YARATICI TOPLUMDA İNSAN İÇİN FAYDALAR

Yazdır Yazdır 

 

 

 

 

YARATICI TOPLUMDA İNSAN İÇİN FAYDALAR

Tatiana: Selamlar, sevgili dostlar! Bugün ALLATRA TV stüdyosunda konuğumuz saygıdeğer Igor Mikhailovich Danilov.

Igor Mikhailovich: Selamlar! 

Tatiana: …ve Zhanna.

Zhanna: Selamlar! 

Tatiana: Kadim zamanlardan bugüne kadar, ileri düşünceli insanlar gelecekteki dünyamızın nasıl olacağını düşünmekteler ve tasarlamaktalar. Ve sadece çevrenin değişmesini değil, aynı zamanda toplumun sosyal yapısının ve en önemlisi insanın kendisinin değişmesini umdular.

Bu nedenle, Igor Mikhailovich, önceki videoda, bilgi paylaştın uygarlığın gelişiminin seviyeleri hakkında, tüm insanlık için beklentiler hakkında konuştun. Ve bu bilgi katılımcılarımızın büyük ilgisini çekti. Duydukları şeyden çok ilham aldılar ve çok fazla minnettarlık gönderdiler. Ayrıca Yaratıcı Toplumda varoluşun farklı alanlarında insan hayatı hakkında, Yaratıcı Toplum inşa edildiğinde her insan için açılacak olan o şaşırtıcı ve muazzam fırsatlar hakkında bir çok soru ve konuşma istekleri aldık. Ve biz insanlara özgür düşünce verecek olan ve toplumun tüketici formatından dolayı oluşan bilinçteki o kalıpları nötrleştirecek olan tüm bu gerçekleri duymayı çok isterdik. Çünkü, insanların dedikleri gibi, eğer geleceği düşünmezseniz, eğer onun hayata geçirilmesi için şimdi hiç bir şey yapmazsanız, o gelmez, o gerçekleşmez. Biz insanlar, her burada ve şimdide bu geleceğimizi şekillendiriyoruz.

Bu nedenle, Yaratıcı Toplum: Uygarlığın Beklentileri videosunda, insanlık gelişimin ilk aşamasına, uygarlığın gelişiminin ilk seviyesine girdiği zaman ve hatta ilk ve ikinci seviye arasında, insanın mikrodünyayı yönetebileceğini, (Igor Mikhailovich: …temel parçacıklar) temel parçacıkların kombinasyonlarından oluşan bu dünyadaki her şeyi yönetebileceğini söyledin, evet. Ve bunların nasıl fonksiyon yaptıklarını bilerek, bunları kontrol edebiliriz. Bu nedenle, bunun hakkında, toplumumuzun nasıl değişeceği ve bunun insanların hayatlarını pratik terimlerde nasıl etkileyeceği hakkında konuşmayı çok isteriz.

Igor Mikhailovich: Çok fazla konuşabiliriz, dostlar, ama bunu görmek daha iyi: sadece ilerleyin, bunu inşa edin ve görün ve sonra orada kendiniz yaşamayı deneyin. Ama elbette konuşabiliriz, eğer bir arzu varsa.

Tatiana: Eğer mikrodünyayı yönetmek ile ilgili konuşursak, o zaman pratik terimlerde insan hayatında bu muhtemelen nasıl görünecek?

Igor Mikhailovich: Temel ve basit bir şey ile başlayalım, temel parçacıkların modern fiziği ile. Bugün itibarıyla, zaten yaygın olarak inanıldığı gibi (bu teorik olarak doğrulandı ve deneysel olarak bir parça kanıtlandı), fiziğin modern anlayışı sen ve ben, ışık, herhangi bir şey ve herşeyin.. tabletleriniz, bu masa, kameramanımız, kameralar ve galaksinin geri kalanı dahil etrafımızdaki tüm bu dünyanın altı quark, altı lepton ve beş quanta’dan oluştuğu sonucuna vardı – doğanın temel kuvvetlerinin taşıyıcıları. Ve bu kadar (şu anda bilinen şey, deyim yerindeyse). Bazı insanların dünyanın çok daha karmaşık olduğundan şüphelenmelerine rağmen. Bu noktada duralım. Ve bu quarkları ve leptonları manipüle ederek, bu quantaları, kuvvet taşıyıcıları kullanarak, herhangi atomu yaratmak ve birleştirmek mümkündür. Atomlar oluşur oluşmaz ve birbirleriyle etkileşim kurmaya başlar başlamaz, sadece fizik değil aynı zamanda kimya süreci başlar. Yani, madde yaşamaya başlar. Bu nedenle, neyi ele alırsak alalım, onu nasıl ayrıştırırsak ayrıştıralım, her şey aynı şeyden oluşur. Bu basit mi?

Tatiana: Harika. Evet çok basit. 

Igor Mikhailovich: Çok basit ve açık. Ve şimdi uygarlığın gelişiminin ilk seviyesinin veya ilk aşamasının tamamen ilave enerji edinme fırsatları verdiği anlayışına yaklaşalım. Ve her şey neye indirgeniyor? Enerjinin varlığına ve düzenlemenin anlayışına. Yani, bilgi. Eğer bilgiyi manipüle edebilirsek ve eğer yeterli enerjimiz varsa, herşeyi yapabiliriz. İlk aşama tam olarak bu fırsatları verir.

Elbette, bilimin henüz gelişmediğini söylüyorlar. Arkadaşlar, bilim gelişti ve çok iyi gelişti. Bazı şeylerin küçük anlayışı olduğu gerçeği – ihtiyatla konuşarak, çoğunlukla fizikteki bu modern yanlış anlamaların sadece birileri için bu teoriler elverişli olduğu için vardır, oysa diğerleri için bunlar uygunsuzdur.  Bazı insanlar, sahip olduğumuz her şey esasen daha temel hale geldiği zaman bunu daha çok sever. Bugün itibarıyla tüm bu prensiplerden oluşmasına rağmen – bu… Pekala, kimseyi gücendirmemek için bunu ılımlı bir şekilde nasıl söyleriz? Diyelim, insanlar bir şey düşündü, bir şeyi başka bir şeye çekti; düzgün bir şekilde oturmuş bir şey.. bunu benimsediler ve bu anlayış ile yaşıyorlar.

Ama, koşulları hafifçe değiştirmek yeterlidir – ve her şey değişir ve tüm tutarlı modeller çöker. Örneğin, oldukça yakın zamanlarda atomun bölünmez bir parçacık olduğuna inanılıyordu. Daha sonra, onun quarklardan oluştuğunu anladılar. Tamam, fizik dersi vermeyeceğim; bazı insanlar bazı quarkları keşfettiler, sonra diğer quarkları eklediler vs. Kim isterse, bulur. Bu şeylerden bol bol var. Ve bu fizikte anlatılıyor.

Böylece daha derine gidersek, her türde daha ilginç şeyleri buluruz. Şimdi bir çok fizikçi quarkın bölünmez bir parçacık olamayacağını anlıyor, çünkü o bir şeyden oluşuyor ve o kesinlikle en küçük nesne değildir. Onun arkasında da parçacıklar vardır , ama o parçacıklar – bu enerjiye bir dönüşümdür. Enerji dalgaya dönüşür. O dalga yine, bölünmez olan parçacıklardan oluşur. Hafifçe farklı bir fiziğe giriyoruz. Bu bilimsel olarak tanınmıyor, bu nedenle felsefe yapmayacağız; bu yalnızca bir hipotez gibi.

Bununla birlikte, eğer en azından bu altı quarkı, altı leptonu ve bu beş quantayı manipüle etmeyi öğrenirsek, her şeyi yapabileceğiz. Bilmenize rağmen, dürüst olursak, şimdi gördüğümüz ve bizde gördüğünüz ve bizi gördüğünüz her şey gerçekte iki kuark ve bir leptondan oluşur. Oysa başka her şey belirli koşullar altında tezahür eder. Ve bir şekilde CERN’de, parçacıklar çarpıştığı zaman, yeni parçacıklar ortaya çıkıyor, bunlara bir şekilde isim vermeleri lazım. Neden? Çünkü bir şekilde davranıyorlar, gerçekte.. Tanrıya şükür, ortaya çıkardıkları şeyi ortaya çıkardılar, bu önemli değil. Bunun muazzam fırsatları açması önemlidir.

Ve neyin ilginç olduğunu biliyor musunuz? Belki, bir parça tarih ile başlayacağım. Yaklaşık otuz yıl önce, organ nakli bilimi gelişiyordu. Bu bir tür insanların ömrü uzatmak için, insan yaşamlarını kurtarmak için umut idi ve oldukça ilginçti. Böylece, iş arkadaşlarım ile bir konuşmada, onlara biraz zaman geçince – basitçe organları hücrelerden, hücre kümelerinden monte edebileceğimizi, bir organ nakli olarak aktarabileceğimizi ve hasta organlar ile değiştirebileceğimizi anlattım. Yani, hasta bir organdan sağlıklı hücreleri alıyoruz, ihtiyacımız olan şeyi bedenin dışında oluşturuyoruz, aynen çocukların yapım setleri gibi, tüm bunları bir yapım setinde olduğu gibi nasıl monte ettiğimizin ve bunu bedene naklettiğimizin örneğini verdim (Tatiana: Lego, evet). Reddetme olmaz, çünkü bu yerli, doğal ve yakın olan bir şey.

Bana şey gibi bakıyorlardı .. bir gelecek bilimciye bakar gibi değil. Ayrıca doktorlar ile bir tartışma yaptık; daha az bilim kurgu kitapları okumam gerektiğini varsayımları ifade ettiler. Şimdi zenginleşiyorlar; onların bazıları sağlık bakımda ve toplumda saygın konumları işgal ediyor. Merhaba, dostlar! O zaman, kim haklıydı? Modern 3B yazıcılar şimdiden toplayıp monte etmeyi mümkün kılıyor… Elbette, tüm bunlar şimdiye kadar mükemmel değil, henüz üzerinde çalışılması gerekiyor, ama bununla birlikte bazı organlar şimdiden değiştiriliyor: bir kulak yapıldı ve değiştirildi, kemik parçaları ve yumuşak dokular. Evet, bugün itibarıyla hala çok fazla problem ile karşılaşıyorlar – yine, küçük damarlar, hücrelere besin desteği ve benzeri. Bununla birlikte, sorun çözülüyor mu? Çözülüyor. Böyle şeyler zaten var mı? Bunlar var, öyle değil mi? Buyurun bakalım.

Zhanna: Evet, bu bakımdan şimdiden bir çok başarılar var. Deneyler yapılıyor, farelere organlar naklediliyor ve onlar reddetme olmadan fonksiyon yapıyorlar (Igor Mikhailovich: Elbette, onlar kesinlikle işlevsel, doğru…): bir tiroid ve yumurtalık da nakledildi ve sonuç olarak, fareler yavrular üretti. Böylece, şimdiye kadar hayvanlarda yapılan deneyler doğrulandı, dediğim gibi, biraz problem var.

Igor Mikhailovich: İnsanlar üzerinde de sonuçlar var..

Zhanna: Evet, insan katı kemik dokularında sonuçlar var, oysa gerçek şu ki..

Igor Mikhailovich: Ve yumuşak dokular, dokuların parçaları değiştiriliyor.

Zhanna: Doğru. Ama organlar şimdi gelişme altında, çünkü aslında küçük bir nüans var.

Igor Mikhailovich: Karaciğer ve pankreas gibi böyle büyük organlar ile küçük güçlükler var…. Şimdiye kadar, küçük problemler var, ama kısmi yer değiştirme… 

Zhanna: Kan damarları.

Igor Mikhailovich: Elbette, küçük damarlar şimdiden yapılıyor. Bu nedenle, her şey çözülüyor. Anladığım kadarıyla, gelecek biliminin, bilim kurgunun bir tür devamına sahibiz  (Tatiana: Evet), ve özgürce konuşabiliriz, hayal ve fantezi kurabiliriz, hayal gücümüz özgür olsun, deyim yerindeyse. Tamam. Teşekkür ederim, devam edelim.

