Ayın Ritimleriyle Yaşamak – 18 Temmuz

Yazdır Yazdır 

18.07.2009

Yiğit Köseoğlu

Sevgili dostlar,

Bugün 18 Temmuz 2009 Cumartesi, 25. Ay günü. Sondördün’ün son günlerine yaklaşırken Ay’ı küçültmeye devam ediyoruz. Bu gece Ay’ın sadece % 30’u gözle görülebilecek ancak. Sabah 05:41’den itibaren Ay artık İkizler burcunda. Pazartesi sabahı 06:51’de ise Yengeç burcuna geçecek.

Ay İkizler’deyken en çok etkilen vücut bölgelerimiz; omuzlarımız, kollarımız ve ellerimiz. Hormonal sistemimiz de İkizler günlerinde Ay’ın etkisi altında. Ay’ın ikizlerde bulunacağı birkaç gün vücudumuzun bu bölgelerini zorlayacak faaaliyet ve eylemler iki misli zararlı, destekleyecek ve arındıracak olanlar ise iki misli yararlı olacak. Mutlaka söylemek gerek, buna ameliyatlar dahil değil. Bedenimizin bu bölgelerinin ameliyat edilmeleri için elverişli günlerde değiliz. Tabii, acil durumlarda Ay’a kulak asmamak gerekiyor.

Ay’ın İkizler’de bulunmasının mana ve ehemmiyeti ile ilgili bir iki pratik öneri yapmak gerekirse…

İkizler günlerinde; omuzlarınıza ve kollarınıza yaptıracağınız masajlardan ve zorlayıcı olmayan stretching egzersilerinden çok fayda görebilirsiniz. Akciğerler yavaş yavaş Ay’ın etki alanına girmekte olduğundan nefes egzersizleri için de uygun günlerdeyiz. Ciğerleri rahatlatmak ve bronşaları açmak için bergamut ya da okaliptüs yağı ile göğüs bölgesine yapılacak masajlar diğer günlerden daha etkili olabilir.

Mecazi anlamda bile olsa bugünlerde omuzlarınızda çok fazla yük taşıdığınızı düşünüyorsanız, onların bazılarından kurtulmanın ya da bir kısmını başka birilerine devretmenin tam zamanı. İkizler, omuzlarla; Sondördün ise vermek, bırakmak ile ilgili. Bundan daha iyi bir fırsatı zor bulursunuz istemeden yüklendiğiniz ağırlıklardan kurtulmak için. Ve bu fırsatı değerlendirseniz, kendinizi çok hafiflemiş hissedebilir, hem ruhsal hem de fiziksel sağlığınızda harika geri dönüşler alabilirsiniz.

Sahip olduklarınızı paylaşmakta, onları başkalarına “vermek”te zorluk çeken biriyseniz muhtemelen bolluk ve bereketten hakkınıza düşen payı da zorlukla alabildiğinizi de fark etmişsinizdir. Zenginleştirici olan kerhen vermek değil, kendinize ayırdığınızı seve seve vermektir. Sağ el vermekle, sol el ise almakla ilgilidir. İkizlerin ellerle, Sondördün’ün ise verme eylemi ile bağlantısın hatırlayın ve bugünlerde “sağ elinizi” daha çok kullanın. Yani vermeye, paylaşmaya yönelin. Bu, Ay’ın desteği ile çok daha kolay olacak inanın. Sevdiklerinize jestler yapın mesela. Sağ elinizle durdurmuş olduğunuz bereket döngüsünü Ay İkizler’deyken yeniden başlatın. İnanın bundan yakın bir gelecekte en çok sol eliniz yarar görecek. Öylesine bereketle dolacak ki, kapatamayacaksınız onu:=)

Ay İkizler burcundayken melatonin hormonunuz aracılığıyla bağışıklık sisteminizi toparlamaya ne dersiniz peki? Biliyorsunuz, melatonin hormonu bağışıklık sistemimizin sağlıklı çalışması için çok önemli bir rol oynuyor. Bu hormon ancak karanlıkta uyurken salgılanabiliyor. Ay’ın ışığını bugünlerde kısması tesadüf olabilir mi? Size düşen, İkizler günlerinde yatağa vakitlice girmek, yatak odanıza ışığın sızmasına engel olacak önlemleri almak ve mışıl mışıl uyumak. Ertesi sabah, kendini bir güzel onarmış bağışıklık sisteminiz sayesinde güne zımba gibi başlayacaksınız. Makul bir saatte uykuya geçmek önemli, çünkü vücut en çok NON-REM uyku (uykunun rüya görmediğiniz fazı) sırasında kendisini yeniliyor, geç yatarsanız bu süre çok kısalıyor ve siz kendinizi rüya aleminde yeni bir macerada buluyorsunuz. Hiç dinlenmeden sıkı bir macera yaşayan biri, yataktan yorgun kalkmasına hiç şaşırmamalı! Hormonal sisteminizi toparlamak için daha birçok öneri yapılabilir tabii. Ay’ın İkizler’de olduğu bu günleri hormonal sisteminizi rahatlacak ve arındıracak birşeyler yapmak için değerlendirme fırsatını kaçırmayın özetle.

