Ayın Ritimleriyle Yaşamak 30 Temmuz

Yazdır Yazdır 

30 Temmuz 2009

Yiğit Köseoğlu

Sevgili Dostlar,

Bugün 30.07.09 Perşembe, 9. Ay günü. Şu dakikalarda %58’i aydınlanmış durumda olan Ay’ın, bu gece gözle izlenebilecek bölümü daha da büyümüş olacak. Bugün saat 15:54’te Ay son iki gündür içinde bulunduğu Akrep burcunu terk edecek ve saat 23:10’da Yay burcuna ulaşacak. Yani Ay, Akrep’ten çıkıp Yay’a ulaşmadan önce yaklaşık 7 saatlik süre “boşluk”ta kalacak. Bu süre içerisinde sizin de kendinizi boşlukta hissetmeniz çok doğal. Önem verdiğiniz hiçbir mevzunun çözümünü bu saatler arasında vereceğiniz kararlara bırakmamanızda yarar var.

Ay Yay burcundayken bedenimizde en yoğun etkiyi; sakrum, kuyruk sokumu, siyatik siniri, üst bacaklar ile duyu organlarında yapıyor. Alt lomber omurlarında sorunu olanlar Yay günlerinde ağrılarında hafif bir artış hissedebilirler. Siyatik şikayetlerinde de artma gözlenebilir. Yapılacak şey, Yay günlerinde bu bölgeleri güçlendirmek için üzerimizde/içimizde çalışan Ay enerjisinin işini kolaylaştırmaktır. Bu günlerde bu bölgeleri aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınmak iyi olacak. Bel omurlarından yayılan sinirlerin ve siyatiğin serbest kalmasını kolaylaştıracak gerinme/gevşeme egzersizleri sizi rahatlatacaktır. Sırt üstü uzanın mesela, vücudunuzu ve özellikle alt bel bölgenizin, kalçanızın, kuyruk sokumunuzun ve üst bacaklarınızın bütün ağırlığını bir kaya gibi yer çekimine teslim edin. Nefes alırken bu bölgelerinizdeki gerilimi, nefes verirken ise gevşemeyi hissedin. Her nefes verişinizde içinizden bu bölgelerdeki kaslarınıza gevşeme komutları verin. Bu kadarcık bir çaba bile şikayetlerinizi hafifletecektir. Pelvik Tilt adı verilen egzersiz (bilmiyorsanız İnternet’ten bilgi edinebilirsiniz) de adeta Yay günleri için yaratılmıştır. Bel ve sakrum bölgelerinde ağrısı olmayanlar bu egzersizi güçlendirme amacıyla uygulayamaya başlayabilir. Ay’ın Yay burcunda olduğu günler, insanın alıp başını uzun uzun yürümek isteyebileceği “özgürlük günleri”ndendir. Ama mesafeyi çok abartmak ve zorlu bir parkur seçmek üst bacaklarınızı bu günlerde fazla zorlayabilir. Rutin yürüyüşlerinizi Yay günlerinde biraz kısaltmanın hiçbir zararı olmaz. Özetle, yukardaki beden bölgelerimiz Yay günlerinde hassas olacak. Bu bölgeleri zorlayacak, zayıf düşürecek her şeyden (tabii acil olmayan ameliyatlardan da) kaçının.

Büyüyen Ay Yay burcundayken bedenimiz kendisini güçlendirme faaliyetinin yapı taşı olarak proteinleri kullanıyor. Yay günlerini size ne tür proteinlerin iyi geldiğini gözlemek için iyi bir fırsat olarak görün. Çünkü, her bedenin gereksinimleri farklı. Canınız kanlı bir biftek mi çekiyor? Burnunuza ızgara balık kokuları mı geliyor? Kuru fasulyeye aş mı eriyorsunuz? Beden tipinize hangi protein kaynağı iyi geliyor, kendiniz karar verin. Ama genel kural olarak vücuda en az bedel ödeten bitkisel proteinlere ağırlık vermenin ve mümkün olabildiğince “az işlenmiş” protein kaynaklarına yönelmenin bütün beden tiplerine iyi geleceğini söylemek yanlış olmaz.

Yay Günleri İçin Sağlıklı Bir Lezzet Önerisi: Yaz Çorbası (dört kişilik)