İnsanların sahip olabilecekleri teknik fırsatlar ile ilgili olarak, diyelim… Basit bir şekilde konuşacağım. İnsan bedenini hayal edelim. Bugünlerde MRI var, tarayabiliyor. Ama, moleküler seviyedeki tepkiyi tarayabiliyor.. pek moleküler seviyede değil, ama buna karşın bir organ ve benzer şeyler görülebilir. Oysa diyorlar ki… önemli değil. Doğru tanısal veri sağlıyor – ve bu zaten harikulade.

Şimdi, insan bedeni taramasının hafifçe farklı seviyesini hayal edelim, atomların düzenlenmesini gördüğümüz, nerede olmaları bekleniyor ve ne tür atomlar ve bu atomlar nelerden oluşuyor. Sonuç olarak, atom çekirdeği de farklıdır, ki atomu farklı kılan tam olarak budur: hem çekirdek farklı ve yine, elektronların seti farklıdır. Bu atomun kendisinin fiziğini değiştirir. Doğal olarak, bu atomlardan toplanıp monte edildiği zaman, farklı moleküller elde ederiz. Bu moleküllerden, neyi monte ediyoruz? Beden hücrelerini ve daha büyük bir şeyi – diyelim, organlar. Böylece, bu seviyede bile, bu veya diğer organda moleküllerimizde hangi tür atomlar olduğunu ve uzayda nerede düzenlendiklerini göreceğiz… Ve burada, son derece önemli olan şey onların konumsal düzenlenmeleri, birbirleri ile bağlantıları, etkileşimleri sırasında hangi quantanın kullanıldığı vs. Yani, bunun hepsini kopyalayabileceğiz.

Basitleştiriyorum. Ayrıntılara girmeyelim, ama bunu basit bir şekilde söyleyeceğim. Örneğin, bir MRI tarayıcıya benzer bir makine (Tatiana: Tamam). Birçok insan bunun ne olduğunu zaten biliyor: bir insan bu özel makinede uzanıyor; makine onu tarıyor ve orada neyin olduğunu gösteriyor. Aynı şey burada: bir insan uzanıyor veya ayakta duruyor (Bu önemli değil); bir makine bedenini tarıyor ve mikroparçacıkların fiziksel seviyesini, orada ne bulunduğunu gösteriyor. Orada hangi patolojinin olduğunu görüyoruz ve  neyin düzeltilmesi gerektiğini anlıyoruz. Ve bu, diyelim, çalışan bir motorda değiştiriliyor ve düzeltiliyor. Eğer bir araba ile bir benzerlik çizersek, motorun kendisinin çalışması sırasında arabanın tamirini hayal edin.

Tatiana: Vay!

Igor Mikhailovich: Ve bu bilim kurgu değil. Neden? Şimdi sağlık bakım hakkında konuşuyoruz. Yine de, fark nedir? Aynı şekilde, araba motorunu da onarmak mümkündür. Dahası, eğer günümüz durumunu alırsak, önce 3B yazıcıda bir organ yapmalıyız, diyelim, onu analiz etmeliyiz, sonra .. (Tatiana: Onu nakletmek)… Elbette,  orada özel bir ortam var ve başka her şey; sonra o nakledilir. Eğer yerli, doğal hücrelerden bir implant yapılırsa, onun çok daha hızlı iyileşeceği açıktır.

Oysa burada, hayal edin, insan aktif halde, o canlı, her şeyi hissediyor. Onu anestezi altına koymak bile gerekli değil. Neden? Çünkü sinir impalsları kolayca bloke edilebilir – ve insan herhangi bir rahatsızlık hissetmez, ne acı ne de başka bir şey. Ama bu çok önemli (ve bu tamamen modern ve gelecek arasındaki farktır): bir organ çalışırken onun fonksiyonunu görürüz ve her şeyi anında düzeltiriz. Yani, gereksiz hücreler yeniden biçimlendirilir; yanlış yerde olan veya zayıf şekilde işlev yapan o parçacıklar çıkarılır ve gerekli olanlar sokulur. Böylece, organın kendisi en minik mikroparçacıklardan oluşmaya başlar. Bu zamanın milisaniyesini alır (saniye bile değil, milisaniye), yani, restorasyon ve onarım. Demek istediğim, bu neredeyse anında. 

Yine de, bir çok insan bir şey nasıl çıkarılır ve bunun gibi bir soru ile gelecektir. Arkadaşlar, bu temeldir. Sadece anlamanız için: tam şu anda, bir saniyenin içinde, Güneşten bedenime yaklaşık yüz milyar nötrino uçuyor (aynen size de uçtuğu gibi). Bunlar sadece nötrinolar. Ve bu bizim için herhangi bir rahatsızlık yaratmıyor. Yüz milyar sayısını hayal ediyor musunuz? Eğer bunu dolara çevirirseniz, bunun fark edilebilir olduğunu kabul edersiniz. Öyle değil mi? Nötrinolara gelince, bunları hiç görmüyoruz ve duymuyoruz ve hissetmiyoruz – bu her saniye. Bu nedenle, parçacıklar kolayca çıkarılabilir ve kendi yerlerinde düzeltilebilir. Bu ilginç değil mi?

Tatiana: Harika! Bu matriksin yapılara anında düzeltilmesi.

Igor Mikhailovich: Kesinlikle doğru. Yine de, başka ilginç olan nedir? Bu aslında sadece bu veya başka bir organın fonksiyonunu düzeltmeyi sağlamaz – bu genel olarak insan bedenini düzeltmeyi mümkün kılar. Ve burada, deyim yerindeyse, gelecek bilimi öngörümü vereceğim, çok daha fazla zaman bir hastalığı tedavi etmekte değil, tam olarak bedeni düzeltmekte harcanacak, yani, plastik cerrahi. Sonuçta, toplumumuzda herkes bedeninden hoşnut değil, bu nedenle yeni bedenler yaratacaklar ve bununla oynayacaklar. Bu gerçekten böyle. Bu, çeşitli hastalıkların tedavisinden daha fazla zaman alacak. Neden? Çünkü, eğer bir beden DNA programına (her birimizde yerleşik olan bedenimizin programı) göre düzeltiliyorsa, şimdi genetik seviyede düzeltilebilir, açıkça, problem değil. Daha sonra, tüm bunlar çok daha kolay olacak. 

Eğer o programa bazı değişikler sokarsak, onu sabitleştirebiliriz ve oldukça uzun zaman tamamen bu halde olabilir. Hiç bir yerde fizik yasalarını çıkaramayız: işleyen her şey yıpranır. Ama tüm bunları… teknik dilde konuşursak, eğer bir araba motorunu alırsak, evet, yeniden hayata döndürme gibi bir kavram var, yani, restorasyon veya yeniden canlandırma. Ve her şeyi her seviyede, her yaşta ve esasen çok, çok uzun zaman sürdürmek mümkündür.

En sonunda, bu herkesin evinde böyle bir makineye sahip olacağı noktaya gelecek. yani, insanlar hasta olmayacaklar. İnsan, eğer aktif ise hafta bir veya ayda bir düzeltmeden geçebilir, vurguluyorum, eğer insan stresli durumlar ve başka şeyler ile ilişkili aktif fiziksel yüke sahip ise. Neden? Çünkü bu yine, serbest radikallerin salıverilmesine neden olur, bugünlerde söylendiği gibi. Genel olarak konuşursak, bu organizmamızda aşınmaya ve hasara neden olur. Ama düzeltmenin gerçekleşmesi için, bunun bedeninizi yıkan zincir reaksiyona neden olmaması için, tüm bunlar düzeltilebilir. Ve insan istediği sürece harika hissedebilir. Yine, bu ölümsüzlüğü vermez. Bu yalnızca insan ömrünün uzatılmasıdır ve yine, belirli bir süre. Ama her durumda, insan bedeni yaşadığı sürece yaşayabilir (bu oldukça uzundur) ve üretken ve mutlu bir şekilde yaşayabilir. Ve bu kesinlikle bilim kurgu değil. 

Tatiana: Önceki videomuza dayanarak, bu yaşam ömrünün hangi amaçlarla uzatıldığını anlıyoruz – bu … ötesine geçiyor.

Igor Mikhailovich: Yine, bedenler ayrıca modifiye edilebilir; amaçlara ve görevlere ve insanın ne ile yaşadığına dayanarak daha dayanıklı yapılabilir. Eğer sıradan insan hayatını alırsak, diyelim gezegenimizdeki, sağlıklı durumdaki bedenimizi desteklemek bile muhteşemdir. Yani, en sevdiğimiz etkinlikler ile ve başka her şey ile meşgul olabiliriz. 

 Örneğin, eğer (aslında önceki konuşmamıza devam ediyorum, özür dilerim, neden fantezi kurduğumuzu anlamanız için kendimi tekrarlayacağım – böyle bir bilim kurgu günü görünüşe göre devam ediyor), bu bakımdan, yeni gezegenlerin keşfi – elbette, bu riske girmeye istekli olan, tüm insanlığın geleceği adına karmaşık görevlerin gerçekleştirilmesini üstlenen insanlar tarafından yapılmalı (bugünlerdeki askeri hizmetliler ve benzerleri gibi). Bu nedenle, diyelim, riskin dahil olmaktan hoşlandıkları şey olduğu insanlar var, bunu seviyorlar. Bundan dolayı, bu tür insanlar için de bol bol iş olacak. Ama yine, bunlar eğitimli insanlardır ve her şeyden önce, bunlar Yaratıcı Toplumdaki insanlardır. Ve Yaratıcı Toplumun ilk temeli nedir? 

 Tatiana: Hayat. İnsan hayatının değeri.

Igor Mikhailovich: İnsan hayatının değeri. Bu nedenle, insanlık hiç uğruna kendi askerlerinin bile hayatlarını riske atamaz – keşfetme misyonuna ve bunun gibi şeylere gidenlerin. Ve onların güvenliği için koşulları yaratmaya mecburuz. Böylece, biraz daha fantezi kuralım.

Herkes su ayısının ne olduğunu bilir (bilmeyenler, buna baksın). Bu öyle bir hayvandır ki, uzayda ve beni bağışlayın, olası en düşük ve en yüksek sıcaklıklarda hayatta kalır; su olmadan çok uzun süre hayatta kalabilir vs, yani, muhtemelen en dayanıklı türlerden biridir. Şeyi ele alalım. Organlarının çoğunu yenileme yeteneği olan kertenkele. Böylece, bu teknolojilere sahip olarak, insan bedenine genetik seviyede benzer değişiklikler eklemede zorluk nedir (hatta DNA seviyesinde)?

Tatiana: Bu fonksiyonları onlardan ödünç almak.

Igor Mikhailovich: … aynı zamanda bedenimizin dış ortama karşı fiziksel kuvvetini ve direncini büyük ölçüde artırır, yani, dayanıklılığını veya hayatta kalabilirliğini artırır; yenilenmesini ve başka her şeyi? Zor olan hiçbir şey yok (Tatiana: Harika). Öyle değil mi?

Tatiana: Evet. Süreç…

Igor Mikhailovich: O zaman başka gezegenleri keşfetmekte öne çıkan, riskleri alan öncülerimiz çok daha az savunmasız olurlar. Ve bunlar masallar değil, bunlar fanteziler değil. Hayır, bunlar fanteziler, ama böyle bir günümüz var, ne de olsa. Demek istediğimiz şey, bu tür bir seviyede bir şeyi değiştirme yeteneğine sahip isek, bunun oldukça mümkün olduğudur. Veya, basitçe söylersek, bu madde ile manipülasyondur. Bu tür bir kontroldür… Karışıklıktan kaçınmak için, tam şimdi söylemek istiyorum: Size uygarlık gelişimlerinin altıncı aşamasında olan Anunnaki’yi anlattık, onu bununla karıştırmamanız için. Bizim durumumuzda bu, belirli hedefler ile uzayda kesin bir şekilde belirlenmiş bir noktada, nokta atışı yapma manipülasyonudur. Oysa o, çok daha büyük bir şeydir.

Tatiana: Önceki videoda, ayrıca bir yüzükten hamburgerler yapmak hakkında ilginç bir şey söyledin.

