AVUSTRALYALI BİLİM ADAMLARI BALİNA ŞİFRESİNİ ÇÖZMEYE BAŞLIYOR

Yazdır Yazdır 

Deniz memelilerinin tüm memelilerin en zeki ve akıllı olanları arasında olduğu bilinir. Kabaca beyinleri insanların beyni ile aynı büyüklüktedir veya daha büyüktür; beyinleri benzer şekilde karmaşıktır. Bu, bazı deniz biyologlarının balinaların veya diğer deniz memelilerinin insanlar kadar zeki olabileceğini ve hatta birçok bilinmeyen iletişim yeteneklerine sahip olabileceklerini düşünmelerine yol açtı; bu iletişim yetenekleri bizim şu andaki sonar ve diğer araçlar ile anlayışımızın üzerinde.

Eleştirmenler, eğer deniz memelileri bizim kadar zeki olsalardı, bunun daha fazla kanıtı olması gerektiğini söylüyorlar. Ama ne türde bir kanıt yeterli olurdu? Deniz memelilerinin insanların izin verdiği çevre intiharından ıstırap çekmekte oldukları gerçeği, aşağılığın kanıtı olması gerekmiyor.

Deniz memelilerinin tarih öncesi atalarının denize geri dönen kara hayvanları oldukları biliniyor, denizde göreli olarak daha az yırtıcı hayvan korkusu vardı ve bol miktarda besin stoğu vardı. Yunuslar ve balinaların kendileri arasında zengin iletişim güçlerine sahip oldukları ve çok oyuncu oldukları görülüyor. Ayrıca yunusların aletler kullanabildikleri ve kendi çocuklarına aletlerin nasıl kullanıldığını öğrettikleri biliniyor. Yunuslar, insanlar haricinde üreme dışında zevk için çiftleşen birkaç hayvandan biridir. Birbirleriyle güçlü bağlar kurarlar, yaralı ve hasta olduklarında bir arada kalırlar. Ayrıca yunuslar insanlara karşı koruyucu davranışlar sergiliyorlar, örneğin insanları köpek balıklarına karşı koruyorlar.

Kambur balinaların seslerini inceleyen Avustralyalı bilim adamları, balinanın gizemli iletişim sisteminin şifresini çözmeye başladıklarını söylüyorlar. Erkek “dostluk kurma hatlarını” ve anaya özgü uyarıları tespit ettiler.

Kambur Balina Akustik Araştırma İşbirliği (HARC) projesi üzerinde çalışan Queensland Üniversitesinden bilim adamları balinaların gizemli iletişimini çözmeye çalışıyor. Balina şarkısının gezegenin diğer yarısındaki diğer balinalar tarafından işitilebildiği söylenir. Ama onların melodik cıyaklamalarının, inlemelerinin, homurdanmalarının ve şarkılarının anlamı nedir? Bilim adamları bu soruya cevap verebilme çabası ile balinaların geniş repertuarlarının bazılarını kaydetmeye başladılar.

Üç yıllık zaman periyodunda balina seslerini kaydederek, bilim adamları en az 34 farklı türde balina çağrısı keşfetti, bu veriler Amerika Akustik Topluluğu Dergisinde yayınlandı.

“Belki 10 farklı sosyal seslendirme bulmayı umuyordum, ama gerçekte 34 tane buldum. Sadece geniş, çeşitli bir repertuar” – Queensland Üniversitesinden araştırmacı Rebecca Dunlop.

Araştırmacılar, göç eden kambur balinaları, Avustralya’nın doğu sahilinde yukarı ve aşağı yolculuk yaparken incelediler ve 61 farklı gruptan 660 ses kaydettiler. Dunlop kaydedilen seslerin bazılarının, nasıl gruplandırıldıklarına bağlı olarak, çoklu anlamları olabileceğini söylüyor, örneğin bazı seslerin tek bir berrak anlamı var, bir dişi bulmak için şansını deneyen erkek balinanın çıkardığı “purr” sesi gibi. Yüksek frekanslı “çığlıklar” hoşnutsuzluklar ile ilişkiliydi. “Wop” sesi anneler genç çocukları ile birlikte iken çıkardıkları genel bir ses idi.

“Wop muhtemelen işittiğim en genel seslerden biriydi” dedi Dunlop. Belki “Yavrum, yavrum, buraya gel!” anlamındadır.

Dunlop insan etkileşimleri ile açık benzerlikler olduğunu söylüyor.

“Deniz memelileri olmaları, çok uzun süre önce karalardaki memelilerden ayrılmış olmaları, ama hala aynı temel iletişim sistemini takip etmeleri oldukça enteresan.” dedi.

Bilim adamları konu üzerine daha ileri araştırmaların, onların gizemli “lisanının” daha çoğunu ortaya koyacağını ve teknelerin ve insan – yapımı sonarın göç eden balinalar üzerindeki etkilerini bulmayı umuyorlar.