Arıların Yokolma Nedeni Araştırılıyor

Yazdır Yazdır 

Dondurma üreticisi Häagen-Dazs dünya çapındaki bal arısı kolonilerinin açıklanamayan çöküşüne kaygılanıyor. Häagen-Dazs sözcüsü Kati Pien “markaların çeşitlerinin neredeyse yüzde 40’ı arının döllemesine bağlı ve CCD tarafından tehdit edilebilir” diyor. Koloni Çöküş Hastalığı (CCD) olarak bilinen şeye neyin neden olduğu henüz kanıtlanamadı. Koloninin kalanı gizemli bir şekilde ortadan kaybolurken, genellikle sadece kraliçeler, yumurtalar ve birkaç olgun olmayan işçi geride kalıyor.

Ancak risk altında olan sadece dondurma üreticileri değil. Bilim insanları ve arı yetiştiriciler, doğal dünyada şimdiye dek gerçekleşen en garip gizemlerden birinde arı kolonilerinin ABD’den Avrupa’ya kadar ortadan kaybolduklarını söylüyorlar. Bu yayılmanın anlamı endişe verici. Albert Einstein’ın, eğer arılar ortadan kaybolursa, “insanların yaşayacak sadece dört yılı kalır” dediği söyleniyor. Ama Einstein bu tahmini yapsın ya da yapmasın, kaygı gerçektir. Dünya’nın mahsullerinin çoğu büyük ölçüde arıların döllemesine bağlıdır. Arıların ciddi sayıda azalması, birçok mahsulün azalması ile büyük çapta gıda kıtlığına neden olabilir.

UC Davis Entomoloji Departmanı başkanı profesör Walter Leal, “Bal arıları sıkıntı içinde” diyor. “Ulusal gıda stoğumuzun üçte – biri arıların döllemesine bağlı, ama arılar muazzam sayılarda ortadan yok oluyorlar.”

Häagen-Dazs CCD’nin arkasındaki suçluyu/suçluları belirlemek için Kaliforniya ve Pensilvanya’daki üniversite araştırmacılarına $250,000 bağış verdi. Birçok olası neden önerildi, ama şimdiye kadar hiç biri doğrulanamadı. Geçen sene araştırmacılar bazı arıların tek – hücreli Nosema ceranae mantarından enfeksiyon kaptıklarını buldular. Diğer ekipler CCD’ye katkısı olabilecek başka iki mantar ve 12 adet virüs enfeksiyonu teşhis ettiler. Ancak, bu enfeksiyonların arıların bağışıklık sistemini zayıflatan, onları hastalıklara karşı daha zayıf yapan daha büyük problemin semptomları olup olmadığı açık değil.

Arıların ortadan kaybolmaları için bir teori, cep telefonlarından yayılan radyasyonun arıların yolculuk sistemlerine müdahale ettiği, kovanlarına geri dönme yollarını bulmalarını engellediğidir. Bununla ilgili bazı ön bilimsel kanıtlar vardır. Alman araştırmacılar yüksek gerilim hatlarının yakınında arıların davranışının değiştiğini gösterdiler. Landau Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma kovanların yakınına mobil telefonlar konulduğunda arıların kovanlarına dönmediklerini gösterdi. Çalışmayı gerçekleştiren Dr. Jochen Kuhn bunun arıların kaybolmalarının olası nedeni olabileceğini onayladı.

Diğer teoriler keneleri, böcek ilaçlarını, artan güneş radyasyonunu, küresel ısınmayı ve GM mahsullerini kapsıyor. Ancak, birçok soru yanıtsız kalıyor ve nedeni (nedenleri) belirlemek için daha fazla araştırmaya gereksinim var. Soruna daha fazla ışık tutmak için, Haagen-Dazs, Vanilla Bal Arısı adı verilen yeni bir bal arısı lezzeti başlattı.