Igor Mikhailovich: Elbette, bu kolay. Bu sadece materyalin yoğunluğudur. Yine, eğer o quarklara, leptona geri dönersek, buradaki yoğunluğu ve orada olan yoğunluğu hayal edin. Ve bu noktada, bir çelişki ortaya çıkıyor. Bugün, bu çelişkiyi Higgs kuantumu ile (yani, kütle vs veren Higgs bozonu ile) açıklamaya çalışıyorlar. Açıklayacağım: materyalin yoğunluğu, daha büyük yoğunluğun belirli bir bağlantılılıkta düzenlenen atomların belirli sayısını oluşturur; aynı parçacıklar daha yoğun şekilde düzenlenir, ama hala, aralarında çok büyük uzaklıklar vardır. Ama hala daha yoğun bir şekildedir, hamburgerde olduğundan çok daha yoğun şekilde.

Eğer aynı sayıda parçacığı alırsak, bunlar hafifçe farklı konfigürasyonda düzenlenmiştir, materyal daha az yoğundur, ama daha hacimlidir. Ama, kütlesi artar. Kütle hacim arttığı için artmaz, içine gömülü programdan dolayı artar. Ama, bu program veya parçacıklar ve makro nesneler arasındaki etkileşim bilgisi bugün Higgs bozonu olarak tanımlanıyor, yani, kütle veren, kütle katan bir parçacık.  Her neyse, şimdi fiziğin dilini konuşalım: eğer yüzüğün daha az Higgs bozonu içeriyorsa, o zaman hamburger bunların daha fazlasını içerir, tek fark budur. Ama, yüzüğünde bir düzine hamburgerden daha fazla parçacık var, örneğin. Görüyor musun? Bir tuğladan birçok iyi şeyler yapmak bu nedenle mümkündür.

Tatiana: Bu bugün hücresel seviyede eti ürettikleri şekilden farklı (Zhanna: … 3B yazıcılarda) 3B yazıcılarda.

Igor Mikhailovich: Bunlar ilk adımlarımız, bu şimdiden yapay olarak yapılıyor: et dahil yiyecek ürünleri yaratılıyor. 3B yazıcılarda yiyecek basmak şimdiden mümkün. Bu harika değil mi? Bu harika. Şimdiye kadar çok büyük taşları, tuğlaları manipüle ediyoruz, bunlardan evler yaratılıyor veya inşa ediliyor. Yine de, eğer kumu ve taşın kendisinin yaratıldığı bu kum tanelerini birleştiren zamkı manipüle edebilirsek, gerçekten her şeyi yapabileceğimizi hayal edin. Ve bu arada çok daha hızlı.   

 Tatiana: Bu neye benzeyecek? Bir tür makine mi olacak?

Igor Mikhailovich: Kesinlikle. Elbette. Bu teknik bir çözüm. Tüm bunları mikrodalga fırın ile karşılaştıralım. Herkes mikrodalga fırının ne olduğunu anlıyor ve biliyor. Belirli programları ve özel bir odası olan belirli bir makine hayal edelim. Oda burada zorunluluktur. Neden? Çünkü tüm bunlar belirli koşullarda yaratılıyor. Bu nedenle, tam olarak odaya uyan bir nesne yaratabiliriz. Ne kadar büyük odaya sahip olursak, o kadar büyük nesneler yaratabiliriz. Diyelim, hemen bir ev inşa etmek için koşullara ihtiyacımız var. Birinci aşamada bu tür koşulları ve bu tür odaların yaratılmasını görmediğim için, evi manuel olarak yaratmak zorunda olacağız (bilginin ne olduğunu ve bilgiyi yerleştirerek temel parçacıkları manipüle edebildiğimizi anlasak bile, becerilerimiz sınırlı olacak, çünkü zayıf enerjiye sahip olacağız, yani, pek saf olmayan ve tam da gerekli miktarda olmayan enerjiye).

Tatiana: Büyük – boyutlu nesneler.

Igor Mikhailovich: Ama materyaller kolayca yaratılabilir. Her türde materyaller.

Tatiana: Öyleyse, başlangıçta biraz 3B yazıcıya benzediğini söyledin. Ve ne şekilde?

Igor Mikhailovich: 3B yazıcı gibi değil (Tatiana: 3B yazıcı değil), mikrodalga dedim (Tatiana: Özür dilerim, mikrodalga). Evet, mikrodalga fırın. Ne şekilde? Yine, kartuşları imgeleyelim, hepiniz nasıl çıktı alındığını biliyorsunuz (Tatiana: Evet). Bu nedenle, basitçe söyleyelim: quarkları olan altı kartuşumuz, leptonları olan altı kartuşumuz var ve temel ve kuantum etkileşimlere neden olarak her şeyi yaratabiliyoruz. Bu bir program, enerji ve tüm geri kalanı. Bir program girilir ve bu hacimde anında oluşabilir… Neden? Oluşan parçacıklar salıverilir. Neyin aracılığı ile hangileri yerlerine yerleştirilir? Spesifik olarak o yere gömülen bilgi aracılığı ile. Ve bu kadar. Bilgi, enerji ve parçacıkların stoğu ve sıcak sandviçler, beni bağışlayın, her türlü şey elde edebiliriz. Kebabı kızartmaya ihtiyaç olmaz, gömülü olan bilgiye dayanarak tam olarak aynısı olur ve en çok sevdiğinizi seçebilirsiniz; bu taranır, tüm bilgi kaydedilir ve her şey tarandığı zaman kaydedilen tam olarak aynı sıcaklıkta özdeş şekilde yeniden yaratılır. Bu nedenle, bu o kadar karmaşık değil.

Tatiana: Ve bu kartuşları yeniden doldurmak için temel parçacıklar nereye götürülüyor?

Zhanna: Evet.

Igor Mikhailovich: Her şey olabilir. Yine, aynı şekilde, her şeyi bu parçacıkların bileşenlerine ayrıştırabiliriz. Ve varsayalım (yine fizikten ilerliyoruz) o protonlar var.. o kadar derine gitmeyelim, tamam. Bazı parçacıklar çok, çok uzun zaman, neredeyse sonsuz kadar var olabilirler. Bazıları daha az yaşar, ama çok uzun zamanda yaşayabilirler… belirli şartlar altında, uzun-vadeli depolanabilirler, deyim yerindeyse. Bu nedenle, biri kartuşu doldurur, onun hacmine bağlı olarak bir insan için tüm hayatı boyunca yeterli olabilir, diyelim ki, şu andaki anlayışa göre küçük hacimli bir kartuş. Neden? Çünkü bu arada belirli bir ağırlığa sahip olmayacak çok fazla madde olacak, çünkü ağırlık elde edilen veya yeniden üretilen şeyin sonucu olarak oluşuyor.

“Nereye götürülür?” diyorsunuz. O çöpten, o atık materyallerden. Örneğin, bunu tek bir mikrodalga fırında yapmak imkansızdır (şimdi söylüyorum), çünkü kartuşları yeniden doldurabilecek başka bir mikrodalgaya ihtiyacınız olurdu, demek istediğim…

Tatiana: Tüm bunları geri dönüştürmek.

Igor Mikhailovich: Kesinlikle doğru, demonte etmek için hafifçe farklı koşullar var. Ama o çöp, her türlü şey oldukça kolay şekilde geri dönüştürülebilir. Neden önceki videoda çöpün en değerli şey olacağını söyledik? Neden yapacağımız ilk şey tam olarak değerleri yeniden değerlendirmek: artık altına değer vermeyeceğiz, uygarlığın bize bıraktığı atığa değer vereceğiz. Neden? Çünkü orada çok fazla gerekli ham materyaller var.

Tatiana: Çöp altından çok daha pahalı.

Igor Mikhailovich: Elbette. Sadece bakın, bugün, örneğin, o plastik molekülleri (Tatiana.. mikroplastik), evet, mikroplastik, bunlar her yerde bulunuyor. Ve bu, bunun şimdiden bir sıkıntı olduğu anlamına geliyor: bu insanlarda, bedende, deniz hayvanlarında bundan çok fazla var… her yerde. Ama bu en değerli materyal ve bunu çıkarmak çok kolay. Bu arada plastiğin içinde, çok şey var, pratik olarak ihtiyacımız olan her şey. Bu nedenle bu tür mikroparçacıklar bile çok büyük değere sahiptir. 

Tatiana: Bu hangi çevre sorunlarını çözer?

 Igor Mikhailovich: Hepsini.

Tatiana: Sonunda Pasifik Okyanusundaki çöp kıtasını temizleyecekler.

Igor Mikhailovich: Yine, bu tüm ekoloji sorunlarını çözer. Kesinlikle hepsini. Neden? Çünkü her çöp çok değerli hale gelir. Yine, eğer düşünürsek, örneğin, nükleer santraller bugünlerde çalışıyor; çok fazla nükleer füze var. Bu böyle değil mi? Sonuçta, bu tehlikeli. Bugün itibarıyla (Tatiana: Nükleer atık, da) bu radyasyon, nükleer atık – bu tehlikeli, bu kirletiyor. Arkadaşlar, bu çok değerli, özellikle ilk başlarda çok, çok pahalı olacak olan enerjisel olarak çok değerli bir üründür…

Eğer her şey doğru giderse, eğer Yaratıcı Toplum gerçekten gelişirse ve eğer gerekli aşamaya ulaşırsak, o zaman şu anda bilim kurgu olarak konuşmakta olduğumuz şey ve bilim kurgu gibi görünen şey, gerçekten çok hızlı bir şekilde gelişebilir ve bu tür fırsatlara oldukça çabuk sahip olabiliriz. Tek şey, tüketici olandan yaratıcı formata geçmekte olduğumuz ve bir süreliğine, hem para birimimiz hem de pazar ilişkilerimiz olacak.  Bu doğaldır, bu birdenbire uzaklaştırılamaz. Bu adaptasyon süreci biraz zaman alacak.

Eğer o zamana kadar pazar ilişkileri hala aktif ise ve para birimi kavramı varsa, o zaman, elbette, her şey son derece pahalı olacak, özellikle ilk başta: Demek istediğim bu kartuşları yeniden doldurmak. Başka her şey, biliyorsunuz, ilk iPhone gibi, onu aldığımız zaman, pahalıdır ve yenisi çıktığı zaman daha ucuz ve daha ucuz olur. Teknoloji hareketsiz durmaz; her şey çok hızlı gelişir. Ve bu çok hızla yapılan bir sanayidir. Prensipleri anlamak yeterlidir … anlamak… İnsanların kullanması için koşulları yaratmak yeterlidir ve her şey çok, çok hızlı gelişmeye başlar.

Tatiana: Gelecekte fabrikalar olacak mı, örneğin?

Igor Mikhailovich: Elbette, hayır. Bunlara ihtiyaç yok. Bu anlamsız. İlk aşamada, elbette, hala fabrikalar ve bir çok başka şeyler olacak, parçacıkları manipüle etmeyi bilseniz ile makro nesneleri yaratmanın son derece zor olacağını bu nedenle söylüyorum. Neden? Yine, bu enerjiye bağlıdır, bir kez daha tekrarlıyorum. Demek istediğim, büyük ölçekte, küçük miktarda enerjiye sahip olarak, bu parçacıkları manipüle etmemizi sağlayacak olan koşulları yaratmak son derece zordur. Örneğin, bir ev veya bazı çok büyük nesneler yaratmak zordur. Ama basit olanlara gelince, diyelim, kürk manto, terlikler ve yiyecekten başlayarak – demek istediğim temel şeylerden – tüm bunlar kolay. Arabaya gelince… Yedek parçalar yaratmak kolaydır, ama arabanın kendisi biraz daha karmaşıktır, çünkü belirli bir alanı işgal eder.

Ama, ikinci ve üçüncü aşamalar arasında, bu tamamen doğal olacak ve dediğimiz gibi bir mikrodalga fırının koşullarının dışında yaratılacak. Neden? Çünkü (fantezi kuralım)… aynı şekilde hacme bağlı olmadan alanda manipülasyonlar gerçekleştirebiliriz, burada daha büyük veya daha kuvvetli enerjiye ulaşma fırsatı var. Neden? Çünkü eğer çok büyük bir hacimde aynı koşulları yaratırsak, ne fark eder? Artık bunu saklamaya ihtiyacımız olmaz; mikrodalga fırın gibi belirli kapalı bir kutuda belirli koşulları yaratmamız gerekmez. Neden? Orada yaratmak daha kolaydır.

