TUTULMA MEVSİMİ BAŞLIYOR

Yazdır Yazdır 

Susan Miller

20 Haziran 2010

Bu ay yeni bir tutulma mevsimi ile başlıyor. Çok yakında iki tane tutulma olacak, 26 Haziran’da, Oğlak burcunda (dolunay) ay tutulması ve diğeri 11 Temmuz’da, Yengeç burcunda (yeni ay) güneş tutulması.

‘Astrology Zone’daki Haziran 2010 öngörümü okumadıysanız, lütfen okuyun, çünkü bu ay gelecek olan ilk tutulma dünya için oldukça şiddetli olarak sonuçlanabilir. Eğer belirli bir matematiksel aralık içindeyseniz, tutulmayı çok daha kişisel bir şekilde hissedebilirsiniz.

Tutulmalar astrolojideki diğer fenomenlere benzemezler. Oldukça hızlı ve olağandışı şekilde etkilerler. Çoğunlukla değişimin katalizörü sizinle veya yaptığınız herhangi bir şeyle ilgisi olmayan, ama yine de gelip yaşamınızdaki bazı unsurları değiştiren dışsal bir olay tarafından tetiklenir. Bunun evrenin bizi ayaklarımızın üzerinde ve esnek tutma şekli olduğunu hissediyorum. Ayrıca, tutulmalar yeniye yer açmanıza yardımcı olmak üzere silip süpürmek için bozulmuş veya güncelliğini yitirmiş durumları ararlar. Bazı tutulmalar şok edici veya sarsıcıdır ve diğer tutulmalar iyi haberlerin müjdecisidir.

Gelmekte olan 26 Haziran tutulmasının özellikle kuvvetli bir etkisi olacak, çünkü Uranüs dolunay tutulması ve Güneşe keskin bir açıda olacak. Ayrıca, Plüto dolunay ile bitişirken ve diğer gezegenlerle tartışırken, Satürn Uranüs ve Jüpiter’e karşıt olacak. Hepsi birbirlerine 90 derece açı yaparak veya birbirlerine 180 derece dik bakarak kare şeklini alacaklar, gökyüzünde bir haç şekli oluşturacaklar – bunun stres verici olduğunu düşünülüyor.

Yıllardır bu kadar uç noktada bir tutulma görmedik. Aslında, astrologlar 500 yıl geriye gittiler ve 26 Haziran’da gerçekleşecek olan tutulmaya benzer bir şey bulamadık. Herkesin 26 Haziran’ın olaylarını hissetmeyeceğini ve bunun önemli bir nokta olduğunu vurgulamama izin verin. Lütfen bazı değişimleri hissedip hissetmeyeceğinizi görmek için Haziran raporumu okuyun. Bir şeylerin meydana gelebileceğini bilmenin en iyisi olduğunu hissediyorum, bu nedenle karar vermek zorunda olabileceğim herhangi bir olaya karşılık vermek için esnek bir programa sahip olabilirim.

Bir tutulmanın sonucu olarak ortaya çıkan olayların, normal yeni ay veya dolunay tarafından getirilen olaylardan daha fazla ağırlığı vardır. Gerçekte, bir tutulma turbo – yeni ay veya dolunay gibidir – çok daha fazla enerji toplar ve baskı yapar ve üç tanenin tek bir taneye sarmalanmasına benzer hissettirir. Tutulma “kaderde olduğu” görünen bir olayı bile getirebilir. Tutulmalar her zaman beklenmedik yön değişimleri getirir.

Tutulmanın sizi etkilemesi için sizin burcunuza denk gelmesi gerekmez, ama haritanızdaki doğuma ait gezegeninizin on – derece aralığında olmak zorundadır. Bu durumda en önemli burcun on derece içindeki doğum gezegenine gereksiniminiz olacaktır: Koç, Terazi, Yengeç veya Oğlak. Buradan kartınızı göremem, bu nedenle bekleyip görmek akıllıca olur. Bu kadar öne çıkan Uranüs ile, meydana gelecek olan şey tamamen beklenmedik bir şekilde olacaktır, boş alandan çıkıp gelecektir, ama sizin için şeyleri sınırlandırabilirim.

