Ayın Ritimleriyle Yaşamak – 20 Temmuz

Yazdır Yazdır 

20 Temmuz 2009

Yiğit Köseoğlu

Sevgili dostlar,

Bugün 20 Temmuz 2009, 28. Ay günü. İçinde bulunduğumuz Sondördün’ün sondan bir önceki gününde bulunuyoruz. Bu satırları yazdığım sırada biz göremesek de ayın %14’ü aydınlık durumda, bu gece Ay daha da küçülmüş olacak. Ay, bu sabahın erken saatlerinden itibaren Yengeç burcunda.

Kadim geleneklerin hemen hepsine göre 28. Ay günü, neşe getiren bir gün. Yeni arkadaşlıklara başlamak için inisiyatif kullanmanızı, gezip tozmanızı ve sevdiklerinizle iyi zaman geçirerek enerjinizdeki yükselişi desteklemenizi öneriyor Ay ışığıyla beslenen bilgelik okulları.

Yengeç günlerinde Ay’ın gücünden en çok etkilenen vücut bölgelerimiz; göğüslerimiz, akciğerimiz, midemiz, karaciğerimiz ve safrakesemiz. Bu bölgelere iyi gelecek her şey iki misli yararlı, bu bölgeleri zorlayacak, yoracak, yıpratacak her şey iki misli zararlı bu günlerde ve tabii buna ameliyatlar da dahil.(Acil durumlar hariç)

Ay Yengeç’teyken, bütün su burçlarını ziyaretleri sırasında olduğu gibi hafif bir huzursuzluk duymanız çok doğal içinizde. Biraz endişeli bir ruh hali içindeyseniz, kötü bir şey olacak duygusu yaşıyorsanız muhtemelen bu Ay’ın etkisi yüzündendir, bu durumu fark etmek bile kendinizi rahatlatmanızı kolaylaştıracaktır. Ay Yengeç burcundayken en çok etkilenen vücut sistemimizin sinir sistemi olması durumu açıklıyor zaten.

Özellikle Ay Yengeç’teyken, yataktan sabahları gözlerinizin etrafında kahverengi halkalar, gözlerinizin altında torbacıklar ile kalkıyor ve kendinizi dayak yemiş gibi hissediyorsanız bilin ki karaciğeriniz size ne kadar yorgun olduğunu anlatmaya çalışıyor. Uykunuzu düzene sokmak, vakitli yatmak ve ona kendisini onarabileceği süreyi tanımak iyi bir çözüm olabilir. Yorgun karaciğerinizi toparlamak için her gün bir tatlı kaşığı toz zencefil, bir tatlı kaşığı çörek otu, bir çay kaşığı toz kimyonu biraz ılık suyla (ya da yoğurt, meyve suyu vs.) yutarak yapacağınız bir destek kürüne başlamak Sondördün’deki Yengeç günleri en uygun zaman. 15 gün devam edip bir hafta ara vererek birkaç aylık bir uygulama karaciğerinizi kendisine getirecektir. Eğer yükselmiş karaciğer enzimlerinizden muzdaripseniz, öğütülmüş deve dikeni tohumu kürünün artık ABD’de tıp doktorları tarafından bile önerilmeye başladığını hatırlatırım size.

Sağlıklı bir karaciğer, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve hastalıksız bir hayat anlamına geliyor, lütfen ona yeterince sevgi verin ve baş düşmanı olan öfkeyi kontrol etmeyi ya da zararsızca dışarı vurmayı öğrenin. Öfkenin yükselmeye başladığını hissettiğiniz an alacağınız birkaç derin nefes bile bu konuda çok etkili olacaktır. Öfke patladığında adrenalin kanınıza pompalanır, artık yapılacak hiçbir şey yoktur. Ne diyeyim, keyfini çıkartın o zaman ve öfkeyi son kırıntısına kadar dışarı atın.

Ay Yengeç burcundayken, midelerinizde de bir hassasiyet gözleyebilirsiniz. Bu da çok doğal. Bugünlerde hafif ve midevi bir beslenme rejimi izlemekte fayda var. Sadece Yengeç etkisi yüzünden değil, Yeniay’a çok yaklaşmış olduğumuz için de öyle. Sondördün ve Yeniay’ın bedenimizde yaratacağı detoks etkisinden maksimum yarar sağlayabileceğimiz günlerdeyiz. Örneğin ben, yarın sadece meyve ve meyve sularıya besleyeceğim kendimi ve bol su içeceğim. Ayın 22’si yani Yeniay günü ise sadece bitkisel çaylar ve su tüketeceğim bir “çeyrek oruç” planlıyorum kendimi zehirlerimden arındırmak için, size de şiddetle öneririm. Ayın 22’sinde size göndereceğim Yeniay meditasyonunun etkisini de artırmış oluruz böylece hep birlikte.

