Ayın Ritimleriyle Yaşamak 23 & 24 Temmuz

Yazdır Yazdır 

YİĞİT KÖSEOĞLU

23 Temmuz 2009

Sevgili dostlar,

Yeniden merhaba.

Güneş ve Ay’ın ortak prodüksiyonu olan tam tutulma ve Yeniay buluşmasını birlikte yaşadık. Bırakışlarımızı, başlangıçlarımızı yaptık. Dilerim içsel ve dışsal dengelerimizi sınayan bu zenginleştirici dönüm noktasından herkes alnının akıyla çıkmıştır. Umarım kimse yıkılmamıştır, herkes ayaktadır!

Bugün 23 Temmuz 2009, 2. Ay günü. Sondördün’ü bitirdik nihayet, Yeniay’ı da geçtik, İlkdördün’e başladık. Bugünden itibaren büyüyen Ay evresindeyiz. Şu anda Ay’ın binde 8 kadarı Güneş ışığıyla aydınlanıyor, bu gece birazcık daha fazlası çıplak gözle görülür hale gelecek. Ay, hala Güneş tutulmasının son saatlerinde geçtiği Aslan burcunda.

Büyüyen Ay evresinde, yeryüzündeki bütün yaşam formları kendilerini yeniden yapılandırmaya başlıyor. Her şey, kendisini yeniden inşa ediyor, kendisine bir şeyler ilave ediyor. Buna, bizim bedenlerimiz de katılıyor tabii. 14 gün boyunca sürecek olan İlkdördün evresinde vücutlarımız kendilerini güçlendirmek için genel bir depolama eğilimi sergileyecek, verilen her şeyi “alacak”. Dikkat, kilo alma dönemi başlıyor! Kilolarını korumak isteyenler, bunu egzersizlerin temposunu biraz artırarak başarabilir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler ise mutlaka porsiyonlarından ciddi fedakarlıklar yapmak zorunda. Uzmanlar ayrıca İlkdördün’de günün son öğününü bir saat daha erkene almayı öneriyor.

Kilo verme amaçlı yeni bir beslenme programına başlamak için uygun günlerde değiliz. Böyle bir planınız varsa, bence önümüzdeki dönemi yararlı beslenme alışkanlıkları edinmek konusunda küçük denemeler yaparak geçirin ve gerçek programa bir dahaki Yeniay’da başlayın.

Tarihini önceden belirleyebilme lüksünüz olan ameliyatları da iki hafta kadar bekletme yarar var. Çünkü genel kural olarak, İlkdördün günleri ameliyatlar için çok da elverişli günler değil. Kanama ve komplikasyon riskleri artıyor, haberiniz olsun. Tarım ya da bahçecilik ile ilgili olanlar için belirtelim, bugün ile birlikte önümüzdeki iki hafta boyunca ekim ve dikim işlerine geri dönebilirsiniz.

Su kuyusu açmak için yanıp tutuşan, sabırsızlıktan çatlayan arkadaşlarımıza üzülerek söylemem gerekiyor ki, biraz daha beklemeniz gerekecek. (Benim Ay raporları, doğada yaşayan ve bu tür bilgilere ihtiyacı olabilecek arkadaşlara da gidiyor, metropol çocukları kızmayın!!!) Yok artık dayanamıyorum, ille de bugün açacağım diyenlere dün Aksaray’da yıllarca kullanılmayan bir su kuyusunda meydana gelen patlamayı hatırlatırım. Dinleyin beni, boş konuşmuyorum:=)

Ay Aslan’dayken en çok kalp ve dolaşım sistemimizi (özellikle atardamarlar) etkiliyor. Bu bölgelerimize iyi gelecek, onları güçlendirecek her şey, bugünlerde diğer günlerden daha yararlı olacak. Buna ameliyatlar dahil değil. Kalbimize ve dolaşım sistemimize bugün ve yarın ağır kardiyo egzersizlerle yüklenmek de pek iyi bir fikir değil.

Ay Aslan günlerinde aynı zamanda sırt bölgemizi ve diyaframımızı da etkiyor. Kendimizi günlük hayatta diyafram nefesi almayı hatırlatmak için en ideal günlerdeyiz. Çünkü enerji sistemimizin temel yakıtı yediğimiz gıdalar değil, soluduğumuz hava. Kendilerini sığ akciğer nefesleri ile yaşamaya mahkum edenler, bedeninizi temel besininden yoksun bırakıyorsunuz dikkat! Bugünlerde kendinize sık sık diyafram nefesi almayı ve dik oturmayı hatırlatmalısınız. Doğru nefes almayı kendiniz beceremiyorsanız bir uzman yardımı almanızda yarar var.