Yarım bardak nohut ile aynı miktardaki kuru fasulyeyi akşamdan suya koyun. Bunlara eklediğiniz bir bardak buğdayı, karışımın üstünü birkaç parmak geçecek kadar su ile birlikte düdüklü tencereye koyun. Tencereye yeteri kadar deniz tuzu ve ince kesilmiş birkaç diş sarımsak ekleyin ve malzemeyi tahta bir kaşıkla karıştırın. Düdüklü tencereyi orta şiddette bir ateşin üzerine koyun, buhar çıkmaya başladıktan sonra yarım saat kadar pişirin. Karışımı, süzdükten sonra büyükçe bir tencereye alın. Minik küpler halinde keseceğiniz iki küçük salatalığı, yeteri kadar kuru ya da toz nane ve fesleğeni malzemeye katın, biraz daha deniz tuzu ekledikten sonra hepsini yeniden tahta kaşıkla karıştırın. Başka bir geniş bir kapta, yoğurdu yavaş yavaş karıştırarak sulandırın. Yoğurt miktarını, tenceredeki malzemeyi koyuca çorba kıvamına getirecek sıvının yarısının yoğurt, yarısının içme suyu olacağından hareket ederek belirleyin. Sulandırılmış yoğurdu tencereye ekleyip karıştırdıktan sonra üzerine ince ince doğranmış yeteri kadar dereotu ve saf sızma zeytinyağı ekleyin. Ağız tadıyla için. (Dilerseniz ısıtabilirsiniz ama normal şartlarda soğuk tükeline bir çorba bu.)

Yay burcundaki Ay, bitklerin meyve bölümlerinin gelişimini ve kalitesini desteklediğinden bu iki gün, hem meyve ekimi/hasadı hem de tüketimi için kutsanmış günler. Meyvelerin özellikle duyu organlarımız üzerindeti güçlendirici etkilerini hatırlayın ve Yay günlerinde onları bol bol tüketin. Normalde 15-20 dakikada bağırsaklara geçen meyvelerin diğer gıdalar ile midenizde hapis kalarak mayalanmak sürecine başlamamaları için onları yemeklerden yarım saat önce ya da iki saat sonra yemeniz gerektiğini hatırlayın. Yay günleri için benim seçtiğim beslenme modeli, bir öğün bitkisel protein ağırlıklı tek bir tabak, izleyen öğün sadece meyve şeklinde. Çok faydasını görüyorum, size de tavsiye ederim.

Ayın bugün içinde bulunduğu evre ile burç birlikte değerlendirildiğinde, uygun görünen ve görünmeyen bazı şeyleri çeşitli konu başlıkları altında listelemeye gelince…

UYGUN

Sağlık

-Bel ve üst bacak bölgelerine masaj

-Meditasyon ve enerji çalışmaları

-Kendini bakıma alma, kendi kendine şifa verme

-Güçlenme amaçlı doğal formüller

-Varisler için doğal yağlarla masaj uygulaması

Beden ve Cilt Bakımı

-Göz bakımı

-Saç bakımı, kesimi ve boyası

-Besleyici yüz maskesi

-Perma

-Batık tırnak tedavisi

-Canlandırıcı banyo

-Dudak bakımı

-Besleyici cilt bakımı

-Buhar banyosu

Beslenme

-Bütün mevsim meyveleri (Kilo almak istemeyenler muz, çilek ve ananas tüketiminde ölçülü olmalı çünkü onlar hemen bağırsaklara geçmiyor!)

-Bitkisel proteinler (Mercimek, nohut, kuru fasulye, kuru bakla. bezelye vs.)

-Kaliteli hayvansal protein (Beyaz etli balıklar, az yağlı yoğurt gibi. Birlikte aynı tabakta yer almazlarsa tabii daha iyi olur!)

-Domates

-Meyve/meyve suyu kürü (yaklaşan Dolunay’da yapacağınız detoks’a hazırlık)

-Kilo almaya karşı iç disiplin

Ev işleri

-Ekmek ve kek pişirme

-Kış için besin paketleyip deep freeze’e koyma

Tarım ve Bahçe İşleri

-Meyve hasadı

-Meyve ağacı ekimi

-Ekili bitkileri daha uygun yere taşıma, fide ekimi

-Su arama

-Süt ürünleri üretimi

-Tohumluk hasadı

-Balık tutma (daha uygun bir kategori bulamadım, buraya yazdım. “Suda Cinayet” kategorisi olabilirmiş aslında:=)

Şifalı Bitkiler

-Bitkisel karışımlar, kremler ve şifalı preparatların üretimi

-Hoş kokulu şifalı bitkilerin yastıklanması

YETERİNCE UYGUN DEĞİL

-Acil olmayan ameliyatlar (özellikle de sakrum, kuyruk sokumu, siyatik ve üst bacaklar ile iligili olanlar!)

-Siil ve nasırların alınması

-Çok eğimli arazide uzun yürüyüşler (özellikle antrenmanlı olmayanlar için)

-Güneşlenme

-Beslenme kaçamakları, aşırı beslenme

-Pencere temizliği

-Şifalı bitkilerin paketlenmesi, depolanması

-Su kuyusu AÇMA! (kısa sürdü o güzelim serbestlik günleri :=)

Sevgiler, iyi olun…

Not: Yazmakta olduğum hikaye kitabına odaklanmam gerektiği için Ay raporlarıma bir süre için ara veriyorum. Ay yazılarıma kitabı bitirdikten sonra yeniden başlamayı umuyorum. Şimdilik hoşça kalın.