Ayın Ritimleriyle Yaşamak 26 Temmuz

Yazdır Yazdır 

26 Temmuz 2009

Yiğit Köseoğlu

Sevgili dostlar,

Bugün 26.07.2009 Pazar, 5. Ay günü. Ben bu satırı yazarken Ay’ın binde 31’ü Güneş ışığıyla aydınlanmakta, bu gece Ay’ın aydınlık yüzü bir miktar daha büyümüş olacak. Ay, bu günün ilk saatlerinde, tam saatiyle 02:14’te Başak’tan ayrıldı ve saat 08:25’te iki, iki buçuk gün süreyle ziyaret edeceği Terazi burcuna ulaştı.

Vedik geleneğe göre 5. Ay günü yeni maceralara atılmak için şanslı bir gün, oysa Avrupa geleneği tam tersini söylüyor, “oturun oturduğunuz yerde” demeye getiriyor. Hiç şaşırtıcı değil, Doğu ile Batı ne zaman bir konu üzerinde anlaştılar ki? Aklın durmayı, sezgilerin harekete geçmeyi söylediği bir durumla karşı karşıya olduğunu varsaymak ve ona göre davranmak bugünü değerlendirmek için en iyi çözüm olabilir.

Ay Terazi burcundayken üzerimizdeki etkisi oldukça az hissedilir. (Tabii bu, etkisi azalıyor anlamına gelmiyor!) Terazi günleri diğer burçların üyeleri için oldukça nötr günler olarak deneyimlenir genellikle. Teraziler ise Ay’ın etkilerini iç ve dış dünyaları arasındaki denge arayışlarında, kendilerine daha huzurlu ve güvenli bir dış dünya yaratma çabalarında artış olarak hissedebilirler. Bu günler, Teraziler için özellikle anneleri ile ilişkilerini yeniden düzenlemek ve aralarında kangren olmuş gibi görünen sorunları çözüme kavuşturmak için hoş fırsatlar sunabilir. Aslında bu durum bütün burçlar için geçerlidir. Ay ile ilişkimiz annelerimiz ile ilişkilerimize benzer. Çünkü Ay, biraz annemizdir de. Kadınların doğurganlık döngüleri üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olan Ay, bize ilk ve en özel mahrem ilişkimizin, annemizle olan ilişkimizin başlamasına enerjisiyle destek olmuştur.

Ay’ın Terazi günlerinde en çok etkilenen organ ve vücut bölgelerimiz böbreklerimiz, idrar kesemiz ve kalça bölgemiz. Böbrek, idrar kesesi ve kalça bölgemize iyi gelecek, onları güçlendirecek her şey Ay tarafından destekleniyor bu günlerde. Onları zayıf düşürecek her şey ise, diğer günlerden daha sarsıcı sonuçlar doğurmaya aday. Buna ameliyatlar da dahil. Zaten İlkdördün’de olduğumuzdan, acil olanlar dışında bütün ameliyatları gelecek küçülen Ay dönemine kadar (saat farklarını çok kesin olarak hesaplamadım ama 7 ya da 8 Ağustos’a kadar) ertelemekte yarar var.

Bugünlerde hava ne kadar sıcak olursa olsun, ıslak mayo ile rüzgarda dolaşmak size böbrek iltihaplanması ya da sistit olarak geri dönebilir, dikkat! Özellikle hassaslaşan böbrek ve idrar kesenizi koruma altına almanın önem kazandığı günlerdeyiz. Böbrek ve idrar kesenizi bol sıvı ve az tuz alarak “yıkamak” Terazi günlerinde size her zamankinden daha iyi gelecek.

Biliyorsunuz, böbreklerimiz en çok korkularımızdan etkileniyor. Korkularımızın psikosomatik yansıması böbreklerimizin kasılmaları şeklinde oluyor. Bir süre sonra gevşeme-kasılma döngüsü, kasılma lehine bozuluyor ve böbreklerimiz süzme işlevlerini tam olarak yerine getiremiyor. Böbreklerimizdeki huzursuzluk, onların civarındaki kasları da gerginleştirerek omurga üzerinde bir baskı oluşturuyor. Omurgadan yayılan sinirler baskı altında kalabiliyor ve bel ağrıları hatta fıtıklar başlayabiliyor. Terazi günleri, böbreklerimize yeniden gevşemeyi öğretmek için ayın en uygun günleri.

Böbreklerinizi gevşetmek ve güçlendirmek için egzersiz:

Ayaklarınız omuzlarınız hizasında açık olarak, dengeli ve omurganız dik bir biçimde ayakta durun. Ellerinizi 10-15 saniye birbirine sürttükten sonra böbreklerinizin üzerine koyun. Gözlerinizi kapatın. Nefes alırken böbrekleriniz ve ellerinizin üzerinde bulunduğu kuşak yani alt karın bölgeniz her yöne doğru genişlesin, nefes verirken daralsın. Burundan nefes alın, ağızdan nefes verin. Nefes alırken ellerinizdeki sıcaklığın böbreklerinize yayıldığını hissedin. Nefes verirken böbreklerinizdeki “kirli” enerjinin ağzınızdan çıktığını imgeleyin. Üç nefes alış-verişten sonra ellerinizi güçlü bir biçimde silkeleyin ve yeniden birbirine sürtün ve tekrar böbreklerinizin üzerine koyun. Bu döngüyü 5 kez tekrarlayın. Sonra derin bir nefes alıp tutun, iç dikkatinizi böbreklerinize odaklayın, yumruk yaptığınız ellerinizin tersi ile böbreklerinize 5-6 kere vurun. Darbelerin şiddetini canınızı acıtmayacak ama böbreklerinizi sarsacak biçimde kendiniz ayarlayın. Sonra nefesinizi ağzınızdan yavaşça vermeye başlayın, içinizdeki hava bitmeye yaklaşırken nefesin çıkış hızını artırın ve adeta içinizdeki bir illeti dışarı atıyormuşçasına güçlü bir itişle bitirin. Bu bölümü de 3-5 kez tekrarlayın. Sabahki egzersizin bitiminde sol böbreğiniz için bir, sağ böbreğiniz için bir olmak üzere toplam iki bardak çok soğuk olmayan (tercihen kaynayıp ılımış) suyu sırayla için. İlk bardağı içerken dikkatinizi sol böbreğinize, ikinci bardağı içerken sağ böbreğinize odaklayın. İçtiğiniz suyun sanki ağzınızla böbrekleriniz arasında doğrudan bir kanal varmışçasına hemen böbreklerinize indiğini, tüm berraklığı ile onları doldurduğunu imgeleyin ve böbreklerinizdeki rahatlamayı fark edin. (Bu egzersizi günün sıcak saatlerinde yapmayın. Sabah kalkınca ve gece yatmadan önce (tabii boş bir mideyle) serin saatlerde günde iki tekrar en idealidir).

Terazi günleri aynı zamanda kalça bölgesinin hareket kabiliyetini ve esnekliğini artıracak egzersizlere ağırlık vermek için de iyi günler. Pilates yapıyorsanız bu bölgeleri çalıştıran hareketlere, Yoga uyguluyorsanız birinci, ikinci ve üçüncü çakralarınızı dinamize edecek asanalara ağırlık verebilirsiniz günlük seanslarınızda. Doğuştan hımbılım diyorsanız, alt yapısında fıkır fıkır vurmalılar olan bir müzik koyup bedeninizi müziğin ritmine bırakmanızı önermekten başka çarem kalmıyor.

Ay büyümekteyken kilo alma riskimiz arttığından ve Terazi’deki Ay günlerinde vücudumuz öncelikle yağları metabolize ettiğinden, az yağlı beslenmeye yönelmekte yarar var bugünlerde. Terazi günlerinin favori gıdaları ise çiçek veren bitkiler. Bugünlerde sofranızdan patlıcan, kabak, salatalık, taze fasulyeyi (utanıyorum ama mevsimiyse brokoli ve karnabahar’ı) eksik etmeyin.

Tarım ile ilgili birkaç tüyo vermek gerekirse… Bir hava burcu olan Terazi havayı belli oranda nemlendirir. İşin uzmanları bu günleri “yarı-nemli, yarı bereketli” şeklinde değerlendirir. Ay’ın, Terazi’de olduğu günleri en çok çiçek yetiştiricileri ve bağcılar/şarapçılar sever. Genel olarak yaygın ve güçlü bir kök ağı geliştirmeye ihtiyaç duyan bitkilerin ekimi için elverişli günlerdir. Terazi günleri ayın içinde bulunduğu evreye ve içinde bulunulan mevsime göre; mısır, yem bitkileri, çiçekler, baklagiller, pancar, lahana, bezelye, nohut ve kabak ekim ya da hasadına uygundur. Bağ dikimi/bozumu da Ay’ın Terazi’de olduğu günlerde yapılırsa ürün daha bereketli olur.

Ayın bugün içinde bulunduğu evre ile burç birlikte değerlendirildiğinde, uygun görünen ve görünmeyen bazı şeyleri çeşitli konu başlıkları altında listelemeye gelince…

UYGUN

Sağlık

-Yenileyici ve canlandırıcı masajlar

-Meditasyon ve enerji çalışmaları

-Kendini bakıma alma, kendi kendine şifa verme

-Güçlenme amaçlı doğal formüller

-Böbreklere ve idrar yollarına özel ilgi

-Varisler için doğal yağlarla masaj uygulaması

Beden ve Cilt Bakımı

-Saç bakımı, kesimi ve boyası

-El bakımı

-Perma

-Batık tırnak tedavisi

-Canlandırıcı banyo

-Yüz maskesi

-Dudak bakımı

-Besleyici cilt bakımı

-Buhar banyosu

Beslenme

-Çiçek veren bitkiler

-Omega 3 ve 6 gibi kaliteli yağ asitleri içeren kuru yemişler (Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kavrulmamış fındık, ceviz ve iç badem. Aman ha, abartmadan!)

-Somon balığı

-Kilo almaya karşı iç disiplin

Ev işleri

-Ekmek ve kek pişirme

-Ev dekorasyonu

Tarım ve Bahçe İşleri

-Çiçekli bitki ekimi

-Ekili bitkileri daha uygun yere taşıma, fide ekimi

-Su arama

-Süt ürünleri üretimi

-Balık tutma (daha uygun bir kategori bulamadım, buraya yazdım. “Suda Cinayet” kategorisi olabilirmiş aslında:=)

Şifalı Bitkiler

-Bitkisel karışımlar, kremler ve şifalı preparatların üretimi

-Yeni sürgün ve goncaların toplanması

YETERİNCE UYGUN DEĞİL

-Acil olmayan ameliyatlar (özellikle de böbrekler ve kalça bölgesi ile ilgili olanlar)

-Siil ve nasırların alınması

-Bel bögesine dövme

-Güneşlenme

-Beslenme kaçamakları, aşırı beslenme

-Pencere temizliği

-Şifalı bitkilerin paketlenmesi, depolanması

-Su kuyusu açMAA

Sevgiler, iyi olun…

Not: Ay Terazi’den Akrep’e geçtiğinde, yani iki gün sonra yeni bir Ay raporu göndermeyi umuyorum.