Nefes sırasında diyaframın kullanılmaması, nefesin kalitesini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda iç organları onun yaptığı derin içsel masajdan da yoksun bırakıyor. İç organların dış zarlarının kanlanmasını düşürerek birçok sağlık sorununa neden oluyor.

Yanlış nefes alma alışkanlıkları yüzünde yeterince kullanmadıkları diyaframları katılaşıp işlevsizleşenler için mini egzersiz:

Sırt üstü uzanın, derin bir diyafram nefesi alın (nefes içinize dolarken alt karın bölgeniz ve karnınız şişsin), nefesinizi tutun, ayaklarınızı bacaklarınızı bükmeden yerden birkaç santim kaldırın ve kendinizi çok da fazla zorlamadan bekleyin. Nefesinizi ön dişlerinizin arasından tıslayarak çıkartırken, ayaklarınızı yeniden yere bırakın. Üç tekrardan sonra iki elinizin işaret, orta ve yüzük parmaklarını karşı karşıya getirerek diyaframınıza nazikçe masaj yapın. İki yöne doğru dairesel hareketlerle yapacağınız masaja göğüs kemiğinizin biraz altından başlayın. Kaburgalarınızın alt seviyesini izleyerek sağa ve sola doğru diyaframınızı takip ederek masaja devam edin. Diyaframınızı bulmanız zor olmayacak, sertleştiği için en çok acıyan, sıkıntı veren yer olacak muhtemelen. Sonra tekrar başa dönün, üç nefes, bir masaj şeklinde en az 5 tekrar yapacak şekilde sürdürün. Egzersizi sabah akşam aç karnına tekrarlayın.

Ay Aslan burcunda büyürken vücudumuz her şeyden çok proteinlere ihtiyaç duyuyor. Makul porsiyonlarla bitkisel protein ağırlıklı bir beslenme, sizi hem güçlendirecek, hem de fazla kilolardan koruyacak. Ay bugünlerde bitkilerin meyvelerinin gelişimini destekliyor. Meyve veren bitkilerin hem ekimi hem de tüketimi için son derece elverişli günlerdeyiz. Yaz meyvelerinin tadını çıkartmanın tam zamanı!

Bir Ateş burcu olan Aslan’ın genel olarak her şeyi, özel olarak ise havayı kuruttuğunu aklınızda bulundurun ve bol bol sıvı almaya mutlaka özen gösterin. Bugünler aynı zamanda orman yangınlarına karşı uyanık olunması gereken günler.

Ayın bugün içinde bulunduğu evre ile burç birlikte değerlendirildiğinde, uygun görünen ve görünmeyen bazı şeyleri çeşitli konu başlıkları altında listelemeye gelince…

UYGUN

Sağlık

-Yenileyici ve canlandırıcı masajlar

-Özellikle sırt bölgesine masaj

-Meditasyon ve enerji çalışmaları

-Dinlenme ve gevşeme

-Kendini bakıma alma

-Güçlenme amaçlı doğal formüller

-Varis tedavisi (doğal yağlarla masaj)

Beden ve Cilt Bakımı

-Batık tırnak tedavisi

-Canlandırıcı banyo

-Göz ve göz çevresi bakımı

-Canlandırıcı ve yenileyici yüz maskesi

-Saç kesimi ve boyası

-Dudak bakımı

-Cilt bakımım

-Buhar banyosu

Beslenme

-Proteinler (özellikle bitkisel olanlar ya da balıklar)

-Meyveler, meyve veren bitkiler

-Kilo almaya karşı iç disiplin

Ev İşleri

-Ekmek pişirme

-Kışlık sebze ve meyvelerin dondurulması

Tarım ve Bahçe İşleri

-Çim ve benzeri bitkilerin ekimi

-Ekili bitkilerin köklenip daha uygun bir yere taşınması, fide ekimi

-Su arama

Şifalı Bitkiler

-Bitkisel karışımlar kremler ve şifalı preparatların üretimi

Çiftlik İşleri

-Süt ürünleri üretimi

-Balık tutma

-Tohum alma

-Şarap ve sirke fıçılarının kapatılması

YETERİNCE UYGUN DEĞİL

-Ameliyatlar

-Siil ve nasırları alınması

-Perma

-Sırta dövme yaptırma

-Güneşlenme

-Beslenme kaçamakları yapma

-Pencere temizliği

-Büyümeyi hızlandırma amacıyla çim biçme

-Şifalı bitkilerin paketlenmesi, depolanması

-Gübreleme

-Su kuyusu açma (bekleyin bakalım biraz daha keh, keh)