Ama oda büyüklüğünde bir hacmin koşullarını yaratabiliriz, örneğin, demek istediğim, odaya uyan şeyler – bir konteyner, basitçe söylersek. Bu nedenle esasen, konteynıra uyan her şeyi çıkarabileceğiz. Yine de, daha büyük herhangi bir şeyi çıkaramayız. Yine, hacim ne kadar büyük olursa, enerji tüketimi o kadar büyük olur. Dediğim gibi, enerji hacmi ve tüketimi açısından, (başlangıç aşamalarında) küçük mikrodalga cihazlarda veya hafifçe daha büyük mikrodalga cihazlarda araba parçalarını bir araya toplamak ve sonra parçalardan bir araba monte etmek, onu konteyner gibi bir şeyin içinde üretmekten çok daha kolaydır. Ama bazı şeyler bir konteynerin içinde de üretilebilir, değerli ve önemli şeyler. Neden?

Yine, ekonomi olduğu sürece, demek istediğim, pazar ekonomisi olduğu sürece, para ilişkileri olduğu sürece, tüm bunlar elbette kısıtlayıcı bir faktördür. Ama ikinci veya üçüncü aşama olduğu zaman, açıkça orada para yok, enerjiler tamamen farklıdır – bu, uzayın keşfi ve uzayda çok büyük nesnelerin yaratılmasıdır. Bu nedenle, yine her şey enerjiye bağlıdır. Bu bilim kurgu değildir, tüm bunlar gerçektir. Bir çok insan yanlış anlamaya sahip olmaya başlayacak.

Arkadaşlar, galaksinin bir kolundan başka koluna veya galaksimizin diğer kenarına uçabilen bir uzay aracı hayal edin. Evet, o büyük olmalıdır; bugünün anlayışında oldukça ağır ve çok karmaşık olmalıdır. Ama, yine, bütün uzay aracı neyden oluşacak? Modern fiziğin dilini bile konuşursak, sadece o altı quark ve altı leptondan oluşacak. Bu böyle değil mi, dostlar? Fark nedir? Ve en ilginç olan şey şu ki, hacim ne olursa olsun: hatta bir organın onarılmasından veya sokulabilen bir diş implantının yaratılmasından başlayarak, örneğin ve o küçük bir kutuda yaratılır – çok büyük bir uzay gemisi ya da dev bir gökdelene kadar – tüm bunlar bir saniyenin kesirlerinde üretilecek. Neden? Çünkü neredeyse anında yaratılır.

 Tatiana: İnsan zamanının değeri, öyle değil mi.

Igor Mikhailovich: Zamanın değeri değil. Bunlar fiziksel koşullar. Demek istediğim, bunu 3B yazıcıda basmaya benzer şekilde yaratmak imkansız olacak. Bu içeriden dışarıya yaratılır.  

Tatiana: Anında.

Igor Mikhailovich: Evet. Burada her şeyi harici yaratıyoruz, oysa orada içeriden dışarıya anında yaratılır. Ve bu durumda, tüm bunlardan büyüyen etkileşimler oluşur. Bu nedenle, devam ettim ve size bazı prensipleri biraz anlattım. Bu bir fantezi, bu nedenle dikkat etmeyin, buna dikkat etmeye değmez. Belki, gerçekte fiziğin ve fiziksel prensiplerin başka yasaları olacak. Kim bilir, öyle değil mi?

Tatiana: Ayrıca para olmayan dünyanın daha fazla fantezisini kurmak isteriz, çünkü şu anda, böyle bir tüketici bilinç ile bunun gerçekte nasıl olacağını anlamak çok zor. Örneğin, 1,500-2,000 metre karelik büyük bir evi olan bir insan var ve yarın para olmayan bir dünyada uyanıyor. O korumaları nasıl işe alacak ve ödeme yapacak? Ev personelini nasıl işe alacak?    

Igor Mikhailovich: Neden korumalara ihtiyaç duyacak? Basit bir soru. Öyle değil mi? Neden korumalara ihtiyaç duysun? Ve böyle bir dünya olduğu zaman, neden ev işlerini yapacak personele ihtiyacı olsun? Beni bağışlayın, yapay zekanın gelişimi, robotların yaratılması… Ne için? Yabancıların gelip temizlik yapması onun için gerçekten gerekli mi? Sonuç olarak, özür dilerim, o robotlar ve başka her şey de bunu yapabilir. Yaratıcı Toplumda suç işlemek imkansız olacak ise, neden korumalara ihtiyacı olsun? Neden? Çünkü Yaratıcı Toplumun gelişimi ile, “Tanrının gözü” gibi belirli teknolojiler de gelişecek (zaten bahsettik). Bu nedenle, insan hiç kimse bunu bilmeyecek şekilde suç işleyemeyecek. Cezalandırmanın kaçınılmaz olduğunu bildiğiniz zaman, suç işlemekte anlam yoktur – bu bir şey. 

İkinci olarak, her şeye sahip olduğunuz için size her hangi bir fayda vermiyorsa, neden suç işleyeceksiniz? Ne için? Suç adına mı? Bu yüzden bu insan neye eğilimli? Suça. Bu nedenle o delidir, normal değildir. Bu kesinlikle ortaya çıkarılmalı (daha sonraki aşamalarda olacak). Başlangıç aşamalarında, bunu teknolojik olarak yapamayacağımız açıktır. Ama her durumda, o nerede gizlenirse gizlensin, her suç anında bulunacak. Konu ne? Korumalar ne için? Kime karşı koruma? Ve o ne çalacak? Basit bir soru. Evde iki adet mikrodalga cihazınızın olduğunu hayal edin. Kullanımda paramız var, örneğin, her yerde, yani, para birimi ve döviz var. Bu yüz dolarlık banknotu bir cihaza koyarsınız ..

Tatiana: Ve onu çıkarırsınız.

Igor Mikhailovich: Doğru. Anında ondan matriksi okursunuz ve onu diğer cihaza yüklersiniz – ve bu parçacıklardan, kendiniz için istediğiniz kadar banknot yaratabilirsiniz, sayılarda bile değişiklik yapabilirsiniz. Demek istediğim, bu temeldir. Gerçekten değişiklikler yapabilirsiniz. Bunları kim ayırt edecek, bana söyleyin? O ne tür bir para birimi olacak? Sanal mı olacak? Yani, bugünlerdeki gibi bitcoinler veya insanların istiflediği para mı?

“Hesabımda para var” diyorlar. Yine de, hesapta figürler var. Bunların hepsi sanal, para yok – bir tür figür var. Yine, temel parçacıklar ile aynı: insanlar kendi aralarında sizin paranız olduğunda anlaştılar. Gerçekte, hiç bir şeyiniz yok. Bir figüre sahipsiniz, bir koda sahipsiniz ve bazı figürler sözde bankada saklanıyor. Ama gerçekten oradalar mı? Diğer taraftan para var: bunu değiş tokuş edebiliyorsunuz ve bir parça kağıt alıyorsunuz.

Tatiana: Bu hava, öyle değil mi.

Igor Mikhailovich: Doğru. Benim anlayışımda, para – onu ellerinde tuttuğun zamandır. Ama ellerinde tutacak hiç bir şeyin olmadığı zaman, bu hiçbir şeyiniz olmadığı anlamına gelir. 

Tatiana: Sana katılıyorum.

Igor Mikhailovich: Bilgisayar donanım sistemi arızalanır, beni bağışlayın, bir güneş patlaması – ve hiç bir şey yok. Evet, onu ellerinizde tuttuğunuz sürece, o bir şeye değer. Ama ellerinizde tuttuğunuz şey bile herhangi bir miktarda kopyalanabilir. Öyleyse, hangi para?

Zhanna: Evet.

Igor Mikhailovich: Ve ona ne için ihtiyaç duyarsınız? Onunla ne satın alacaksınız? Yiyecek? Buna sahipsiniz. Sonra ne var? Giysi? Buna sahipsiniz. Bazı eğlenceler? Tüm bunları büyük miktarda yapabilir ve yaratabilirsiniz.  Sonra ne var? Paranın değeri kaybolur. Konu bu.  

Zhanna: Evet ve aslında, hayat için yeni amaçlar ortaya çıkar. Bu istifçilik değil (Igor Mihailovich: Elbette), böbürlenmek için değil. Bu sadece tüketici zihniyetinin standart bir şekilde, (Igor Mikhailovich: Oldukça doğru) başka birilerinden daha iyi olmak için bir tür stoklama şeklinde düzenlenmesidir.

Igor Mikhailovich: Bu doğru. Bugünlerde, zora koşuluyoruz. Aslında, (Zhanna: Zorlanma, evet) bilincimiz üzerinde ciddi bir manipülasyon devam ediyor. Dostlar, bu gerçekten böyle. Aralıksız reklamlar, aralıksız karşılaştırmalar, sürekli olarak bize bir şeyler anlatılıyor: “bu daha iyi”, “bu daha kötü”. Beşinci iPhone’unuzdan memnunsunuz – “Hayır, on ikinciye ihtiyacınız var. Ne beşincisi? Sen havalı birisin. Bu nasıl? Beşinci ile geride kalmışsın..” O özellikleri kullanmıyorsanız, on ikinciye neden ihtiyacınız olsun? Basit bir soru.
Tatiana: Toplumdaki statü.

Igor Mikhailovich: Toplumdaki statü, doğru. Ve bu gösteriş (böyle bir ifade var, argo için özür dilerim, ama bunu tanımlamanın başka yolu yok), bu gösteriş aslında modern dünyayı yönetiyor, çünkü bize empoze edilen bazı kalıplara uymak zorundayız. O zaman daha iyi bir arabaya veya başka bir şeye sahip olarak, insanlar arasında çalım satarız veya kendimizi yüceltiriz.

Ama, tüm bunlar değer kaybettiği zaman, o zaman dikte etmeye başlayan ürünün kalitesi ve kullanılabilirliğidir. Bu nedenle artık yüz tane kürk mantoya ihtiyacınız olmaz. Neden yüz tane kürk mantoya ihtiyacınız olsun? Ne için, eğer herhangi bir zamanda ihtiyacınız olan şeyi alabiliyorsanız? Öyle değil mi?

Tatiana: Doğru.

Igor Mikhailovich: Hatta buna yaz için ihtiyacın yok. Giysileri saklamak için bir dolaba ihtiyacın yok. Basit bir nokta. Sonuçta, bunların hepsi parçacık.

Tatiana: Geri dönüştürme, evet.

Igor Mikhailovich: Elbette.

Tatiana: Kartuşları doldurmak, evet.

Igor Mihailovich: Elbette. Şu şekilde söyleyeceğim: kirli elbiseler temiz olanlardan çok daha değerlidir.

Tatiana: Bu doğru, fark var…

Igor Mikhailovich: Elbette. Eğer bir hamburgeri pasaklı bir şekilde yerseniz ve özür dilerim, kendinizi kirletirseniz, bunlar da giysilerin geri dönüştürülmesi sırasında ekstra parçacıklardır (bu öyle değil mi?). Şimdi sadece kazağınızı yaratmazsınız veya yeniden yaratmazsınız, aynı zamanda eldivenlerinizi de yaratırsınız. Bu bir şaka, elbette, ama bunlar gerçek şeyler.

Tatiana: Igor Mikhailovich, Yaratıcı Toplumda insanın statüsünü ne belirleyecek?

Igor Mikhailovich: İnsancıllık. Özür dilerim, biraz geri, o fabrikalar ve başka her şey hakkında konuşmamıza gideceğim. Sonuçta, hiç bir çok gelişmemiş uygarlığın fabrikaları yok, ama bununla birlikte muazzam kaynakları var. Eğer biraz daha geriye, Atlantis zamanına bile gidersek, bugün gördüğümüz neyi görürüz? Teknik olarak işlenmiş megalitler var, bundan başka, bugün yapamadığımız seviyede işlenmiş, yani, o kadim uygarlığın kalıntıları. Sonuç olarak, insan yapımı eşyalar son derece karmaşık, ki bugün restore etmek son derece zor ve açık değil.. Yine de, herhangi bir fabrikayı veya başka bir şeyi neredeyse görmüyoruz. Neden? Basit bir soru. Öyle değil mi? Bunun nedeni, ilk seviyenin muazzam fırsatlar vermesidir. Buna erişmemelerine rağmen: onlar teknolojik olarak ilerlediler, ama ilk seviyeye erişmediler, çünkü güç korundu ve bu nedenle, uygarlaşmamış kaldılar.

