Ayın Ritimleriyle Yaşamak – 16 Temmuz

Yazdır Yazdır 

16 Temmuz 2009

Yiğit Köseoğlu

Sevgili dostlar,

Bugün 16 Temmuz 2009, Perşembe, 24. Ay günü. Hala Sondördün’deyiz. Sondördün evresi, 22 Temmuz’da gerçekleşecek Yeni Ay’a kadar altı gün daha sürecek. Ay geçen 24 saat boyunca biraz daha küçüldü, karanlıkta kalan kısmı aydınlık görünen bölümüne yetişip geçti. Bu gece, Ay’ın sadece % 44’ünü Güneş ışığıyla aydınlanırken göreceğiz. Söz konusu aydınlanma olunca %44 de hiç fena bir oran sayılmaz aslında, darısı başımıza!

24. Ay gününe Avrupa geleneği çok özel bir mana atfetmiyor, bugün nötr bir gün “Avrupa Birliği”ne göre. Veda ve Avesta geleneklerine göre ise bugün kanal bilgileri almak için elverişli bir gün olarak görülüyor. Aynı gelenekler 24. Ay gününü fiziksel güçlerin yükseldiği bir gün olarak değerlendirirken, bugünün rekabet ve çatışma getirebilme riskine dikkat çekiyor. Bugün, parasal konularda yeni başlangıçlar yapmanın çok da “hayırlara vesile” olmayacağı konusunda uyarıda bulunuyor ayrıca Hindu gelenekleri. Ben, onların yalancısıyım.

Perşembe sabahı saat 01:30’dan itibaren Ay, Boğa burcunu girmiş bulunuyor ve bu burçta Cuma günü saat yaklaşık 24:00’e kadar kalacak. Ayın Boğa’da geçireceği bu iki günün Ay takvimine göre elementi toprak. Ayın çekim gücünün en zayıf olduğu günlerde olduğumuz ve yeryüzünün çekim gücüne daha fazla tabi olduğumuz dikkate alınırsa, üzerimizdeki negatif enerjileri yeryüzüne bırakmak, başka bir deyişle topraklanmak için harika iki gün var önümüzde. Yoga deneyimi olanlar toprak elementi ile bağlantılı olan kök çakralarını aktive edecek Padahastasana gibi asanalardan bugün ve yarın daha fazla yararlanabilirler. Kök çakraları ile ayakları arasında bağlantı kurduktan sonra, imgeleme yoluyla kök çakralarından yeryüzünün merkezine kadar uzatacakları kırmızı renkli zihinsel bir bir tüple, auralarında taşıdıkları düşük vibrasyonlu enerjileri kolayca topraklayabilirler. Aslına bakarsanız, tüm bunlara hiç de gerek olmayabilir. Sadece çıplak ayakla toprağa basmak, planetimizin kabuğu üzerinde çıplak ayakla dolaşmak belki de en etkili topraklanma yolu olarak kullanılabilir bu iki gün boyunca. Sondördün her türlü detoks uygulamasını desteklemiyor muydu? Buna auramızı enerjisel toksinlerden arındırmayı dahil etmekte ne sakınca olabilir?

Boğa burcundaki Ay’ın güçlerinden en çok etkilenen vücut bölgeleri; çene, dişler, kulaklar, gırtlak, konuşma organları, ses telleri, boğaz, ense ve tiroit ile paratiroit bezleri. Bu bölgelerimize iyi gelecek her şey bugün ve yarın iki misli yararlı olacak. (Ameliyatlar hariç!) Bu bölgelere her türlü yüklenme (örneğin ses tellerinin zorlanması ya da boğazın üşütülmesi) ise iki misli zararlı olma riski taşıyor. Bu bölgeler ille opere edilecekse, Ay takvimine göre en uygun günler 18, 19 ve 20 Temmuz günleri. Çünkü, hala Sondördün’de olacak olmamıza rağmen, ayın 21inde Güneş, 22sinde ise (Yeni Ay günü) Ay tutulmaları olduğundan, dahası bunların çok da şans getiren doğa olayları olmadıkları düşünüldüğünden (daha çok karşı konulamaz değişimlerin alametleri kabul edildiklerinden) ameliyatları bu günlere planlamamakta yarar var. Daha sonra ise İlkdördün başlıyor ve her tür ameliyattan uzak durulması gereken günlere giriyoruz. Tabii burada söylediklerimiz acill durumlar için geçerli değil!

Bugün ve yarın; diş etleriniz için adaçayı ve kekik çayı banyoları; ses telleriniz için rahatlatıcı bitkisel gargaralar (kışın günde bir Ayva); boğaz çakranız, gırtlağınız ve tiroitleriniz için mavi kalsedon kullanımı; boynunuz için hafif gevşetici egzersizler; kulaklarınız için Taocu canlandırıcı masajlar (göksel davulu çalma mesela/bkz 100 Gün, Eric Steven Yudalove, Dharma Yayınları) iyi fikirler olabilir.