Aynı burç ailesindeki tutulmalar bir kolyedeki inciler gibi bağlı olmaya eğilim gösterir. Sanki evren aynı anda çok fazla büyük haber ile başa çıkamayacağımızı kavramış, bu nedenle o parçalara bölünmüş gibidir. Bize değişmekte olan veya değişmesi gereken bir şeylerin haberleri veriliyor, ama daha fazla bilgi sonraki tutulmaya kadar gelmiyor, diğer tutulmada ilerlemeye hazır olacağız.

Bu nedenle, ipucu için 31 Aralık’ta gerçekleşen ve 15 Ocak’tan sonra gerçekleşen şeyleri tekrar düşünün, çünkü o tarihler bu burç ailesindeki sahip olduğumuz son tutulmalar idi.

Tutulmalar, tutulmanın dokunduğu yaşamınızın tarafında gerçeğin parlak ışığını parlatır. Çoğu zaman, tutulmalar parlak aydınlatıcılar olarak davranır, var olduğunun farkında olmadığınız bir durumu ortaya çıkarırlar. Tutulmalar ayrıca büyük bir yaşamsal karar için katalizörler olarak davranabilirler. Ayrıca bir tutulma altında, sonunda yakınınızdaki bir insanın gerçek karakterini anlayabilirsiniz.

Tüm tutulmalarda, bir şeyler sona erer ve başka bir şeyler başlar. Bir tutulma periyodu sırasında, bir köprüden geçip zihin ve kalbin yeni bir yerine ilerliyormuş gibi hissedebilirsiniz, ama başladığınız yere geri dönme yeteneğiniz olmadan. Başka bir şekilde söylersek, eski hayatınızın bir kısmının kapısı çarpıp kapanır ve siz eşiği geçerken arkanızdan sıkıca kilitlenir. Tutulmadan sonra eski yaşamınıza geri dönemeyeceksiniz, ama üzerinde düşünüp taşınınca artık onu istemiyor olabilirsiniz. Siz büyüdünüz ve şimdi evrenin sizin için hazırladığı tüm sürprizleri ve armağanları ile gelecekle yüzleşmeye hazırsınız. Gerekli olgularla donanmış olarak, şimdi daha önce sizin için açık olmayan bir gizemi anlayacaksınız. Evren yeni olan her şeyi kucaklamamızı, eski denenmiş olan şeylere geri dönmememizi ister.

Yaklaşık altı ay içinde bir diğer tutulma seti olacak, 21 Aralık’ta İkizlerin son derecelerinde tam ay tutulması (dolunay) ve 4 Ocak 2011’de Oğlak burcunda güneş tutulması (yeni ay). 21 Aralık tutulması İkizler – Yay’da yeni tutulma serilerini başlatacak. Çoğunlukla yeni bir burç ailesi başladığı zaman, eski burç ailesi sona erer.

Sizin için burada yazdıklarımdan çok daha ayrıntılı olan, ismi “Tutulmalar ile Nasıl Başa Çıkılır” olan özel bir rapor yazdım.

(Çeviri: Saffet)

Tutulmalarla Nasıl Başa Çıkılır

Bu yazı bir tutulmaya hazırlanırken dikkate almanız gereken noktaları gösterecektir. İlk olarak iki deyimi tanımlayalım: güneş tutulması ve ay tutulması.

Güneş tutulması Ay, Güneş ile Dünya’nın arasına geldiği zaman ve Güneş’in ışığını kestiği zaman oluşur. Güneş tutulması daima yeniaydır ve yeni başlangıçları vurgulama eğilimindedir.

Ay tutulması Dünya, Ay ile Güneş’in arasına geldiği ve Güneş’in Ay’dan yansıyan ışığını kestiği zaman oluşur. Ay tutulması daima dolunaydır ve çoğu zaman bitişleri ve tamamlanma noktalarını vurgular.

Şimdi, sizi beklenmedik bir şekilde etkiledikleri zaman tutulmalarla en iyi şekilde başa çıkabilmeniz için aklınızda tutmanız gereken bazı noktaları gözden geçirelim.

