AĞUSTOS 2017… EVRENİMİZİ DEĞİŞTİREN KOZMİK OLAY

Yazdır Yazdır 

Elizabeth Peru

© Copyright 2017 All Rights Reserved | elizabethperu.com

Sevgili Kozmik Topluluk,

Bu hafta göksel topluluk arasında galakside 130 milyon ışık yılı uzaklıkta çarpışan iki nötron yıldızı ve etkisinin sonunda Ağustos 2017’de Dünyaya ulaşma hakkında konuşmalar işitmiş olabilirsiniz.

 Son zamanlarda bu hikayeyi izlemekteyim ve bu süper patlamanın burada Dünyadaki bizler için ne anlama geldiği ile ilgili sezgisel hislerimi aktarma ihtiyacı hissediyorum, bu o kadar yoğundu ki, uzay – zamanda bir dalgacığa neden oldu.

 Nötron yıldızları görünürde elmastan daha serttir ve bu nedenle ikisinin çarpışması muazzam kuvvete neden oldu, muhtemelen bir kara delik yarattı ve altın, gümüş ve uranyum gibi değerli metaller olan ağır elementleri tohumladı.

HYDRA TAKIMYILDIZI

Bir havuza bir çakıl taşı attığınız zaman ne olduğunu imgeleyin, yaratılan dalgacıklar sonsuzluğa doğru yankılanır.

Ağustos 2017’de (biz tam Tutulma Mevsiminin ortasındayken – aslında Tam Güneş Tutulmasından sadece 4 gün önce – tüm dünyadaki astronomlar 100 saniyenin üzerinde süren gamma ışını patlamaları kaydettiler. İki nötron yıldızının çarpışmasından sonra, şimdiye kadar kaydedilmiş en kuvvetli ışınlar Hydra takımyıldızında galaksi NGC 4993 den geliyordu.

Hydra takımyıldızı ile kişisel bağlantınız var mı? Enerjiniz oraya çekiliyor mu ve eğer öyleyse, Ağuston ayından bu yana özellikle sarsıldığınızı hissettiniz mi?

KİLONOVA

Bu patlama ‘Kilonova’ olarak biliniyor ve o kadar muazzamdı ki, bildiğimiz evrenimizi salladı ve yoğunluğunu değiştirdi. Uzay – zamandaki dalgacıkların evren boyunca ışık hızında hareket edildiği işitildi ve kaydedildi.

Aşağıda ESO’dan (Avrupa Güney Gözlem) alınan video gerçekleşmiş olan şeyi daha ayrıntılı açıklıyor.

 

ENERJİSEL ETKİLER

Güneş sistemimize ulaşan ve Dünyanın alanını etkileyen bu kozmik olayın zamanlamasını oldukça şiirsel buluyorum.

Ağustos 2017’nin GÜÇ AYI idi. Ağustosta sadece Merkür, Uranüs, Pluto, Satürn ve Neptün’ün hepsinin Gerilemesini deneyimlemedik, aynı zamanda yoğun Kısmi Ay Tutulmasını ve Tam Güneş Tutulmasını deneyimledik. Bu, yaşamlarımızın alt üst olduğu ve kapsamlı şekilde temizlendiği bir ay idi.

Ağustostan bu yana küresel enerji durgunlaştı. Eylül sadece bu yılın değil, geçen bir kaç yılın en zorlayıcı aylarından biri oldu. Eylülün başındaki X.9 Güneş Patlamasını hatırlıyor musunuz? On yıldaki en kuvvetli patlama.

Eylülden bu yana küresel huzurszuluk ve şiddetli iklim modelleri hepimizin kozmik ölçekte neler gerçekleşmekte olduğunu fark etmemizi sağladı.

Sadece, Dünyanın bu Kilonova’nın enerjisel dalgacık olaylarından etkilendiğini düşünün, siz de etkilendiniz.”

(Çeviri: Saffet Güler)