatik değişimler görebilir. Birçok astrolog Oğlaktaki Plüton periyodunun bu dünyanın finans sistemini etkileyeceğini kabul etti – ki aslında etkiledi ve hala etkiliyor – çünkü Plüton’un borçlar ve borçluluk ile ilgisi vardır. Toplum, siyaset, finans dünyası, aile formları, okul sistemlerinde herhangi türde donmuş veya belirlenmiş formlar ve yapılar çökebilir ve yerine yeni yapılar gelebilir. Ancak tüm bu yeni yapılar için toplumumuza artık hizmet etmeyen birçok eski şeyler öncelikle ölmelidir. Bu bir tür plütonik süreçtir ve tüm insanlar bundan hoşlanmayacaktır – özellikle hala eski dünyadan çıkar sağlayanlar! Oğlaktaki Plüton ile el ele giden birçok veçheyi zaten görmekteyiz, ama bunun birkaç yıl sürecek olan bir süreç olduğunu unutmayın.

Koç Burcundaki Uranüs (2010 – 2018)

Mayıs 2010’un sonuna kadar Uranüs (Kova burcunun yöneticisi) Koç burcuna giriyor ve Haziran’da ona Jüpiter eşlik edecek. Her iki gezegenin güçlü ve aktif Koç burcuna girişi ve onların ilgili kavuşumu, astrologların yakından ilgilendiği bir şeydir. Dahil olan çok fazla Yang enerji var ve bu bazı türde reformlar veya devrimler bile getirebilir. Bunun (her türde) parçalanma ile el ele gitme potansiyeli vardır ve sürpriz etki çok büyüktür – Uranüs’ün iyi olduğu bir konu. Yeni yapılar için (tekrar – bakınız yukarıdaki Plüton yazısı), bir tür yeni evrensel resmin başlaması için büyük bir şans vardır. Bu çok aktif enerjiyi kontrol etmek o kadar kolay değildir, çok güçlü olabilir. Güç (elektrik) bu astrolojik buluşma için iyi bir metafordur, çünkü Uranüs’ün elektrik ile ilgisi vardır. Uranüs sonunda insanlığa serbest enerjiyi getirebilir. Yavaş hareket eden bir gezegenin zodyağın yeni bir burcuna girmesi çok sıklıkla dikkate değer bir şeydir. Ama Uranüs’ün birkaç yıl Koç burcunda olacağını unutmamalıyız. Bu nedenle her türde olayın anında gerçekleşmesini beklemeyin – ancak Uranüs ile bunu asla bilemezsiniz…

En Önemli Zirve (2008 – 2015)

Temmuz/Ağustos 2010 periyodu bu yılın en yoğun periyodudur. Eğer bir çeşit 2012 astroloji haritası arıyorsanız, bu aramakta olduğunuz bir şey olabilir! Bunu çok yoğun ve zahmetli yapan astrolojik konu, üç gezegen arasındaki özel buluşmadır; Satürn (Terazi’de), Uranüs (Koç’ta) ve Plüton (Oğlak’ta). Bu gezegenlerin hepsi önemli burçlardadır ve T – cetveli denilen bir figür veya şekil oluştururlar (Uranüs Satürn’e karşıt pozisyonda ve Plüton ile kare oluşturuyor). Buna en önemli zirve adı veriliyor ve olağan astrolojik perspektiften bu buluşmanın aktif olduğu zaman çerçevesi 2009 ve 2012 arasındadır veya 2008’den 2015’e kadar genişletebiliriz. Bu buluşmanın gerçekleştiği en son tarih 1930’larda idi (büyük ekonomik kriz). Astrolojik olarak konuşursak, bunun birçok etkilerini zaten hissedebilmemize rağmen, 2010’un yaz ayları sırasında yoğunluk çok fazla artabilir. Bunun nedeni diğer gezegenlerin bu figüre katılacak olmalarıdır (örneğin Mars, Venüs ve Jüpiter).

Temmuz ve Ağustos 2010 insanlık için belirleyici olan bir zaman penceresi olma potansiyeline sahip. Olaylar yoğunlaşıyor ve çok fazla baskı var. İstikrarlı olma izlenimi veren birçok yapılar istikrarsız hale gelebilir ve dağılabilir ya da çökebilir, örneğin (dünya çapında) ekonomi veya çok fazla borcu olan ülkeler çökebilir. Ancak her türde (eski) yapılar zorlanabilir. Çok daha fazla sayıda insan bu tür bir gelişmeye doğru gittiğimizi veya seyrettiğimizi hissediyor. Herhangi belirli şeyler kehanet etmek istemiyorum – Mayalar da açık kehanetler ile ilgili olarak dikkatlidir. Ama 2010’un yaz ayları sırasında olabilecek şeyler gelmekte olan yıllar için büyük etkiler gösterme potansiyeline sahiptir – ilk bakışta bu öneme sahip olmadıkları görünse bile. Ve “dış dünyada” bir şeylerin olmasını beklemek zorunda değiliz, bu “içsel dünya”da yarattığımız ve sonra fiziksel dünyada önemli etkiler gösteren bir şeyler olabilir.

Böylece Temmuz/Ağustos zaman penceresi bilinç ile ilgili bir şeyler yaratmak için iyi bir fırsat sunuyor (bilinçli kavuşum veya armonik kavuşum – hangi ismi vermeyi tercih ederseniz). Yeni yapıları destekleyen bir şeyler yaratmak için büyük bir potansiyel vardır. Kuantum fizikçilerin söylediği gibi, süreci gözleyerek birlikte – yaratıcılar olma potansiyeline sahibiz. Benim perspektifimden hangi belirli günü seçtiğiniz çok önemli değildir. Yukarıda tanımladığım enerjiler 2010 yaz ayları sırasında ve gelecek olan yıllarda aktiftir. Diğer astrologların farklı bir fikre sahip olabileceklerini ve belirli bir günü – 21 Aralık 2012 – arayabileceklerini biliyorum, ama bu tür belirli bir tarih çok önemli midir? Temmuz/Ağustos 2010 periyodunun, bilinçli kavuşum etrafında bir şeyleri aktive etmek için iyi bir zaman penceresi olduğuna inanıyorum.

Silvan Zülle, İsviçre, 4 Nisan 2010

Biyografi Silvan Zülle

1964’te doğdu, Rita ile evli ve Paloma Marama’nın babası. Ekonomi okudu ve bankacılık sanayinde yaklaşık 20 yıl çalıştı. Derin kişisel bir kriz yaşamını tamamen değiştirdi ve materyal dünyanın ötesindeki birçok şeye görüşünü açtı. Bugün astrolog olarak çalışıyor, insanları doğaya yönlendiriyor ve insanlığın bilinç değişimi ile ilgili konuşmalar yapıyor. Maya dünyasına ve ayrıca Yeni Zelanda’daki Maori/Waitaha gibi diğer yerli uluslara yakınlık hissediyor.