Bir şaka anlatabilir miyim? Tamam mı? Bu tamamen biz, dünyalılar hakkında. Uzaylılar son derece gelişmiş uygarlıkları (zeki oldukça gelişmiş uygarlıkları) küresel topluluk listesine kaydetmeye karar verdiler. Bu nedenle Dünyaya geldiler. İnsanlar uzun süredir vardı, şimdiden teknolojik olarak gelişmişlerdi. Yani: şimdiden zeki varlıkların listesindeydiler. Bu nedenle, bizi küresel veya evrensel topluluğun yeni bir aşamasına almak için, elçiler gönderdiler. Uzaylılar buraya vardılar ve bizi, dünyalıları sorgulamaya başladılar, hayatımız, nasıl organize olduğu, tüm problemlerimizi çözüp çözmediğimiz ve teknolojik olarak ne kadar zeki olduğumuz hakkında. Gördükleri: evet, teknoloji görüş açısından, iyi gelişmişiz ve bunun gibi ..

Bize sordular,
“Neden sizde açlık var? Neden bu problemi çözmediniz?”
Dünyalılar yanıtladı,
“Görüyorsunuz, yeterli paramız yok”.
Uzaylılar;
“Dur, “para” ne demek?” “Para” nedir?
“Para mı? Para bir tür değiş tokuş birimi. Şeyleri yaratırız ve şeyleri satarız.”
Uzaylılar;
 Satmak ile, bunu bu para karşılığında değiştirirsiniz demek istiyorsunuz, değil mi?” 
Dünyalılar yanıtladı,

“Evet, örneğin, bir şey yaratırız, onu para ile değiştiririz ve sonra onu devrederiz. Yeterli olmayan bu.”

Uzaylılar;
“Bu parayı nereden alıyorsunuz?”
“Nereden ile ne demek istiyorsunuz? Kendimiz basıyoruz.”
“Öyleyse, bunu kendiniz basıyorsunuz ve hala yeterince sahip değilsiniz?”
“Evet.”

Uzaylılar bizi “zeki varlıklar” listesinden çıkardılar ve uçup gittiler.

Tatiana: Evet, kenardan bakıldığında, bu gerçekten absürd bir toplum.

Igor Mikhailovich: Bu çok saçma ve absürd (Tatiana: Evet) evet. Maalesef, ama böyle işte.

Zhanna: Evet. Bugün en önemli şeyin insan hayatı olduğu gerçeğine temas ettik (Igor Mikhailovich: Elbette) ve korunması gerektiğine. Ve bugün uzayın keşif için böyle muazzam gelişmeler devam ediyor. Diğer şeyler arasında, 2024’te yaşayan insanları mürettebat ile birlikte, sadece robotlar değil, planlandığı gibi 2022’de hem Ay’a hem de Mars’a güvenli bir şekilde göndermenin mümkün olduğunu vaat ediyorlar, 2024’te insanları uzayda herhangi bir yere göndermek mümkün olacak. Ve, bir tür … 

Igor Mikhailovich: Uzayda herhangi bir yer – bu nasıl?

Zhanna: Ay’a ve Mars’a anlamına geliyor.

Igor Mikhailovich: Ama, uzayda her yer değil, aslında.

Zhanna: Bugün bunun büyük bir başarı olduğu düşünülüyor, çünkü … istiyorlar.

Igor Mikhailovich: Ama ne için?

Zhanna: Aslında, ne için? Mars’ı kolonileştirmek için, insanları yerleştirmek için..

Igor Mikhailovich: Ne için?

Zhanna: İnsanların, Dünyaya zor zamanlar geldiğinde kaçabilmeleri için. Bu nedenle, örneğin  …

Igor Mikhailovich: Mars’a?
Zhanna: Evet, Mars’a. Ve 2050’ye kadar bir milyon insanın oraya yerleşeceğini vaat ediyorlar.

Igor Mikhailovich: 2050’ye kadar Mars’ta bir milyon insan?

Zhanna: Mars’ta.

Igor Mikhailovich: Basit bir sorum var… Sorum bile yok.

Tatiana: Gezegenleri Tatiana: Gezegenleri kolonileştirmek mantıklı mı?

Zhanna: Bu sadece…

Igor Mikhailovich: Özür dilerim, eğer bu bilimsel bir görüş açısından veya başka şeyden ise anlarım… Bugün bu konunun nasıl heyecanlı olduğunu biliyorum. Dünyadaki herkesin Mars’a uçma konusunu işittiği görülüyor. Belki duymamış olan bir çift insan vardır, ama bana öyle geliyor ki, herkes duydu. Bu çok popüler, çok fazla yayılıyor ve övgü alıyor.

Arkadaşlar, sağduyu nerede? Basit bir soru. Özür dilerim, ölü bir gezegen, o ölü, herhangi bir amacı veya değeri yok. Biz – insanlar, biz – uygarlık, vatandaşlarımızı tek yönlü bir yolculuğa gönderiyoruz. Sonuç olarak, onları geri getirmek için yeterli enerjimiz yok. Varoluşlarının teneke kutuda veya özür dilerim fıçıdaki Diojen gibi sona ermesi için onları gönderebiliyoruz. Bu normal mi? Ve bununla, zamanımızın büyük, en büyük başarısını mı yapıyoruz? 2050’ye kadar, burada belki bir felaket olduğu zaman, oraya bir milyon insanı göndereceğiz. Eğer hiç bir şey yapmazsak, o bir milyon insan bizim burada ölmemizden biraz daha sonra mı yoksa daha erken mi ölür?

Zhanna: Daha erken.

Igor Mikhailovich: İnsanlığın kurtuluşu bu mu? Ne için? Ölü .. göndermek. Dürüstçe… Bu bilimsel görüş açısından olduğu zaman anlarım… Oraya bir robot gönderin, örnek alsın ve sana söylesin, her şeyin fotoğrafını çeksin ve verileri Dünyaya aktarsın, eğer sizin için ilginç ise. Ama insanları bir intihar misyonuna göndermek?  

Yapmak isteyen o insanları anlıyorum. Neden? Çünkü kahramanlar olmak istiyorlar, haklarında konuşulmasını istiyorlar. Sadece hayal edin, onlar hakkında konuşmamız için hayatlarını kurban etmeye istekliler. Arkadaşlar, bu herhangi türde mantığa uyuyor mu?

Uzaylılar aslında bizi para basmak için listeden çıkarmakta hatalılar. Tam olarak, insan hayatına değer vermediğimiz zaman, insanları bir tür ilk olanlar olmaları adına ölüme ittiğimiz zaman bu saçmalık için çıkarmalılar. Aynı şekilde, dağlarımız var ve eğer isterlerse dağlara gidebilirler,fıçılarını en yüksek dağda bir yere koyabilirler ve orada yaşayabilirler. Burada, eğer acil durum olursa en azından bir şekilde onları aşağıya getirebiliriz ve bu daha ucuz olur.

Tatiana: Doğru, en azından atmosfer var.

Igor Mikhailovich: Biliyorsunuz, yüksek bir dağda çok fazla atmosfer yok, ama Mars’ta, hiç atmosfer yok. Bu aptalca. Biliyorsunuz, birileri sadece sinsice iyi para kazanacak, kendisi için muazzam bir reklam yaratacak ve yine insanlığı aldatacak. Bu böyle değil mi?  

Zhanna: Büyük bir aldatmaca. 

Igor Mikhailovich: Bu yalnızca büyük aptalca bir kandırmaca. Düzinelerce milyarlarca fon gerektireceğine inanıyorum. Ve kaç tane kitlesel medya dahil, kaç tane insan dahil, kaç tane insan dikkatini oraya yatırıyor! Bu, insanlık olarak bize kesinlikle faydası olmayacak olan bir şeydir. Ama hayal edin eğer bu araçları : kitlesel medyanın bu maliyetini, parayı, dikkatimizi ve başka her şeyi Yaratıcı Topluma, Yaratıcı Toplumu inşa etmeye ve sözünü ettiğimiz şeye – insan varlığının her şeye sahip olacağına – yatırırsak. Ve en önemlisi, o sadece sağlığa sahip olmaz, sadece maddi imkanlara sahip olmaz – yaşama, neşe ve güvenlik içinde yaşama fırsatına sahip olur. Neden? Çünkü Yaratıcı Toplumda bu garanti edilir: hem güvenlik konusu hem de başka her şey. Bu doğru değil mi? Öyleyse hangisi daha iyi? Bu fonların fazlasıyla yeterli olacağını düşünüyorum, gerçekten ve o kaynak…

Şimdi, bunun hakkında konuşuyoruz, ki bu bunu kitlesel medyadan duyduğumuz anlamına geliyor (ve tek bir kaynaktan daha fazla), bundan başka, genellikle, bunlar ana görüş veya haber medyası ve tüm geri kalanı. Kitlesel medya Yaratıcı Toplum hakkında konuşmaz – bu %100 dür (en azından, bir süreliğine). Ama belirli bir kütle edindiğimiz ve kritik an geldiği zaman, insanlar öğrenmeye başladığı zaman ve geri kalanı, tüm insanlar istediği bu olduğu için Yaratıcı Toplumu inşa etmenin kaçınılmaz olduğunu kavradıkları zaman, o zaman bunu alacaklar, demek istediğim, sadece o zaman. Ama o zamana kadar, her şey olduğu gibi gidecek, yani, tüketici formata göre. Neden? Çünkü medya kontrol ediliyor, birilerine ait. Bu garip olmasına rağmen: insanlar orada çalışıyor ve zeki insanlar. Eğer bunu anladıysanız, başkalarına aktarmak zor mu?

Yine, bizi aptal yerine koyuyorlar, insanlık olarak bizi manipüle ediyorlar, bizimle dalga geçiyorlar ve bize kahramanların, insanlığın temsilcilerinin Mars’a uçacaklarını söylüyorlar…  Sanıyorum, kendini-gerçekleştirme yoksunluğundan sıkıntı çeken, ama bununla birlikte hipertrofik megalomanyaya sahip, dünya çapında böyle bir ilgiye can atan bir çok insan hemen “Evet, istiyoruz, biz kahramanlarız” diyecek.

Ve biliyorsunuz, gerçekte böyle insanları  psikiyatristlerin onları izlemesi için psikiyatri kliniğine kaydederdim. Bir insan, insanlık için hiç faydası olmayan kasten sahte bir projede kendi ölümüne gitmeye hazır olduğu zaman bu yanlıştır. Bu saçma. Sadece insanların onun hakkında konuşmaları için? Üzgünüm, bu size bir şey hatırlatmıyor mu? Bu çok çirkin şeyler yapan ve kendilerini havaya uçuran manyaklara benziyor. Ne için?  İnsanların onlar hakkında konuşmaları için. Ama bu normal değil. Aynı durum kendini feda etme içindir. Bu insanlar için yapıldığı zaman anlarım, bu tamamen … başka birinin hayatı için – bu anlaşılabilir. Oysa burada, bu ya aldatılmış ya da hasta bir insandır. Bu belki hayatlarını insanlar için kurban ettiklerini düşünerek, bu kandırılmış insanların bu trende yeni düşmeleri olabilir. Burada bir bahane var – bu normal (eğer bunun bir aldatmaca olduğunu ve tek yönlü bir yolculuğa sahip olduklarını kavramazlarsa, bu böyledir).

Genel olarak, açıkça konuşmak gerekirse, bu hoş değil. Böyle çok fazla proje var ve biz, insanlık olarak çok fazla aldatılıyoruz ve manipüle ediliyoruz (en hafif deyimle)!

Zhanna: Evet ve buna ne kadar para harcanıyor – trilyonlar.

Igor Mikhailovich: Muazzam miktarlar. Çok büyük miktarda para.

Zhanna: Evet.

Igor Mikhailovich: Sadece bakın, bu fonları olan tek bir faydasız Mars programı bile diyelim, Yaratıcı Toplumun gelişmesini tamamen karşılayabilirdi. Ve hangisi daha iyi? Hepimizin, herkesin ve çocuklarımızın gelecek hayatı mı, basitçe faydasız bir şey mi… Ama bu duygusal. Biliyorsunuz, Mars’a uçuş uluslararası bir rekabet olarak  Olimpiyatlar ile aynı, çok fazla duygular ve üzüntüler olduğu ve herkes bunun hakkında konuştuğu zaman.

