Ayın Ritimleriyle Yaşamak 28 Temmuz

Yazdır Yazdır 

28 Temmuz 2009

Yiğit Köseoğlu

Bugün 28.07.09 Salı, 7. Ay günü. Bu satırların yazıldığı saatte Ay’ın ışık alan yüzünün karanlık yüzüne oranı %45, bu gece bu oran daha da büyümüş olacak. İlkdördün yani büyüyen Ay evresindeki Ay, bugün saat 14:00 civarında Akrep burcuna geçecek.

Ay bu sabah saat 05:53’te Terazi burcundan ayrılacak ve Akrep burcuna ulaşacağı saat 13:56’ya kadar, astrologların deyimiyle “boşluk”ta olacak (teşekkürler Yurdahal Topdemir!). Ay raporlarımı yeni okumaya başlayanlar için tekrarlayalım, bu saatler arasında yapılacak her şeyin boşlukta kalma riski var. Bu zaman diliminde mümkünse önemli kararlar almayın, kontrat imzalamayın, söz vermeyin, verilen sözlere pek güvenmeyin, önemli toplantılar düzenlemeyin, ciddi alışverişlerinizi bile erteleyin. Tabii, yaşadığınız geçici kafa karışıklığını hayatınıza kalıcı olarak davet etme riskini üstlenmek istemiyorsanız!

Ay İlkdördün fazında büyümeye ve iki/iki buçuk günde bir burç değiştirmeye devam ederken, yönetici enerjisi de bedenimizde aşağıya doğru yolculuğunu sürdürüyor. Ay Akrep burcundayken yani bugün ve yarın en çok jenital bölgeleri ve cinsel organları etkiliyor. Çocuk isteyip de şimdiye kadar bunda başarılı olamayan çiftler, denemelerinize ağırlık vermek için güzel günlerdeyiz haberiniz olsun. Tam tersine, eğer çocuk istemiyorsanız, önlemlerin ciddiye alınması gereken bir zamandayız, bilgilerinize.

Akrep günlerinde jenital bölgelerimizi güçlendirecek her şey Ay’ın onay ve desteğini alıyor. Bu bölgelere zararlı olabilecek her şey diğer günlerden daha ciddi hasarlar verebilir. Hem İlkdördün hem de Ay’ın Akrep konumu, bu bölgelerin ameliyatlarını daha da riskli hale getiriyor, bunu da hatırlatalım. Ayrıca Akrep günlerinin, cinsel enerjinin bastırılmasının hem daha zor hem de daha huzursuzluk verici olabileceğini belirtelim. Cinsel enerjinin sevgi boyutunda paylaşılması bu günlerde Ay tarafından kutsanacaktır.

Ay’ın Akrep burcunda olduğu günler, hem kadınlar hem de erkekler için Kegel egzersizlerine (aslında bütün kadim öğretilerde vardır bu çalışma ya!) başlamak ve onları günlük alışkanlığınız haline getirmek için elverişli günler. Bu egzersizler jenital bölgeyi güçlendirmenin basit fakat etkili bir yolu. Denemek isteyenler için kısaca anlatalım. Derin bir nefes alıp tutuyor aynı anda anüs ve cinsel organ civarındaki kaslarınızı kasıp aşırı zorlanmadan bekleyebildiğiniz kadar bekliyorsunuz. Nefesinizi verirken, vücudunuzun güneyinde kasılı tuttuğunuz kasları da gevşetiyorsunuz. Bu döngüyü tekrarlayabildiğiniz kadar tekrarlıyorsunuz. İşin içine nefesinizi katmazsanız, her yerde yapabileceğiniz bu basit egzersiz basitliğinden beklenmeyecek kadar yararlı, düzenli yapılmasında fayda var. Aynı egzersizin bir başka versiyonu da, çişinizi yaparken idrarınızı kısa sürelerle tutup yeniden bırakmak ve bitinceye kadar böyle “tekleyerek” devam etmek.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlere çok basit bir öneri daha. Duş yaparken testislerine birkaç dakikalık soğuk su uygulaması yapmayı adet haline getiren erkeklerde, sperm canlığında bir artış oluyor.

Bu da döllenme şansını yükseltiyor. Böyle bir alışkanlık edinmek için Akrep günleri en uygun günler. Biraz ürpermeye değer mi, karar sizin!

Adet dönemlerini sorunlu yaşayan kadınlar için Akrep günlerini fırsat bilerek yapacağımız bazı şifalı bitki önerilerimiz olacak. Sancılı adet ve PMS: Civanperçemi, papatya, melissa, nane (ve spazm gevşetici bütün şifalı bitkiler) Şiddetli adet kanaması: Civanperçemi, Aslanpençesi, Isırgan otu Geciken adet: Pelin otu, maydanoz, rezene, melissa… Bunların hangi duruma göre nasıl kullanılacağını anlatmak sayfalar süreceğinden detaylı araştırmayı size bırakıyorum.

Ay, Akrep günlerinde tıpkı Terazi’deyken olduğu gibi hala böbreklerinizi ve idrar yollarınızı etkiliyor. Bu bölgelerinizin hassasiyeti devam ediyor. Birkaç gün daha böbreklerinizi ve idrar yollarınızı korumaya özen göstermenizde fayda var. Ayaklarınızı üşütmeyin, ıslak mayoyla dolaşmayın lütfen (Tamam anne, öff!).