1. Tutulmalar horoskoplarımızdaki dramatik “joker” kartlarıdır. Oldukça hızlı bir şekilde bir evrim ve olgunluk seviyesinden, daha yüksek başka bir seviyeye geçebilmemiz için bizi sarsarlar.

2. Tutulmalar büyük yaşamsal olayların haberlerini getirirler: bir bebeğin doğumu, evlilik, terfi ya da kariyerde yükseliş, önemli bir seyahat, hayati bir iş anlaşmasının imzalanması, bir insanın kendi işini kurması, ev satın almak ya da satmak, ülkenin öbür ucuna taşınmak, eve bir hayvan almak (ya da kaybetmek), ameliyat veya sağlıkla ilgili önemli bir gelişme, üniversiteden mezun olmak (tutulma üniversite eğitiminin başladığı tarihi de vurgulayabilir), boşanmak, kitap yayınlamak ve diğerleri. Ayrıca önemli buluşmalar ve ayrılıklar ya da birinin işini değiştirmesi, tutulmalarda sık rastlanan olaylardandır. Ne olursa olsun, evrenin sizi ilerletmeye niyetli olduğu belirginleşecek.

3. Bir tutulmayı izleyen olaylar, normal bir yeniay ya da dolunayın getireceği olaylardan daha fazla ağırlığa sahip olacaktır. Aslında bir tutulma turbo yeniay ya da dolunay gibidir – çok daha fazla güç ve enerjiyle yüklüdür. Tutulma sanki kaderinizde yazılıymış gibi görünen bir olay getirebilir. Eğer yıldız haritanızda tutulmanın etkilediği bir gezegen varsa, hayatınızda hiç beklemediğiniz yön değişiklikleri olabilir. Tutulmanın sizi etkilemesi için mutlaka burcunuzda oluşması gerekmiyor. (Daha fazla bilgi edinmek için kendi yorumunuza bakın.)

4. Eğer bir tutulma doğum gününüze denk geliyorsa, onu izleyen sene kesinlikle olaylarla dolu olacaktır. Hayat tarzınızda ya da yıldız haritanızın bir bölümüyle ilgili alanda büyük değişimler yaşayabilirsiniz.

5. Eğer bir tutulma doğum gününüze, doğum gününüzün yakınlarına ya da yükselen burcunuzun herhangi bir derecesine denk geliyorsa, sağlığınıza dikkat edin zira her zamankinden daha fazla yorgun olabilirsiniz.

6. Tutulma yakınlarında duyduğunuz haberleri ciddiye alın. Genellikle bir durumu tersine çevirme imkanı yoktur. Eğer tutulma sırasında biri hoşunuza gitmeyen bir haber getirirse, en azından gelecek dört ay içinde bu durumu değiştirme şansınızın fazla (hatta belki de hiç) olmadığının farkına varın. Bu haberleri itiraz edilemeyen kararlar olarak görün ve ilerlemeye çalışın.

7. Tutulmalar hayatınızda dokundukları alanlara, gerçeğin parlak ışıklarını tutarlar. Tutulmalar çoğu zaman aydınlatıcı olarak görev yapar ve farkında olmadığınız bir durumu ortaya çıkarırlar. Aynı zamanda önemli yaşamsal kararlarda katalizör görevi üstlenirler. Ayrıca bir tutulma sırasında yakınınızdaki bir insanın gerçek karakterini en sonunda anlayabilirsiniz.

Gökyüzünden elinize bir yapboz parçasının düştüğünü hayal edin. Bu yeni bilgi parçası bulmacanızdaki genel tabloya eklendiği zaman, anlayışınızı değiştirecek ve bir anda kafanızda bir ampul yanması gibi yeni bir kavrayış getirecektir. Kendi kendinize “İlk defa anlıyorum!” diyebilirsiniz. Şimdi durum hakkında tüm resme sahipsiniz ve sizin için ne anlama geldiğini ve bundan sonra ne yapmanız gerektiğini daha doğru ve gerçekçi olarak değerlendirebilirsiniz. Olgunluk ve tecrübe kazanacaksınız.