Sevgiler, iyi olun…

24 Temmuz 2009

Sevgili dostlar,

Dün gece saat 10:20 civarrında Ay Aslan burcunda son saatlerindeyken Bodrum’da çıkan orman yangınıyla, dünkü yazımda yaptığım orman yangını öngörüsünün gerçekleşmesi herkesten çok beni üzdü.

Ay, ateş burçlarından birindeyken; atmosferi, havayı, toprağı ve tabii bedenlerimizi “kurutuyor”. Böyle günlerde yaz sıcaklarıyla birlikte orman yangınları riski artıyor. Ayrıntıları çok iyi bilmiyorum ama, söndürme çalışmalarının Ay’ın Aslan’dan Başak’a doğru hareket halinde olduğu geçiş dönemine (Perşembe saat 11:28-Cuma saat 06:22 arası) rastlaması da yangının kontrol altına alınmasını zorlaştırmıştır muhtemelen. Çünkü biliyorsunuz, Ay’ın burç değiştirirken belirli bir süre için “boşluk” ta kaldığı böyle zamanlarda, sağlıklı karar vermek zorlaşıyor, girişimler sonuçsuz, sözcükler havada kalıyor. Dilerim siz de bu saatler arasında hayatınızla ilgili ciddi bir karar almamışsınızdır. Aldıysanız, onu bugün tekrar gözden geçirmenizi öneririm. Gelelim günlük raporumuza…

Bugün 24.07.09 Cuma, 3. ay günü. İlkdördün yani büyüyen Ay evresinin henüz başlarındayız. Ben bu satırları yazarken Ay’ın binde 16’sı güneş ışını yansıtır durumda, gözle görülür bölümü bu akşam biraz daha büyümüş olacak. Yukarıda da belirttiğim gibi Ay bu sabah saat 06:22’den beri Başak burcunda. Ay Pazar sabahı 02:14’te Başak’ta ayrılacak, saat 08:25’e kadar geçiş fazında bulunacak ve bu saatte Terazi burcuna ulaşacak.

Ay’ın gizemli güçlerinin Başak günlerinde yönettiği organlarımız mide, dalak, pankreas ve bağırsaklarımız yani özetle sindirim sistemimiz. Bugünlerde özellikle onlara çok iyi bakmalıyız. Onları güçlendirecek her türlü girişimimiz Ay tarafından desteklenecek. Onları yoracak, zorlayacak, yıpratacak şeylerden ise bugünlerde özellikle kaçınmalıyız. Hazım sorunları olanlar, sindirim sistemlerinde bu iki gün boyunca özel bir hassasiyet hissedeceklerdir. Bunu sağlıklarına sahip çıkmaları konusunda Ay’ın yaptığı bir uyarı olarak kabul etmekte hiçbir sakınca yoktur. Mideniz ve bağırsaklarınız hassas ise, hiç değilse bu günlerde hafif gıdalara yönelmeli ve yağ tüketiminizi sınırlamalısınız. Şeker problemi olanlar ise ısırgan otu çayı ile yapılan bir kan temizleme kürüne (Ay Başak’tayken toplanmış olursa daha iyi olur. Oldu!) bugünlerde başlayarak pankreaslarına harika bir bakım yapabilirler. Kabuk tarçın ve çörek otunun da pankreası desteklediğini hatırlatalım.

Bugün ve yarın büyüyen Ay Başak burcunda, bugünlerde vücutlarımız kendilerini yeniden yapılandırıp güçlendirirken en çok tuzları kullanacak. Aşırı sıvı kaybına dikkat! Vücut tuzlarınıza, özellikle potasyum, magnezyum, kalsiyum’larınıza ve elektrolit dengenize sahip çıkın ve bol su ve maden suyu için. Tabii bu arada, tansiyonunuzu yükseltmemeye özen gösterin. Bedeninize kulak verirseniz, size neyi nasıl yapacağınızı en iyi o söyleyecektir. Kayısı, muz ve kavrulmamış iç badem takviyesi kaybettiğiniz potasyum ile birlikte diğer bazı mineralleri geri kazanmanızı sağlayacaktır.