Ay’ın Boğa burcundayken yönettiği organımız kan, organ sistemimiz ise dolaşım sistemimiz. Kanınızı Ay’ın yardımıyla daha çabuk temizlemek ya da yüksek tansiyonunuzu bir idrar söktürücü yardımıyla kontrol altına almak istiyorsanız, 25 adet kuru kiraz sapını yarım litre kaynamakta olan suya atın, üç dakika kısık ateşte kaynatın. Ilındıktan sonra süzüp yarısını sabah, yarısın akşam yemekten yarım saat önce için. Bunu bugün başlayıp bir hafta kadar sürdürebilirsiniz. Sonra ara verin. Kan sulandırıcı ilaç, yüksek dozda asprin kullananlar ile kanama riski olanlar bu kürden uzak durmalılar. Kırmızı dut da hem kan temizliği hem de kan yapımı için mükemmel bir destekçi, bugünlerde bol bol tüketilmesinde yarar var. Kansızlık çekenler ise, İbrahim Saraçoğlu’nun incir kürüne http://www.saracoglu.at/bolum.php?name=kur&kid=54&sirano=30 bugün ya da yarın başlarlarsa, daha çok yarar görebilirler.

Ay, Sondördün evresinin Boğa burcu günlerindeyken, bedenimiz kendisini fazla tuzlarından arındırıyor. Bugün ve yarın tuz kullanımını kısıtlamak, vücudumuzda biriken ödemi atmamızı kolaylaştıracak. Bugünler için parolamız az tuz, bol su. Ve tabii ille de rafine edilmemiş, kaya ya da deniz tuzu!

Bugün ve yarının favori yiyecekleri ise kök bitkiler. Vücudumuz onlara meylediyor, çünkü varoluşumuz her zaman en iyiye yönelir. Ayın çekim günü bugünlerde zayıf olduğundan, hem toprağın bileşiminde hem de bitkilerin içerisinde bulunan su aşağıya iniyor. Bitkilerde bu köklere tekabül ediyor. Kök bitkiler en formda günlerini yaşıyor yani. Hem hasatları makbul, hem de tüketilmeleri.

Ayın bugün içinde bulunduğu evre ile burç birlikte değerlendirildiğinde, uygun görünen ve görünmeyen bazı şeyleri çeşitli konu başlıkları altında listelemeye gelince…

UYGUN

Sağlık

-Her tür detox

-Kan temizlemeye yönelik her tür kür

-Ameliyat (Ağız, çene, diş, ses telleri, boğaz, boyun, kulak ve dolaşım sistemi ameliyatları HARİÇ)

-Dişlerde tartar ve plak temizliği

-Siil ve nasır tedavisi, alınması

Beslenme

-Her tür sağlıklı beslenme rejimi

-Kök bitkiler (Havuç, pancar, turp, şalgam, patates, kereviz vs.)

-Tuz (ölçülü ve kaliteli)

Vücut Bakımı

-Gevşeme masajı

-Selülit tedavisi

-Derin cilt temizliği

-Peeling

-Sauna

-Besleyici cilt bakımı

-Güneşin dik gelmediği saatlerde güneşlenme

-Dövme (Boyun ve ense bölgesi hariç)

-Perma

Ev İşleri

-Saksı bitkilerinin, özellikle çiçeklerinin gübrelenmesi

-Kuru temizleme

-Yatakları havalandırma

-Ev temizliği

-Boşu boşuna yer tutan lüzumsuz eşyalardan kurtulma

-Elektrikli su kaynatıcısı gibi kireç tutan cihazların dekalsifiye edilmesi

-Marmelat yapma

-Boya ve astar işleri

-Metal temizleme/parlatma

-Leke çıkartma

-Ayakkabı bakımı

-Çamaşır

-Pencere, cam temizliği

-Zemin döşeme işleri (Halı, halıfleks kaplatma, parke döşetme)

Bahçe/Çiftlik İşleri

-Bitkilerin hasta bölümlerini budama

-Kök bitki hasadı

-Toprağı çapalama, havalandırma

-Yabani ot temizliği

-Temel atma, su basman yapma ve beton işleri (beton ayın yardımıyla daha hızlı kururmuş)

-Cam takma

-Çatı tamiratı

-Ahşap merdiven inşası

-Tıbbi bitkilerin depolanması, paketlenmesi

-Tıbbi bitkilerin tohum ve meyvelerinin hasadı

-Compost, doğal gübre hazırlama

UYGUN DEĞİL

-Su kuyusu açma

-Çit bitkilerini budama