8. Bir tutulma sizi etkilemese bile (kendi burcunuzun yorumunda anlatacağım), yine de sadece kendi çevrenizde değil, tüm dünyada genel anlamda müthiş bir hareketlenme olduğunu fark edeceksiniz. Medya yeni haberlerle dolu olacak.

Özel hayatınızda, arkadaşlarınız ve aileniz gibi yakın çevrenizdeki insanlardan pek çok önemli hayati haber duyabilirsiniz (#2 daha önce listelediğimiz gibi). Bu zamanda başkalarına yardım etmeniz istenebilir, onun için programınızı hafif tutmaya bakın. Hayatın büyük bir ivmeyle hızlanarak ileriye doğru akıp gittiğini hissedebilirsiniz.

9. Tüm tutulmalarda bir şey biter ve yeni bir şey başlar. Bir tutulma dönemi sırasında, başladığınız yere geri dönüşü olmayan ve yepyeni bir yere giden bir köprünün üzerinde yürüyormuş hissine kapılabilirsiniz. Arkanızdaki kapı kapanır ve kilitlenir. Geriye dönemezsiniz zira tutulmadan sonra, daha önce sizin için hiçbir zaman net olmayan şeyleri bilecek ve anlayacaksınız. O bakımdan, artık gerçekten de eve dönemezsiniz.

10. Bir tutulma sırasında ultimatom vermeyin ve büyük kararlar almayın. Sabırla bekleyin ve birkaç hafta sonra havada daha az statik elektirik olduğu zaman harekete geçin. En iyisi kendiniz bir şey başlatmadan başkalarının mesajlarına tepki vermektir. Diğer bir deyişle böyle zamanlarda harekete geçmek yerine başkalarını dinlemek daha iyidir.

Diyelim ki, bir anlaşma imzalamanız gerekiyor, eğer bu anlaşma tutulma zamanı karşınıza çıktıysa sorun yok zira anlaşmayı siz başlatmadınız, başkası başlattı. Yine de diyelim ki, erkek ya da kız arkadaşınızla önemli bir konuşma yapacaksınız çünkü mutsuzsunuz. Bunu tutulmadan çok daha sonra yapın.

İlki, birinin talep ettiği şeye cevap verme eylemi (iyi), ikincisi ise tutulma zamanı sizin karar verdiğiniz bir eylem (pek iyi değil) oluyor. Eski çağlardaki astrologlar, bir tutulma zamanı harekete geçerseniz, planınız beklediğiniz şekilde yürümez diye yazmışlardır. İşte bu nedenle tutulma zamanı başkalarının fikirlerini dikkate almalı, ama o zamanda kendi kendinize yeni bir teklif ya da karar vermemelisiniz.

11. Bir tutulma sırasında kendinizi her zaman olduğunuzdan çok daha fazla duygusal hissedebilirsiniz, özellikle de bu bir ay tutulması ise (dolunay). Görüşünüz zayıf ya da bilgi parçaları eksik olabileceğinden, duyduklarınız hakkında düşünmek için mümkün olduğu kadar fazla zaman kazanın. Eğer size biri yeni bir teklif ile gelirse, üzerinde çok dikkatli düşünün. Ancak her yönüyle inceledikten sonra hoşunuza gidiyorsa devam edin.

12. Tutulmalar tarafından getirilen haberlere – çoğu zaman hiç yoktan ortaya çıkan – çok çabuk cevap vermek gerekebilir. Tüm zekanızı kullanın! Daha önce denildiği gibi, normal programınızı mümkün olduğu kadar hafif tutun, zira anında ilgilenmeniz gereken bir şey ortaya çıkabilir.

13. Bir tutulmayı “iyi” ya da “kötü” olarak yargılamakta aceleci davranmayın – tutulmalar ani olaylar getirirler ama onların gerçek anlamını anlamak haftalar sürer. Eğer bir tutulma yüzünden acı çekerseniz, evrenin sizin için daha iyi bir şey düşündüğünü aklınızdan çıkarmayın. Sabırlı ve açık olun.