 Tatiana: İnsanların aldatılması yazık. Yine de, gerçekte, Yaratıcı Toplumda onlar topluma çok daha faydalı olabilirlerdi (Igor Mikhailovich: Elbette). Ve sadece insanın kendisi mutlu olmazdı, aynı zamanda başka insanlara mutluluk getirirdi. 

 Igor Mikhailovich: Elbette. Yaratıcı Toplumun konusu bu. Eğer burada birbirimize böbürleniyorsak ve olduğumuzdan daha yüksek görünmeye çalışıyorsak ve kimin daha yüksek olduğuna dair mücadele varsa ve mücadele gerçekte kimin kimi aldatacağı ve kimin kimden alacağı üzerine devam ediyorsa (yani, kuvvetli olan zayıftan alır vs .. kurnaz olan aptaldan alır), o zaman Yaratıcı Toplumda her şey sadece tersi olur: insanlar için ne kadar şey yaptın – değer verilecek olan şey bu. Tersine yetenekleriniz, yaratıcılığınız insanlara neşe ve fayda getirmelidir. Ve insanlar tamamen daha fazlasını yapmış olanlar hakkında konuşuyor olurlar. Demek istediğim, kahramanlar değişir. Soyut kahramanlardan..

Eğer tarihi ele alırsak, gerçekte katillerin ve şiddetin tarihine, fethetmenin tarihine sahibiz. Tarihimiz bize ne anlatıyor?

İnsanlığın bütün tarihi (Tatiana: … hükmetme, birilerinin başka birileri üzerinde)… kendini – yıkma üzerine, birilerinin başkalarını yok etmesi üzerine kurulu (Tatiana: Evet, bütün uygarlık). Oysa yaratıcı toplum tamamen gelişim üzerine, yeni keşifler üzerine inşa edilir… bunlar tamamıyla farklı yönlerdir. Fark budur ve çok büyüktür.

Tatiana: Önceki videolarda, ayrıca ilave bilincin teknolojilerinden söz ettik, bir insanın edineceği (Igor Mikhailovich: Elbette) o becerilerin tüm insanlar için elde edilebilir olacağından ((Igor Mikhailovich: Kesinlikle! Elbette). Yani, her insan bu becerileri bütünleştirebilir.

Igor Mikhailovich: Yine buna makul bir şekilde yaklaşım. Bir çok insan, “Yapay bilinç… önce kendi bilincimiz ile başa çıkmalıyız” diyecektir. Elbette, ilk başta, kendi bilincimiz ile başa çıkmalıyız. Ama, yapay bilinç Kişilik üzerinde, bilincimizin yaptığı gibi aynı şekilde hükmedebilir. Ama özür dilerim, böyle “papatya” gibi bir saat var. Bu nedenle görsel olarak görebilirsiniz: gösterge bir şeylerin yanlış olduğunu gösterdi – butona basarsınız ve bu kadar. Evet, anında.. bir tür kafada kapatılan İnternet, ama edinilen beceri hala kalır, çünkü o nöronlarınızda oluşur. Bu, yapay bilinç sayesinde edindiğimiz yetenektir. Ve bir çok yanlış anlamalar burada kalıyor. Biraz küçülürüz. Demek istediğim, bu kolayca kapatılabilir. 

Ama bu ayrıca bize, yine bilincin biz olmadığı anlayışını verir. Bilincimiz biz değil. Çok eski zamanlardan bu yana, insanda hem şeytan hem de Melek olduğu söylenmektedir. Ve ölümlülere, şeytana ait olan tüm bu beceri tam olarak bilinçtir. Oysa hissettiğimiz şey, bilinci gözleyen ve kabullenen – dedikleri gibi “vicdan” – “Hissettim, yanlış yaptığımı biliyordum”. Eğer biliyor idiysen, neden bunu yaptın? Basit bir soru. Çünkü bilinç daha kuvvetlidir. Bu nedenle, insana aptalca şeyler yaptırır, bencillik için, gururluluk için, Mars’a uçmak için ve genel olarak bu aldatmacayı tasarlamak için bile savaştırır. Dedikleri gibi kalpten, ruhtan yaşayan bir insan bunu yapmaz. Bu kombinasyonları, bu aldatmacaları, tüm bu dolandırıcı projeleri ve başka her şeyi yaratan sadece bilinçtir. Bilincin nasıl çalıştığını anladığınız ve bildiğiniz zaman, gözünüz kendi bilincinizde olur ve bir çok şeyi kabul etmezsiniz ve yürürlüğe koymazsınız. Bu nedenle fayda çok büyüktür.

Ama en önemli fayda nedir? Açıkça, bir becerinin anında edinilmesi. Yani, eğer pancar çorbasını nasıl pişireceğinizi bilmiyorsanız: iki dakika – ve şimdiden onu nasıl pişireceğinizi bilirsiniz, dahası, en iyi master şeflerden farklı kombinasyonlarda. Sonra: gerili ipte yürümek. İpin üzerinde yürüyebilir misiniz? Ben, ip yerde uzanıyorken yürüyebilirim,. Eğer yüksekte ise, bu oldukça zor. Oysa her atlet veya profesyonel gibi, bunu tüm hayatında yapmakta olan ip cambazı gibi yürüyebilirsiniz, çünkü bu onun beden-kontrolü becerisidir. Yine, korkuyu yenmek onun becerisidir; bunu nasıl yapacağını bilir. Öyleyse neden bunu öğrenirsiniz?

Ve en önemlisi, neden çocuklara öğreterek o kadar çok yıl harcıyorsunuz, onların serbest zamanlarını hayatlarını ve yaratıcılıklarını çalıyorsunuz (onlara yazmayı ve başka her şeyi öğreterek)? Bu açık, bir çocuk beş yaşına kadar ilave yeteneklere bağlanamaz. Ama bu beş – altı yaş periyodundan sonra, bu, bu yeteneklerin serbestçe açılabildiği zamandır, ki çok hızlı bir şekilde edinir. Ve neyi sevdiğini, nereye büyüyeceğini, nereye gelişeceğini görür. Ve on iki – on dört yaş civarında, insan arzularını ve tutkularını tanımlamalı, hangi bilimi, hangi alanı veya başka şeyi tercih ettiğini belirlemeli. Ve o zaman yeteneklerini de geliştirir (Tatiana: Harika!) Tüm insanlığın sahip olduğu, bizim sahip olduğumuz yetenekleri edinmek ve artı bunu daha ileri geliştirebilirsiniz ve insanlar için bu yetenek üzerinde çalışırsınız, bunu daha çok geliştirirsiniz.  

Örneğin, sporu ele alalım. “İnsanlar çalışmaz, kendileri için yaşarlar” diyorlar. Örneğin, bir insan işe gitmek istemiyor, barfikste egzersiz yapmak istiyor, ama bir beceri geliştiriyor. Sadece bu barfiksi çeşitli karmaşık teknikler ve benzer için kullanmak değil – hatta daha rahat olması için barfiksi geliştirmeye başlıyor. Ama bu gerçekte anında edinilebilen bir beceri (Tatiana: Fayda). O sonuca ulaşmak için hayatını harcadı, oysa biz bunu hemen elde edeceğiz. Bu gerçekten böyle.

Yapay bilinç veya ilave bilinç, evet, tüm normal uygarlıklar tarafından kullanıldı ve kullanılmakta ve kullanmaktan başka bir şey yapılamaz. Biz de kullanıyoruz, ama bu, beni bağışlayın, en ilkel seviyede. Şu anda İnternete bağlandığınız şey, ilave bilinçten başka bir şey değildir. Bu böyle değil mi? Böyle (Tatiana: Evet). Bu bilincinize bütünleşmiş değil, bu nedenle neye ihtiyacınız var? Enerjiye, ilkel enerjiye ihtiyacınız var. Böylece, neye temas ettiğimizi görüyor musunuz? Temas ettiğim ilk şey, bunun çalışması ve bunu açmak için enerjiye ihtiyacınız olduğudur. Enerjiye sahip olarak, tüm bunları çalıştırabiliriz. Her şeyin geldiği yer burası. Oysa başka her şey dijitlerdir, tüm bunlar parçacıklardır, tüm bunlar bilgidir, tüm bunlar dalgalardır, bu hiç karmaşık değil. Ama bu durumda tam olarak aynı şeydir.

Tatiana: Ve peki ya başka insanlar ile iletişim (sonuçta, bugün dünyada çok fazla diller var)? Bu ilave bilinç teknolojisi iletişim yönünde bize yardımcı olacak mı? 

Igor Mikhailovich: Elbette. %100. Ve en ilginç şey, dilin çok hızlı bir şekilde ortadan kalkması olacak.

Tatiana: Bütünüyle, tamamen.

Igor Mikhailovich: Dil kültürel bir miras olarak kalacak; tüm bunların bir anlayışı kalacak, ama gereksiz olduğu için ortadan kalkacak. Tek bir dil gelişecek. Hangisi? İnsanlık buna kendi başına karar verecek. Ama bu tek olacak ve şu anda olduğundan çok daha geniş kapsamlı olacak. Daha basit değil, ama çok daha karmaşık.

Tatiana: Evet, şimdi bilinç diller dahil her şeyi basitleştirmeye eğilimlidir.

Igor Mikhailovich: Evet, bilinç her şeyi basitleştirmeye çalışır (Tatiana: Evet), özellikle diller ve tüm geri kalanı. Teknolojikleşme devam ediyor ve yükseliyor. Oysa orada – hayır, dilin genişlemesi olacak. Ama dil tek olacak. Ve en ilginç şey, o yardımcılar ile, öğrenmek ve zamanı harcamak zorunda değilsiniz. Tüm bunlar anındadır. Ama çocuklar beş yaşına kadar hala öğrenecekler, elbette.

Tatiana: Igor Mikhailovich, bugün ayrıca “Tanrının gözü” teknolojisi hakkında konuştun ve Melekler Düşmez videosunda, her şeyi gören “Tanrının gözü” hakkında, bu teknoloji hakkında konuştun. Bu teknoloji pozitif bir şekilde, yani, Yaratıcı Toplumda nasıl hizmet edebilir? Ve bunu toplumun tüketici formatında ve yaratıcı formatında kullanmak arasındaki fark nedir?

 Igor Mikhailovich: Buna bakalım, bu teknolojide, kullanımın tüketici formatında. Bu ne verir? Ona sahip olana avantajlar verir. Neden? Çünkü avantaj hemen .. perspektifinden gelir, yine, tüketici formatta, bunlar ordu adamlarıdır, bu istihbarattır ve istihbarat bilgisi amacı ile başka her şeydir ve herkesin ve her şeyin tam gözetimidir. 

Bu “Tanrının gözü” teknolojisi neyi sağlar? Nerede olursa olsun her insanı görmeyi. Kendinizi bundan korumanız imkansızdır, kendinizi korumanız imkansızdır, bu nedenle insanlar her yerde bulunabilir. Hayal edin, örneğin, bir denizaltı: onda nasıl saklanırsanız saklanın… Denizaltının amacı nedir? Fark edilmeden birine yaklaşmak: diyelim hasmınız veya ordudan, bir keşif perspektifi. Demek istediğim, neden? Çünkü insan nerede olursa olsun, o görülebilirdir. 

Bu nedenle örneğin, denizaltıları hayal edelim. Denizaltının amacı olağan düşmanın kıyılarına gizlice yaklaşmak ve nükleer silahlar getirmektir. Başka bir deyişle, bu bugünlerde gerçekten dehşet verici bir şey, fark edilmeden gizlice yaklaşmak ve başka topraklardaki insanları yok edebilmek. Soru: “Tanrının gözü” teknolojisi ile, bu mümkün mü? Mümkün. ne tür denizaltı gizlice yaklaşır? Direkt karşı önlemler, örneğin bir cephe var, ama yine, orada kim olduğu görülebilir.

 Tatiana: İnsanlar tamamen görülebilirler demek istiyorsun, değil mi? 