Başak günleri sofralardan içinde sadece sodyum bulunan rafine tuzu kaldırmak ve onun yerine bileşiminde yüz civarında farklı molekül yapısı bulunan rafine edilmemiş deniz (kaya, Himalaya vs.) tuzunu kullanmaya başlamak için en uygun günler.

Bugün ve yarının favori gıdaları ise kök bitkiler. Ama bunlardan büyük çoğunluğunun kan şekerini hızlı yükselttiklerini hatırlamakta yarar var. Ay’ın İlkdördün evresindeyiz, bedenlerimizin kendilerine verilen herşeyi alıp depolama eğiliminde ve kilo almaya çok yatkın günlerdeyiz. Yağ depolamak istemiyorsanız, kan şekerini hızlı yükselten mesela havuç ve patates gibi glikemik endeksi yüksek kök bitkileri, yağlı besinlerle birlikte tüketmekten özellikle kaçınmalısınız. Sadece bir bardak havuç ya da pancar suyundan oluşan öğün/ara öğünler Başak burcundaki Ay’ın yenileyici enerjisini kilo almadan bedeninize taşımanızı sağlayacaktır.

Ay’ın Başak günleri tarım ve bahçecilik için özel bir öneme sahip. Ay, bugünlerde tarlalarda ve bahçelerde yapılan hemen bütün işlerin hakkını veriyor. Başak bir toprak burcu olduğundan tarımla uğraşanların bugün ve yarın dikkatlerini bitkilerin kendilerinden çok toprağın kalitesini artıracak faaliyetlere yönlendirmesi gerekiyor. Çapalamalar, havalandırmalar, gübrelemeler ve sulamalar için uygun günlerdeyiz. Özellikle sindirim sistemine iyi gelen şifalı bitkilerin toplanması da bugünlerde Ay’ın destek verdiği bağ-bahçe işleri arasında yer alıyor.

Ay’ın bugün içinde bulunduğu evre ile burç birlikte değerlendirildiğinde, uygun görünen ve görünmeyen bazı şeyleri çeşitli konu başlıkları altında listelemeye gelince…

UYGUN

Sağlık

-Yenileyici ve canlandırıcı masajlar

-Meditasyon ve enerji çalışmaları

-Kendini bakıma alma, kendi kendine şifa verme

-Güçlenme amaçlı doğal formüller

-Varis tedavisi

Beden ve Cilt Bakımı

-Batık tırnak tedavisi

-Canlandırıcı banyo

-Yüz maskesi

-Saç kesimi ve boyası

-Dudak bakımı

-Besleyici Cilt bakımı

-Buhar banyosu

Beslenme

-Kök bitkiler (havuç, patates, pancar, şalgam, turp, kereviz vs.)

-Soğan ve sarmısak

-Tuzlar (ölçülü ve kaliteli)

-Kilo almaya karşı iç disiplin

Ev işleri

-Pek bişey yok yapacak (su aramak var ama o daha çok çiftlik işlerinin konusu, suyunuz azaldıysa sucuyu arayabilirsiniz isterseniz:=)

Tarım ve Bahçe İşleri

-Su arama

-Çapalama ve sulama

-Ekili bitkilerin köklenip daha uygun bir yere taşınması, fide ekimi

-Su arama

Şifalı Bitkiler

-Bitkisel karışımlar, kremler ve şifalı preparatların üretimi

-Sindirim sistemine iyi gelen bitkilerin hasadı

YETERİNCE UYGUN DEĞİL

-Acil olmayan ameliyatlar (özellikle de mide, dalak, pankreas ve bağırsak ameliyatları)

-Siil ve nasırları alınması

-Güneşlenme

-Aşırı beslenme

-Pencere temizliği

-Şifalı bitkilerin paketlenmesi, depolanması

-Çit bitkilerini budama, şekillendirme

-Su kuyusu açma (su kuyusu açmazsam hayattan zevk alamıyorum diyenler, ayın 28 ya da 29’una kadar yani Ay Akrep burcuna girinceye kadar beklemeniz gerekecek maalesef:=)

Sevgiler, iyi olun…