14. Tutulmalar, yapabileceğinizi hiç düşünmediğiniz şeyleri yapmanıza yardımcı olurlar. Örneğin kitap yazmak, ya da albüm yapmak için bir teklif alabilirsiniz. Tutulmalar bazen size yeni bir kapıyı açarlar – daha önce girmeniz imkansız olan bir kapıyı.

15. Tutulmalar, zaman kavramımızla oynarlar. Aylar ya da yıllar geçmesi gerektiğine inandığınız olayları bir anda kapınıza getirirler. İşte size bir tutulmanın nasıl işleyeceğine dair bir örnek:

Alışık olmadığınız güzel bir arazide at biniyorsunuz. Yolun üç kilometre ilerisinde (hayatın sonraki bölümünde) yüksek bir taş duvarı (ciddi bir engel ya da büyük bir proje) atlamanız gerektiği söyleniyor. Manzara (hayat) dikkatinizi dağıtıyor ve aniden karşınızda belirene kadar bu engeli unutuyorsunuz. Atlamaya (risk almaya) hazır olduğunuzu hissetmiyorsunuz, zira o duvarı atlayıp sağ kalacağınıza inanmıyorsunuz! Bu sizin için büyük bir aşama! Ama yine de yapmak istediğiniz bir şeyi simgeliyor, o nedenle (korku ve istek gibi) çelişkili duygular içindesiniz. Belki de geçici bir panik yaşayacak ya da durmak isteyeceksiniz. Yine de atınız (içsel gücünüz) atlamak için eğitilmiş ve siz dizginleri çekmeye fırsat bulamadan, kendinizi havada uçarken buluyorsunuz. At sizin adınıza bunu yapıyor. Mükemmel bir şekilde yere iniyorsunuz. Atınız da, siz de iyisiniz – ama eliniz ayağınız titriyor.

Hepsi bir anda oldu! Engelin yaklaştığını biliyordunuz ama manzara (günlük hayat) dikkatinizi dağıttığından, o kadar çabuk geleceğini beklemiyordunuz. Buna rağmen şimdi kendinizi çok şey başarmış hissediyorsunuz – yaptığınızla gurur duyuyorsunuz ve buna da hakkınız var! Düşünecek zamanınız olsaydı, deneyecek cesareti bulamayabilirdiniz. Sevgili okuyucum, tutulmanın size getirdiği duygu işte budur.

16. Tutulmanın zamanlamasıyla ilgili bir bilgi. Tutulma tarafından size getirilen bir mesajı genelde tutulmanın oluştuğu tarihin dört gün yakınlarında alırsınız ama her zaman değil. Hatta bazen bir dolunay ay tutulmasının etkisini iki hafta öncesinde ya da altı ay sonrasında başka bir gezegen gelişmeleri tetiklediği zaman hissedebilirsiniz. (Yine de çoğunlukla haberler tutulma sırasında ya da bir ay sonrasında ve artı ya da eksi dört gün içinde ortaya çıkacaktır – bu eğer hemen bir şey olmazsa izlemeniz gereken zaman dilimidir.)

17. Tutulma yakınlarında aldığınız TÜM haber ve sinyallere dikkat edin. Çoğu zaman haberler çok belirgin ve dramatik bir şekilde ortaya çıksa bile bazen bu haberler bir dedikodunun parçası ya da gizli bir sır gibi belli belirsiz ortaya çıkabilir.

18. Güneş tutulmaları, ay tutulmalarından farklı bir şekilde çalışır ve başlangıçları vurgular. (Bir şey yine bitiyor olabilir ama dikkatiniz bu bitişten çok bir başlangıç üzerine yoğunlaşmıştır.) Değişimler aylar boyunca aşama aşama gerçekleşebilir. Yine de, bu değişimlerin haberleri ve zamanlaması çoğu zaman bir sürpriz olarak gelir. Eğer bir güneş tutulması doğum gününüze ve birkaç gün yakınlarına düşüyorsa, bunun etkilerini kesinlikle tüm sene boyunca hissedeceksiniz. Değişimler bir sonraki doğum gününüze geldiğinizde tamamlanmış olacak.