Büyüyen Ay Akrep’teyken, bedenlerimiz kendilerini güçlendirmek için daha çok karbonhidratları kullanıyor. Bugünlerde metabolizmamızı karbonhidratlardan mahrum etmemeliyiz. Ama vücutlarımızın verilen her şeyi alma eğiliminde olduğu İlkdördün’de bulunduğumuzu da unutmayın ve karbonhidrat tüketiminde ölçülü olun. Karbonhidratların kan şekerini hızlı yükselttiklerini hatırlayarak onları özellikle az yağlı tüketin. Ayrıca beyaz rafine unla yapılan bütün gıdalardan uzak durun (her zaman!). Bu iki günün favori gıdaları ise bitkilerin yaprak bölümleri ve yapraklı sebzeler. Yeşil salata, ıspanak, semizotu, pazı, asma yaprağı, maydonoz bugünlerde sofralardan eksik edilmemesi gereken besinler. Bir öğün az yağlı, hafif soslu karbonhitratlar, bir öğün yapraklı sebzeler ya da salatalar şeklinde beslenmek büyüyen Ay’ın Akrep’te olduğu günler için iyi bir fikir olabilir.

Ay’ın, bir su burcu olan Akrep’te bulunacağı bu iki gün havadaki nem oranı artabilir. Zaten, ayın ritmlerine göre yapılan tarımın binlerce yıllık bilgi birikimi Akrep günlerinin havasını “nemli ve bereketli” olarak nitelendiriyor. Bu iki gün boyunca sıcaklıklar daha yüksek hissedilebilir, önlemlerinizi alın. Nefes alan kumaşları tercih etmek ve sıcak saatlerde ortalarda görünmemek menfaatiniz icabı olabilir.

Ayın bugün içinde bulunduğu evre ile burç birlikte değerlendirildiğinde, uygun görünen ve görünmeyen bazı şeyleri çeşitli konu başlıkları altında listelemeye gelince…

UYGUN

Sağlık

-Alt karın bölgesine ve jenital bölgeye özen

-Yenileyici ve canlandırıcı masajlar

-Meditasyon ve enerji çalışmaları

-Kendini bakıma alma, kendi kendine şifa verme

-Güçlenme amaçlı doğal formüller

-Böbreklere ve idrar yollarına özel ilgiye devam etme

-İki gün önce gönderdiğim Böbrek güçlendirici egzersiz

-Varisler için doğal yağlarla masaj uygulaması

-Bebek yapma çalışmaları

-Tüp bebek ve kısırlık tedavisine başlama

Beden ve Cilt Bakımı

-Saç bakımı, kesimi ve boyası

-El bakımı

-Perma

-Batık tırnak tedavisi

-Canlandırıcı banyo

-Yüz maskesi

-Dudak bakımı

-Besleyici cilt bakımı

-Buhar banyosu

Beslenme

-Yapraklı bitkiler (Yeşil salata, marul, ıspanak, semizotu, pazı, nane, maydanoz, fesleğen, ısırgan otu, brüksel lahanası, lahana, kuşkonmaz vs.)

-Karbonhidratlar (Tercihen rafine edilmemiş tam tahıllardan)

-Kahvaltı’da az yağlı sütle Muesli (içinde mısır olmayan bulursanız daha iyi çünkü mısırların çok büyük bölümünün genetiği ile oynanmış durumda!)

-Mantar

-Kilo almaya karşı iç disiplin

Tarım ve Bahçe İşleri

-Her türlü sulama işi

-Çim ekme

-Başka yerde yetiştirilen çimlerin transplantasyonu (hızlı büyüme için)

-Her tür hasat

-Çit bitkilerinin bakımı ve şekillendirilmesi

-Yapraklı bitkilerin ekim ve dikimi

-Ekili bitkileri daha uygun yere taşıma, fide ekimi

-Su arama

-Balık tutma (daha uygun bir kategori bulamadım, buraya yazdım. “Suda Cinayet” kategorisi olabilirmiş aslında:=)

-KUYU AÇMA (Nihayet! Kuyu açmak için sabırsızlıkla bekleyenler, yastıklarının altında kazma kürekle uyuyanlar, müjdee!!!)

Şifalı Bitkiler

-Bitkisel karışımlar, kremler ve şifalı preparatların üretimi

-Yaprakların toplanması

YETERİNCE UYGUN DEĞİL

-Acil olmayan ameliyatlar (özellikle de cinsel organlar, kasıklar, böbrekler, idrar kesesi ve kalça bölgesi ile ilgili olanlar)

-Siil ve nasırların alınması

-Beslenme kaçamakları, aşırı beslenme

-Pencere temizliği

-Ekmek pişirme

-Şifalı bitkilerin paketlenmesi, depolanması

-Süt ürünleri üretimi

-Güneşlenme

Sevgiler, iyi olun…

Not: Ay Akrep’ten Yay’a geçtiğinde, yani iki gün sonra yeni bir Ay raporu göndermeyi umuyorum