Ay İkizler burcundayken, vücudumuz yağlara özel bir ilgi gösteriyor. Hala Sondördün’de olduğumuz için, vücutlarımız fazla yağlarından arınmaya çalışıyor. Neden ona küçük bir destek vermeyelim? Bol su, az yağ formülüyle hızla küçülen beden numaralarına kim hayır diyebilir? Hiç değilse kan şekerini hızla yükselten gıdalarla (havuç, patates, beyaz un, beyaz pirinç, beyaz şeker vs.) yağlı gıdaları aynı övünde tüketmeyerek; meyvenizi yemekten yarım saat önce ya da 2 saat sonra yiyerek yağların vücutta depolanmasını engelleyebilirsiniz. Ayın İkizler’de olduğu bugünler, kandaki kolesterol seviyesini düşürmek için de ideal günler. Pazartesine kadar yapacağınız enginar suyu ve çörek otu kürü kötü kolesterolünüzü düşürme konusunda diğer günlerden daha yararlı olacaktır. Aslında birçok bitkisel formül var kolesterol’ü kontrol altına almak için, İnternet’te kısa bir gezinti onlara kolayca ulaşmanızı sağlayabilir. Bir de, İkizler günlerinde yağa karşı toleransınız çok düşüyorsa, yağ görmeye dayanamıyorsanız muhtemelen hormonal sisteminiz ya da karaciğeriniz alarm veriyordur. Bu durumu daha yakından gözlemekte fayda olabilir.

UYGUN

Sağlık

-Her tür detox

-İmplant

-Ameliyat (Omuzlar, kollar, eller ve hormonal sistem ile ilgili ameliyatlar HARİÇ)

-Lenf drenaj masajı

-Omuzlar ve kollara gevşetici masaj

-Dişlerde tartar ve plak temizliği

-Diş dolgusu ve çekimi

-Siil ve nasır tedavisi, alınması (Ellerdekiler hariç)

Beslenme

-Dengeli beslenmeyle kilo verme

-Çiçek veren bitkiler (Brokoli, karnabahar, patlıcan, salatalık, kabak, ay ve kabak çekirdekleri vs.)

-Fındık, badem, ceviz (kavrumlamış, tuzsuz)

-Yağlar (ölçülü ve kaliteli tercihen soğuk sıkma zeytinyağı)

Vücut Bakımı

-Gevşeme masajı

-Selülit tedavisi

-Derin cilt temizliği

-Peeling

-Sauna

-Besleyici cilt bakımı

-Güneşin dik gelmediği saatlerde güneşlenme

-Perma

-Kalıcı makyaj

Ev İşleri

-Saksı bitkilerinin, özellikle çiçeklerinin gübrelenmesi

-Kuru temizleme

-Yatakları havalandırma

-Ev temizliği

-Boşu boşuna yer tutan lüzumsuz eşyalardan kurtulma

-Elektrikli su kaynatıcısı gibi kireç tutan cihazların dekalsifiye edilmesi

-Marmelat yapma

-Boya ve astar işleri

-Metal temizleme/parlatma

-Leke çıkartma

-Ayakkabı bakımı

-Çamaşır

-Pencere, cam temizliği

-Zemin döşeme işleri (Halı, halıfleks kaplatma, parke döşetme)

-Ev yapımı vücut-yüz kremlerinin ve yağlarının şişelenmesi

-Hoş kokulu şifalı bitkilerin yastıklara konulup dikilmesi

Bahçe/Çiftlik İşleri

-Bitkilerin hasta bölümlerini budama

-Meyve hasadı

-Kök bitki hasadı

-Toprağı çapalama, havalandırma

-Yabani ot temizliği

-Temel atma, su basman yapma ve beton işleri (beton ayın yardımıyla daha hızlı kururmuş)

-Cam takma

-Çatı tamiratı

-Ahşap merdiven inşası

-Tıbbi bitkilerin depolanması, paketlenmesi

-Tıbbi bitkilerin tohum ve meyvelerinin hasadı

-Compost, doğal gübre hazırlama

-Patates hasadı

-Peynir, tereyağı üretimi

-Ahır temizliği

-Sirke, şarap fıçılarının kapatılması

UYGUN DEĞİL

-Manikür

-El tırnaklarını boyama

-Omuz ve kollara dövme yaptırma

-Su kuyusu açma