Bugünlerde Akciğer’leriniz için de yapabileceğiniz şeyler var. Eğer doğru nefes almayı ve diyafram solunumu yapmayı biliyorsanız, sabah-akşam uygulayacağınız 10’ar dakikalık meditatif nefes çalışmalarından büyük fayda görebilirsiniz. Hem öfkeyi kontrol etme hem de uyku kalitesini artırma yolunda büyük mesafe kat edebilirsiniz. Eğer sığ göğüs solunumlarıyla yaşayanlardansanız, bir nefes atölyesine başvurmak için doğru günlerde olduğumuzu hatırlamanızda yarar var.

Ay Yengeç burcundayken vücudumuzun en çok ilgilendiği besin grubu, karbonhidratlar. Eğer meyve kürü ya da oruç gibi radikal seçimlerden yana değilse gönlünüz, karbonhidrat ağırlıklı küçük öğünlere yönelmenizde fayda olabilir. Karbonhidratları diğer besin gruplarıyla karıştırmadan ya da çok az karıştırarak (özellikle yağla) tüketirseniz metabolizmanızı da şaşkına çevirmemiş olursunuz.

Yengeç günlerinde bitkilerin Ay enerjisi tarafından en çok etkilenen bölümleri ise yapraklar. Bir öğün az yağlı karbonhidratlar, diğer öğün yapraklı bitkiler ile beslenme doğrultusunda yapacağınız bir programlalama, bugünler için son derece iyi bir seçim olabilir. Sondördün ve Yeniay etkisinden yararlanarak vücudunuzdaki serbest radikalleri atmak için bol bol su içmeyi unutmayın lütfen.

Ayın bugün içinde bulunduğu evre ile burç birlikte değerlendirildiğinde, uygun görünen ve görünmeyen bazı şeyleri çeşitli konu başlıkları altında listelemeye gelince…

UYGUN

Sağlık

-Her tür detox

-İmplant

-Ameliyat (Göğüs, akciğer, mide, safra kesesi, karaciğer ve sinir ameliyatları hariç HARİÇ)

-Dişlerde tartar ve plak temizliği

-Diş dolgusu

-Siil ve nasır tedavisi, alınması

Beslenme

-Dengeli beslenmeyle kilo verme

-Yapraklı bitkiler (Yeşil salata, marul, ıspanak, pazı, maydanoz, brüksel lahanası, lahana, kuşkonmaz gibi)

-Mantar

-Karbonhidratlar (Kilo vermek istiyorsanız çok ölçülü olmanızda yarar var)

Vücut Bakımı

-Gevşeme masajı

-Selülit tedavisi

-Derin cilt temizliği

-Sauna

-Besleyici cilt bakımı

-Güneşin dik gelmediği saatlerde güneşlenme

-Kalıcı makyaj

-Dövme (karın ve göğüs bölgeleri hariç)

Ev İşleri

-Ev dekorasyonu

-Ev temizliği

-Kuru temizleme

-Yatakları havalandırma

-Boşu boşuna yer tutan lüzumsuz eşyalardan kurtulma

-Elektrikli su kaynatıcısı gibi kireç tutan cihazların dekalsifiye edilmesi

-Çiçek sulama

-Metal temizleme/parlatma

-Leke çıkartma

-Ayakkabı bakımı

-Çamaşır

-Pencere, cam temizliği

-Zemin döşeme işleri (Halı, halıfleks kaplatma, parke döşetme)

-Hoş kokulu şifalı bitkilerin yastıklara konulup dikilmesi

Bahçe/Çiftlik İşleri

-Bitkilerin hasta bölümlerini budama

-Çit bitkilerini budama, şekillendirme

-Çim biçme (ama gürleştirme amacıyla, seyreltme amacıyla yapılan biçmeler için bugünler uygun değil!)

-Her türlü sulama

-Toprağı çapalama, havalandırma

-Yabani ot temizliği

-Temel atma, su basman yapma ve beton işleri (beton ayın yardımıyla daha hızlı kururmuş)

-Tıbbi bitkilerin depolanması, paketlenmesi

-Isırgan otu hasadı (aynı zamanda kan temizleme amacıyla kullanımı)

-Compost, doğal gübre hazırlama

UYGUN DEĞİL

-Manikür ve pedikür

-Perma

-Güneşlenme

-Saç bakımı

-Peeling

-Boya ve astar işleri

-Çatı tamiratları ve inşaaları

-Ekmek yapma

-Cam ve pencere tamiratları

-Tohum ve meyve hasadı

-Süt ürünleri üretimi

-Su kuyusu açma