ARAŞTIRMALAR 16 NCI YÜZYILDAKI YILDIZ PATLAMASINI AYDINLATIYOR

Yazdır Yazdır 

MALCOLM RITTER, AP Science Writer Malcolm Ritter, Ap Science Writer – Thu Dec 4, 4:11 am ET

This composite image provided by NASA Wednesday Dec. 3, 2008 of the Tycho

NEW YORK – 400 yıldan fazla bir süre önce, Danimarkalı astronom Tycho Brahe gökyüzündeki garip yeni bir ışığı analiz ederek cennetlerle ilgili bir bilgelik oluşturdu, bilim adamları sonunda onun görmüş olduğu şeyin ne olduğunu anladıklarını söylüyorlar.

Bu büyük bir sürpriz değil. Bilim adamları dev bir yıldız patlaması olan süpernovadan gelen ışığı tanıyordu. Ama ne tür bir süpernova?

Beklendiği gibi, yeni bir inceleme bunu onaylıyor, o beyaz cüce bir yıldızın termonükleer patlamasını kapsayan genel türde bir süpernova idi.

Uzun – zaman önceki olaydan gelen “ışık yansımasını” analiz eden araştırma Alman, Japon ve Hollanda’lı bilim adamları tarafından Nature dergisinin Perşembe sayısında sunuluyor.

Genel olarak Tycho’nun süpernovası olarak adlandırılan hikaye 11 Kasım 1572’de başladı. Brahe, Cassiopeia takımyıldızında parlak yeni bir yıldız olarak düşündüğü şeyi görünce şaşırdı. Işık sonunda Venüs kadar parlaklaştı ve gün ışığında iki hafta kadar görünebilir oldu. 16 ay sonra yok oldu.

Teleskoplar icat edilmeden önce çalışarak, Brahe ay ve gezegenlere benzemeyen ışığın pozisyonunun yıldızlarla ilişkili olarak hareket etmediğini kesin olarak dökümante etti. Bu onun ayın ötesinde yerleşik olduğu anlamına geliyordu. Bu, uzak cennetlerin mükemmel ve değişmez olduğu çağdaş görüşü için bir şok idi.

Olay Brahe’nin kendisini yıldızları daha ileri incelemeye adaması için ilham verdi, erken modern astronominin temellerini kurmasına yardımcı olan çok titiz gözlemler içeren bir kariyeri başlattı.

Süpernovadan gelen direkt ışık Dünya’yı uzun zaman önce yıkayıp geçti. Ama bu ışığın bir kısmı derin uzaydaki toz bulutlarına yapıştı, bu onların parlamasına neden oldu. Bu “ışık yansıması” hala gözlenebilir idi ve yeni inceleme oradan gelen ışığın dalga boylarını analiz etmeye dayanıyordu.