BİFTEK ve SARI GÜLLER

Yazdır Yazdır 

Markete girdim, özellikle alışveriş yapmak için değil. Aç değildim. Kocamı kaybetmenin acısı hala çok taze idi. Ve bu markette o kadar çok tatlı anılarımız var ki. O çoğu zaman benimle birlikte gelirdi ve hemen hemen her zaman özel bir şeyler arardı. Ne aradığını bilirdim. Onu her zaman ellerinde üç adet sarı gül ile bana doğru gelirken görürdüm.

Sarı gülleri sevdiğimi bilirdi. Keder ile dolu bir yürekle, sadece birkaç gerekli şeyi almak ve oradan ayrılmak istedim, ama kocam vefat ettiğinden beri alışveriş yapmak bile farklıydı.

Et tezgahının yanında dururken, en güzel bifteği aradım ve onun bifteği nasıl sevdiğini hatırladım.

Aniden arkamda bir kadın belirdi. Sarışındı, ince ve hoş. Yeşil bir elbise içinde. Büyük bir parça biftek alırken ve sepetine koyarken onu izledim … tereddüt etti ve sonra onu geri koydu. Gitmek için arkasını döndü ve sonra geri dönüp tekrar biftek paketine uzandı. Onu izlediğimi gördü ve gülümsedi. “Kocam bifteği sever, ama dürüst olmak gerekirse, bu fiyatlar yüksek, bilmiyorum”

Yutkundum ve onun açık mavi gözleri ile karşılaştım.

“Kocam sekiz gün önce vefat etti.” dedim ona. Ellerindeki pakete göz atarak, sesimdeki titremeyi kontrol etmeye çalıştım. “Ona biftekleri al. Ve birlikte olduğunuz her anın üzerine titre, tadını çıkar”

Başını salladı ve biftek paketini sepetine koyarken gözlerindeki duyguyu gördüm ve geri dönüp gitti.

Geri döndüm ve süt ürünleri bölümüne gitmek için arabamı sürdüm. Orada, kaç kiloluk süt almam gerektiğini düşünerek durdum. Sonunda karar verdim, aldım ve dondurma almaya gittim. Dondurmayı arabama koydum ve kapıya doğru olan sıraya baktım. Önce yeşil elbiseyi gördüm, sonra güzel bayanın bana doğru geldiğini fark ettim. Kollarında bir paket taşıyordu. Yüzünde gördüğüm en parlak gülümseme vardı. O bana doğru gelirken, başının üzerinde hafif bir hale gördüğüme yemin edebilirim.

Bana yaklaşırken, ne taşıdığını gördüm ve gözlerimden yaşlar akmaya başladı. “Bunlar senin için” dedi ve kollarıma üç adet güzel, uzun saplı sarı gül koydu. “Kasaya gittiğinde, parasının ödendiğini biliyorlar”. Eğildi ve yanağıma nazik bir öpücük kondurdu, sonra tekrar gülümsedi. Ona ne yapmış olduğunu anlatmak istedim, güllerin ne anlama geldiğini, ama hala konuşamıyordum, gözyaşlarım görüşümü bulandırırken onun uzaklaşıp gitmesini izledim.

Yeşil ambalaj ile sarılmış güzel güllere baktım ve bunu hemen hemen gerçek dışı buldum. O, nasıl bilebilirdi ? Aniden yanıt o kadar açık göründü ki. Yalnız değildim.

Oh, beni unutmadın değil mi? Gözlerimde yaşlarla fısıldadım. O hala benimle idi ve o kadın onun meleği idi