Güneşin Manyetik Alanı Hava Durumunu ve İklimi Etkileyebilir

Yazdır Yazdır 

Güneşin Manyetik Alanı Hava DurumunuGüneş Döngüsü Yağmur Dalgalanmalarını Tahmin Edebilir

Science Daily (3 Aralık, 2008)

Güneşin manyetik alanının Avustralya ve kuzey ve güney yarımkürelerindeki diğer ülkelerde hava durumu ve iklimsel parametrelerde önemli bir etkisi olabilir. Geographical Research’te yapılan bir incelemeye göre, kuraklıklar solar manyetik safhalar ile ilişkili, sera etkisiyle değil.

İnceleme, solar döngüler ve Avustralya’daki aşırı yağmur arasındaki korelasyonu incelemek için 1876’dan şimdiki tarihe kadar olan verileri kullanıyor.

İnceleme, Güney Salınım İndeksi (SOI) – küresel ve okyanussal modellerdeki varyasyonları tahmin etmek için temel araç –ve son on yılda kaydedilen yağmur dalgalanmalarının 1914 – 1924 arasında olanlara benzer olduğunu buluyor.

Avustralya, New England Üniversitesi, Çevre sel İncelemeler Okulu’ndan yazar Profesör Robert G. V. Baker şöyle diyor, “Güneşin ve Dünyanın manyetik alanlarında yönlülükler arasındaki etkileşim, tropik pasifik üzerindeki ultraviyole radyasyon oranı ve bulutla kaplı deniz yüzey sıcaklıklarındaki değişiklikler – hepsi solar döngü dalgalanmalarından gelen SOI’daki büyük değişimlerin açıklamasına katkıda bulunabilir. Eğer solar döngüler iklim modelleriyle ilişkisel değerler göstermeye devam ederse, 2010’a kadar ve muhtemelen daha ötesine çok daha doğru tahmin potansiyeli var.”

SOI – solar ilişkisi son zamanlarda güneşin döngüleri ve iklim arasındaki ilişkiye artan ilgi nedeniyle araştırılmaktadır. Solar uygulama uzun- vadeli SOI davranışının tahmini için ve ilişkili yağmur varyasyonları için potansiyel sunar, çünkü solar aktivitedeki periyodiklik gelişigüzel olaylar olmayan durumların ve safhaların beklenen döngüleri ile sonuçlanır.

Profesör Baker ekliyor, “Bu keşif tahminleri aylardan on yıllara çıkarabilir. Yağmurların SOI ve El Nino olayları ile ilişkili olduğu bölgelerde, zırai üretim ve su kaynaklarının daha iyi uzun vadeli yönetimi ile sonuçlanacaktır.” ve İklimi Etkileyebilir