DÜNYANIN İÇ DERİNLİKLERİNDE ÇOK BÜYÜK YENİ OKYANUS KEŞFEDİLDİ

Yazdır Yazdır 

Bilim adamları Dünya’nın iç derinliklerinin 3 – Boyutlu taramasını kullanarak doğu Asya’nın altında engin bir su rezervinin kanıtını buldular, bu su rezervi en azından Arktik Okyanusunun hacmine sahip. Gezegenin derin mantosunda ilk kez bu kadar büyük su kütlesi bulundu. St. Louis’deki Washington Üniversitesinde sismolog olan Michael Wysession ve eski öğrencisi Jesse Lawrence tarafından yapılan buluş 600,000 den fazla sismogramı analiz ederek yapıldı – Dünya boyunca seyahat eden depremlerin ürettiği dalgaların kayıtları tüm gezegende yerleşik enstrumanlardan toplandı.

Ekip Asya’nın altında, sismik dalgaların titreşiminin azaldığı ve ayrıca hafifçe yavaşladığı bir bölgeyi keşfetti. “Su dalgaların hızını yavaşlatır” diye açıklıyor Wysession. “Çok fazla azalma ve biraz yavaşlama su tahminlerine çok iyi uyuyor”.

Araştırmaları daha önceki tahminleri kanıtladı; eğer okyanus tabanının soğuk bir tabakası Dünyanın mantosuna binlerce mil batsa idi, yüksek sıcaklıklar kayanın içinde depolanan suyun buharlaşmasına neden olurdu.

Araştırmacılar dünyanın o bölgesindeki Dünyanın mantosuna batan kaya yüzdesinin yüzde 0,1 inin su olduğunu tahmin ediyorlar, bu miktar Arktik Okyanusundaki su miktarına yakın.

Wysession yeni yeraltının niteliğini “Pekin anomalisi” olarak adlandırdı, çünkü sismik dalga zayıflamasının en fazla Çin’in başkentinin altında olduğu bulundu. Wysession Pekin Üniversitesinde çalışmasının sunumu sırasında ilk kez takma isim kullandı.

Wysession, “Bunun çok ilginç olduğunu düşündüler” dedi. “Çin dünyadaki diğer herhangi bir ülke kadar büyük sismik risk altında, bu nedenle sismoloji ile çok ilgileniyorlar”. Su Dünyanın yüzeyinin %70’ini kaplıyor ve suyun birçok fonksiyonlarından biri kıtasal tabakaların hareketi için yağlayıcı gibi davranmasıdır.

Wysession, “Kardeş gezegen Venüs’e bakın” dedi, “Venüs’ün içi çok sıcak ve kuru ve Venüs tabaka tektoniklerine sahip değil. Muhtemelen bütün su buharlaştı ve su olmadan tabakalar olmaz. Sistem kilitlendi.”