Igor Mikhailovich: Elbette. Tüm insanların nerede oldukları görülebilir. Yine, bugün insanlar övünüyorlar. Bazıları, en hızlı füzelere sahip olduklarına, bunların aşağıya uçacağına ve hiç kimsenin kendini savunmayacağına övünüyorlar. Diğerleri kendi aralarında partnerler)… diğerleri en büyük miktarda nükleer silaha sahip olduklarına, bunların patlamalarının bile gerekmediğine, hayat için yer olmayacağına övünüyorlar. Bu tür övünme. Biliyorsunuz, kum havuzundaki çocuklar gibi: kim en büyük küreğe sahip, kim en havalı arabaya sahip. Aynı şey burada: basit şeyleri anlamadan, tüm bunlar hayatlarımıza karşı, bize, sıradan insanlara ve çocuklarımıza karşı. Ama sözüm ona bizi korumak istiyorlar.  Bu nedenle, hayal edin, böyle bir silah ile, diyelim, “Tanrının gözü”, herkesi, kimin nerede olduğunu ve duygusal durumlarını görmek mümkündür.

Ve bu ikinci kısmın geldiği yer – o “vajra”. “Vajra” ne verir? “Vajra”, her şeyden önce, tüm silahlanma yarışlarının durdurulmasını verir; tüm silahları yararsız hale getirir. Neden? Çünkü, hayal edelim, diyelim, tabletinde herkesi gören bir El ortaya çıkıyor; ordudaki herkesi, hızlı füzeler fırlatan herkesi ve çok fazla nükleer füzeye sahip olan herkesi. Butona basmakla, tüm birlikler aynı anda var olmaya son verir. Böyle bir insan ile savaşta olmak mümkün mü? Bu gerçekçi değil. O herkesi gördüğü zaman ve basitçe ya tek bir kişi için ya da bir milyar insan için bir butona basmakla hayatı kapatabilir. Ve bu bilim kurgu değil. Bu mutlak gerçeklik.

Ve eğer şimdi sizinle konuşuyorsak (ve bakın, sizinle bir kez konuştuk ve insanlar bununla çok ilgilendiler ve sonra ikinci kez ve şimdi buna üçüncü kez değiniyoruz), bu, birilerinin bir yerlerde bunu yaptığı anlamına geliyor. Bu nedenle, birilerinin buna sahip olması belki de kısa bir zaman periyodudur. Tel soru şu: ona kim sahip olacak? Makul, sorumlu insanlar ise bu iyi. Ama ya değilse? Yine de, gücün tamamıyla farklı bir dengesi olabilir ve bu silahlar ile bile, diyelim, o “Tanrının gözü” ve o “vajra” ile dünya yeniden düzenlenebilir. Neden?

Küçük bir ülkeyi hayal edin, ama çığır açıcı bir atılım yapmış ve dedikleri gibi egemen olacak, yani, herkes üzerinde hükmedecek. Neden? Çünkü buna direnmek imkansız. Tamam, eğer bu iyi insanlar ise – bu onların barışı ve bu dünyada düzeni destekleyecekleri anlamına gelir. Ve bu kadar, savaşlar durdu, çünkü savaşlar anlamsız. Küçük bir ülke bütün dünyanın silahlarını bırakmasını sağlayabilir.

Ama ya süper güç olmak ve herkese sahip olmak, yani yeni bir Atlantis’i kurmak isteyen bazı mega güçlü ülkelerin ellerine düşerse? Kolaylıkla. Ve hiç kimse buna karşı çıkamaz, çünkü buna karşı çıkmak isteyen herkes basitçe var olmaya son verir.  Kuvvet konumundan konuşan herkes basitçe var olmaya son verir. Bu nedenle, sonra ne var? O çok hızlı füzeler, birileri bunları fırlattı. O nükleer füzeler, birileri bunları göndermek, fırlatmak zorunda ve başka her şey. Ama eğer bunu yapabilecek insan yoksa, o zaman tüm bunlar sadece çöptür, değil mi? Bu nedenle bu gerçekte çok korkutucu.

Tatiana: Bu çok tehlikeli bir alet.

Igor Mikhailovich: Bir taraftan, güvenliği garanti edebilir ve tüm askeri çatışmaları durdurabilir. Ama diğer taraftan, bütün dünyanın kralı olabilir. Her şey bunun kimlerin ellerinde olacağına bağlı – bu insanların seçimi. Burada adalet de var ve buna dürüstçe yaklaşılmalı. Neden? İnsanlığın geleceğinin kaderine karar veren her zaman insan seçimidir. Bu doğrudur. Ama, insanlık kendi kaderine karar verdiği zaman doğrudur.

Bu durumda, eğer spesifik olarak bu teknoloji hakkında konuşuyorsak, bu herkese ait olamaz, çünkü yalnızca birinin ellerinde olmalıdır. Birinin ellerinde olacak ve bizim için bundan kaçış yok. Soru şu: kimin ellerinde? Burada bunu etkilemek son derece zordur.

Ama kötü tarafından değil, iyi tarafından bakalım. Yaratıcı Toplumda, o “Tanrının gözü”nün varlığı – ne verir? Sonuçta insanın kendisinin beyninin nöral grubunda gerçekleşen şiddetli değişiklikleri görme fırsatı verir, yani, kritik durumlar, stres ve tüm geri kalanı. Örneğin, bir insan hastalandı, ama bunu henüz kavramadı ve bir ambulans şimdiden ona doğru gidiyor.

 Tatiana: Harika!

Igor Mikhailovich: Bu insan hayatıdır.

Tatiana: Onun değeri, evet.

Igor Mikhailovich: Elbette. İnsan gerçekten bedeninin sağlığını geliştiren, hastalıkları teşhis eden ve başka her şeyin teknolojisine sahip olma fırsatına sahip olduğu zaman, bir ambulansa ihtiyacı olmaz. Oysa Yaratıcı Toplumun gelişiminin ilk aşamalarında, bu gereklidir, elbette. Ve şu anda konuşmakta olduğumuz, “vajra” ve bunun, şimdiden bir yerlerde geliştirilmekte olduğunu sanıyorum, çünkü bizim enerjimiz ile bile bunu yapmak teknik olarak mümkün, bu nedenle bu büyük bir iş değil. 

Ama iyi tarafı ele alalım: hasta bir insan yardım alır; Allah korusun, bir deprem var. Bir çok insan enkaz altında kaldı, oysa burada onlar görülebilir. Nerede yaşayan insanların olduğu ve ilk önce nerede yardıma ihtiyaç olduğu gerçekten görülebilir. Neden? Çünkü hiç bir şeye kalkan koymak imkansızdır. Bu bir artı mı? Evet. Ve şimdi bir tane daha, en önemli nokta (benim fikrime göre en önemli): her yıl iz bırakmadan kaç tane insan ortadan kayboluyor?

 Tatiana: Sadece tek bir ülkede çocuklar hakkındaki istatistiği biliyorum: ABD’de 2018’de 420,000 den fazla çocuk ortadan kayboldu. Bu tek bir ülkedeki sadece çocuklar, evet.

Igor Mikhailovich: Sadece tek bir ülkede 420,000 ve bu dünyadaki en büyük ülke değil. Çok fazla insanın bulunduğu Çin var, Hindistan var, ve milyarlarca insanın yaşadığı dünyanın geri kalanı var. 

Tatiana: Bu milyonlarca insan.

Igor Mikhailovich: Her yıl milyonlarca insan iz bırakmadan kayboluyor. Böylece, bu “Tanrının gözü” teknolojisi ile tek bir insan ortadan kaybolmaz. Bu sadece imkansızdır – “iz bırakmadan yok olmak.”

Ve bu ayrıca çok önemli… Neden? Çünkü sadece durdurur … suç olmaz. Bu teknoloji elimine eder… video kameralar veya başka bir şeye ihtiyacımız olmaz. Sadece hayal edin: bir insan araba çaldı. Nereye gitti? Onu kimin çaldığını görebilirsiniz, çünkü onu bulmak için… Onun nerede olduğunu santimine kadar gösterir. Bu nedenle arabanızı kimin çaldığı veya kimin suç işlediği, nerede işlenmiş olursa olsun her zaman gerçekten görülebilir. Ve insan saklanamaz, çünkü tüm bunlar çevrimiçidir.. tüm bunlar hemen kaydedilir, artı verileri çok uzun süre saklayabilirsiniz. Bu bir makinedir, teknolojidir, özür dilerim, araba takibine benzer: nerede olduğunu ve nereye gittiğini kaydedersiniz ve bunun gibi bütün dünyayı izleyebilirsiniz. Bir ay önce olmuş olsa bile, önemli değil. Orada kimin olduğuna ve bunu kimin yaptığına bakarsınız..

 Zhanna: Bu görünmezlik unsuru ortadan kalkıyor. Sonuçta, görünmez olduğunuz zaman (Igor Mikhailovich: .. istediğinizi) her istediğinizi yapabilirsiniz, çünkü cezalandırılmazsınız. Oysa halkın gözünde olduğunuz zaman, o zaman elbette… Bu Plato’nun Gyges Yüzüğü hakkında Cumhuriyet eserinde tanımladığı efsaneyi akla getiriyor.

Sıradan bir çoban, bir mağarada ölü bir adamın üzerinde altın bir yüzük buldu ve yüzüğün onu görünmez yaptığını kavradı. Ve bu yüzüğü takarak, çok kötü şeyler yapmaya başladı: kraliçeyi baştan çıkardı, onun yardımı ile kralı öldürdü ve kendisi kral oldu (Igor Mikhailovich: Kral oldu), evet, kral oldu. Ve alınacak ders, bugünlerde olduğu gibi böyle niyetler veya düşünceler olmaması için, esasen, tüm insan vasıfları her şeyden önce toplumun kendisi tarafından aşılanmalıdır. Diyelim, kalıplar nedeniyle, insan hemen kendisi için bazı türde faydalar elde etmeye çalışıyor. 

Igor Mikhailovich: Fayda.

Zhanna: Fayda, evet.

Igor Mikhailovich: Elbette.

Zhanna: Yani, ya çıkar ya da güç.

Igor Mikhailovich: 100%. Bu tüketici format. (Zhanna: Tüketici). Bu tüm bunları oluşturuyor, bu nedenle dürüstçe El’in her birimizde yaşadığını kabul etmeliyiz. Ona koşulları ver – ve o kendisi tezahür ettirir (Zhanna: Evet). Bu nedenle, Yaratıcı Toplumu inşa ederken, mutlak şekilde dürüst olmak (Zhanna: Şeffaf) anlamak ve bu El’in en hafif derecede bile asla hiç kimsede tezahür etmeyeceği böyle koşulları yaratmak son derece önemlidir. Aksi taktirde herkes güç için mücadele eder.

 Zhanna: Güç için, evet.

Igor Mikhailovich: Ve bu nedenle bu teknoloji, o vajra dehşet vericidir, çünkü vajra tam olarak görünmezlik sağlar. En ilginç şey, vajranın “Tanrının gözü” olmadan yararsız olmasıdır. Bir çok insan bir soruyla gelecektir: “Nasıl?”  

Tatiana: Bunlar birbirleri ile nasıl bağlantılı, öyle değil mi?

Igor Mikhailovich: Çünkü bunlar birbirleri ile bağlantılı. “Tanrının gözü” aslında bir nesneyi veya nesneleri ve nerede olduklarını gösterir. Oysa vajra bir tamamlayıcı gibidir. Bu nedenle bunun iki bileşenden oluştuğu söyleniyordu vs – onun birkaç bileşeninin amacı budur. Vajra yalnızca tehlikeli nesneleri veya istenmeyen nesneleri ve bunun gibileri yok edebilir. Ama bir nesne tam olarak “Tanrının gözü” onu hedef aldığı ve gösterdiği için görülebilir hale gelir. “Tanrının gözü” olmadan… Biliyorsunuz, bunu aşağıdaki ile karşılaştırırdım: mükemmel şekilde atış yapan bir okçuyu imgeleyin, hedefi kaçırmıyor, Robin Hood gibi. Oysa burada, eğer onu görüşünden ve işitmesinden yoksun bırakırsak (veya bunları kapatırsak) ve onu alanda biraz döndürürsek – ve şimdi hedefi vurmasına bırakırsak. Neyi vurur? Karanlığa mı atış yapacak? Eğer görmezse ve bilmezse, ne kadar atış yaparsa yapsın, ne kadar etkili şekilde atış yaparsa yapsın, eğer hedefi görmüyorsa, her şey anlamsızdır, bundan dolayı…

Tatiana: O zaman, böyle bir toplumda, askerileştirilmiş yapılara ihtiyacın tamamen elimine edildiği ortaya çıkıyor. Bu nedenle, muazzam bir insan kaynağı serbest kalıyor.

Igor Mikhailovich: Evet, kesinlikle. Bu, Yaratıcı Toplum gelişmesine, uzayın keşfine vb katkıda bulunabilecek çok büyük sayıda insandır. Ama yine, dürüstçe konuşalım: orduya kim gider? Bunlar adrenalin sevenler, risk almaya veya  başka bir şeye eğilimi olan insanlar, yani, huzurlu hayat onlar için sıkıcı olabiliyor. Yine de, özür dilerim, Yaratıcı Toplumda, geliştiği zaman, yeni fırsatlar gerçekten açılır. Bu tam olarak böyle insanlar içindir, tüm insanlık için çalışacakları ve özellikle bazı El’lere hizmet etmeyecekleri, onun isteğini gerçekleştirmeyecekleri ve masum insanları öldürmeyecekleri yer. 

Böyle bir ordu mensubuna şöyle söylüyorlar:

“Onlar suçlu, çünkü onlar düşmanlar. Bu kadar, daha fazla düşünmene gerek yok.

Sana bir insanın düşman olduğu söylendi: git ve onu öldür.”

“Ya seni öldürürse?” der.

“Oh, beni ne için öldürecek?”

Bu bir şaka, ama bu gerçek.

Oysa bu durumda, ordu mensupları bütün insanlığa hizmet edebilecekler. Bu kötü mü, dostlar? Birinin bencil çıkarına ve birinin karları için yapılmadığı, ama tüm insanların hayatı için, bunu daha güzel yapmak için, bir gezegeni daha kolonileştirmek için, insanların oraya gidebilmeleri için ve yine, yeni gezegende milyarlarca insan yaratmak için yapıldığı zaman.. Bu nedenle, bu öncüler elbette ön saflarda olan aynı insanlar olacaklar ve şimdi bile ve topraklarını korumak zorunda olanlar – bunlar kahramanlar. Bugünün kahramanları başkalarına ait olanları ele geçirmek için saldıranlar değildir, kendilerininkini koruyanlardır.

 Tatiana: Igor Mikhailovich, biraz önce iki bileşen hakkında söyledin. “Vajra”nın yapısı nedir? 

Igor Mikhailovich: Tanya, daha sonra konuşalım… Üzgünüm. Karmaşık hiç bir şey yok, bu gerçekten mümkün. Ve, bunu ne kadar çok istersek isteyelim, bu sadece teknolojik gelişme konusu.

Tatiana: Aman Tanrım!

Igor Mikhailovich: Evet. Kadınlara dikkat edin, onlar ..

Tatiana: Ve kadınlar da daha dikkatli olmalılar.

Igor Mikhailovich: Ve kadınlar da daha dikkatli olmalılar.

Tatiana: Igor Mikhailovich, bu videonun başında Yaratıcı Toplumda, bugün zaten var olan o gelişmeleri kullanabilsek bile, esasen henüz geliştirilmekte olanlardan bahsetmiyorum bile, o zaman, prensipte, insanlığın yeni bir dönüş yapacağını söyledin.

 Igor Mikhailovich: Düşünceni anladım. Elbette. Sonuçta, dürüstçe söyleyelim, çığır açan teknolojilerin çoğu kapatıldı. Neden? Çünkü Şirketler veya başka birileri için kazançlı değiller.

Basitçe bir bakalım. Diş çürümesini tamamen ortadan kaldıran ilaçlar veya bir çeşit diş macunu yarattığımızın ne zaman söylendiğini Allah bilir. Yani, eğer bu ilacı kullanırsanız diş çürümesi olmayacak. Bu tür teknolojiler neden ve nerede ortadan kayboluyor, eğer şimdiden yaratıldıysa ve anons edildiyse ve sonra yok oluyorlar?

Bu diş bakımı alanında iş hacmi nedir? Sadece diş hekimliğini kastetmiyorum, ama aynı zamanda ekipmanı yaratanların, ilaçları ve tüm geri kalanını yapanların büyük sayısı var. Bu muazzam. Ve buraya eczacılık bilimi dahil, çünkü ilaçlar ve geri kalan her şey gerekli. Yine de, hayal edin: insanların diş çürümeleri durdu, dişleri ağrımayı bıraktı. Anlıyorum, diş yaralanması olabilir veya bir diş kusurunu düzeltmek gerekli olabilir. Bu şekilde söyleyelim, yüzlerce diş hekimi ofisinden tek bir klinik kalır. Bu işsiz insanların kitlesidir. Bunlar çok büyük milyar yıllık kayıplardır. Öyle değil mi? Bizim için, insanlar için, bu bir tür faydalı.

Ve şimdi bir bakalım: kaç tane insan işsiz olacak, eğer bu teknoloji getirilirse? Yani, buna tüketici formatında farklı bir açıdan yaklaşalım Kendilerini nerede bulurlar? Çocukları açlık çekmek zorunda kalır mı ya da ne? Bundan en çok para kazananlardan söz etmiyorum. Bu alana dahil olanlar hakkında konuşuyorum.

Veya hayal edin, kolay olan görmeyi düzeltme – ve bu kadar, ne gözlük ne de göz damlası gerekli, hiç bir şey, bu kadar. Bu aslında çok uzun zamandır var. Ama bu ne ölçüde faydalı değil? Ya lensler? Ya gözlükler? Ve tüm geri kalanlar?

Tatiana: Tüm bunları üreten bir fabrika, atölye.

Igor Mikhailocih: Elbette. Bu multimilyonluk bir sanayi. Bu nedenle, neyi alırsak alalım, her şeyi ilgilendiriyor. O enerji jeneratörlerini alalım. Bugünlerde manyetik olanlar var, bunlar şimdiden üretiliyor ve, 1’den daha büyük verimlilik ile. Önceki videda tartıştığımız o verimlilik değil ve o enerji değil, ama en azından bir şey. Ve aslında, jeneratörler kilowatt olarak üretme kapasitesine sahipler ve hepsi iyi. Onlar şimdiden uygulamaya konuluyor. Bu artık bilim kurgu değil. Eğer bir kaç yıl önce, hala “bilim kurgu” ve “yakıtsız jeneratör olamaz, bu gerçekçi değil” dediyseler, bugün itibarıyla bu mutlak gerçekliktir. Ama sonra yine, bunu satmıyorlar – bunu kiralıyorlar ve insanlar bunların ürettiği enerji için ödeme yapıyor. Ama bunların var oldukları gerçeği şimdiden miti yok etti.

Oysa gerçekte, böyle kaç tane yakıtsız jeneratör yarattık? Çok fazla. Ama, bir çoğu çok kötü sonuçlandı ve hepsinin geliştirilmesine izin verilmedi. Örneğin Searl’ünki ve bir çok başkalarınınki, bunlar yasaklandı. Neden? Ve burada, bir taraftan, bu büyük patronlar için son derece kazançsızdır, oysa, diğer taraftan, bu teknolojinin uygulamaya konulması nedeniyle çok büyük sayıda insan işsiz olurdu. Öyle değil mi?

Tatiana: Uzağa gitmemiz gerekmez: her evde bulunan elektrik ampulü.

Igor Mikhailovich: Evet.

Tatiana: Sonuçta, ömrünü kasten azaltıyorlardı, yani…

Igor Mikhailovich: Bekle, eğer bir ampül 100,000 saat çalışırsa (Tatiana: Evet) veya 1,000 saat çalışırsa? Bir fark vardır. Bir ampül satın alırsınız ve artık onu satın almazsınız. Ve bu gerekli olan o ampüllerin hala sınırlı sayısıdır. Onları bir yılda yaptık ve bu kadar. Görüyor musunuz? O zaman ne, fabrikayı kapatmalı mıyız? İnsanları uzaklaştırmalı mıyız? Oysa şimdi, her yıl ampülleri değiştiriyoruz, herkes çalışıyor, herkes memnun.

Zhanna: Aynı şey piller için geçerli. Ayrıca eğer bir pil bir saatlik çalışma için bir ampere sahip ise, o zaman sonsuza kadar çalışacak  piller yaratılabilir (Tatiana: Evet)

 Igor Mikhailovich: Bu artık  pil değil, onlar jeneratörler. Bu farklı. Bu mümkün mü? Evet, mümkün. Bu yapıldı mı? Evet, yapıldı. Sonuçta, bunun olmadığını söylemiyoruz.. Oldu. Ve bu gelişmeler… O Tesla arabasına konulan böyle pilleri hayal edin. Ve bu kadar, şarj edilmesi bile gerekmiyor. Bozuluncaya kadar sonsuza kadar çalışmaya devam eder. Her şey bozulur ve bunun gibi. Ama bu faydalı mı?

Tatiana: Üreticiler için değil. Öyle değil mi.

Igor Mikhailovich: Üreticiler… Ve orada çalışan insanlar? İnsanlara da bakalım, sonuçta. Gerekli olmadığı için kapatılan bir fabrikayı hayal edin ve binlerce insan var (Tatiana: Evet) ve onların arkasında binlerce aile var (Tatiana: Aileler) ve binlerce çocuk var. Modern tüketici formatta nereye gidecekler, iş piyasasına girdikleri zaman, fabrikalar bir şeyin yürürlüğe konulması nedeniyle kapatıldığı zaman? Ve şimdi buradaki zorluğa bakın. Yaratıcı Toplumda bu güzeldir, bu problem olmaz, çünkü tüm bunlar insanlar içindir.

Tatiana: Şimdi modern formatın yaptığı gibi yok etmemenin ve inşa etmenin neden bu kadar önemli olduğu hakkında sözlerini farklı bir şekilde algılıyoruz – yeni bir şeyi hemen inşa etmek. 

Igor Mikhailovich: Elbette. Yeniye karar vermediğimiz zaman, hemen yıkım kabul edilemez, çünkü eğer yok etmeye başlarsak, hemen düşüncesizce bu teknolojileri sokarsak, gerçekte bir ısırık yemeden bitenler biz oluruz. Bu nedenle, her şey doğru şekilde olmalı.. Sonuçta, üzerinde düşünmek ve tahmin etmek gerekli. Hayatı gerçekten güzel yapmayı sağlayan bol bol teknolojiler var. Bugün sizinle hakkında konuştuğumuz teknolojiler, manipüle edilebilen bu parçacıklar, çünkü bu zor değil. Bunlar kesinlikle basit şeyleri gerçekte.

Ama bize göre buna yaklaşmak için, toplumu değiştirmek gereklidir. Birbirimize karşı tutumumuzu değiştirmek gereklidir, çok fazla şeyin değiştirilmesi gerekir. Tüm bunlar düzgün şekilde gitmeli. Bu doğal bir süreçtir. Bu yüzlerce veya onlarca yıl alması anlamına gelmiyor. Bu aslında çok hızlı bir süreç. Yine de, plana göre ve dengeli bir yaklaşım ile, basitten karmaşığa gitmeli, Yaratıcı Toplumun tüm 8 temelinin hesaba katılması için. Ve bizim için en önemli şey, en başta, birbirimize saygı duymayı ve birbirimizi sevmeyi öğrenmektir. Bu doğru değil mi? Ve o zaman her şey mümkün olur: hem Yaratıcı Toplum hem de bugün tartıştığımız şey. Tüm bunlar kolay ve basit. Burada hiç bilim kurgu yok.

Tatiana: Evet, aslında, bu teknolojiler var.

Igor Mikhailovich: Bu her şeydir.

Tatiana: Bu sadece, maalesef…

Igor Mikhailovich: Biliyorsunuz, orada ne yok? Yaratıcı Toplum. Ve bunun üzerinde çalışmalıyız.

Tatiana: Çalışmalı.

Igor Mikhailovich: O zaman, dostlar, bizimle olduğunuz için çok teşekkür ederim. Size de teşekkür ederim.

Tatiana: Çok teşekkürler, Igor Mikhailovich!

Zhanna: Çok teşekkürler!

Igor Mikhailovich: Teşekkür ederim! Birbirimizi sevelim ve Yaratıcı Toplumu inşa edelim, eğer ona ihtiyacımız varsa!