KALP RİTMİ MEDİTASYONU İLE KALPTEN YAYINAN GÖRÜLEBİLİR IŞIK

Yazdır Yazdır 

KALP RİTMİ MEDİTASYONU İLE KALPTEN YAYINAN GÖRÜLEBİLİR IŞIK

Puran Bair, M.S.

ÖZET

1997’de Almanya, Witzenhausen’de Kassel Üniversitesinde yapıla araştırma belirli koşullar altında göğüsten görülebilir ışık üretmenin mümkün olduğunu gösterdi. İlk koşul, meditasyon tekniğinin kalp merkezine odaklı olması gerektiğidir, aşın değil. İkincisi, aktarılan ışığın alıcısı olarak gerçek bir gereksinimi olan spesifik bir insan belirlenmelidir. Bu koşullar altında, saniyede 100,000 fotondan oluşan sürekli ışık emisyonu ölçüldü, meditasyon olmadan arka planda sadece saniyede 20 foton gözlendi.

EKİPMAN TANIMI

FOTO ÇOĞALTICI TÜP

 Tüp, tek – foton sayma modu için özel olarak seçilen çok yüksek verimi olan EMI Tip 9635 QA idi. Bu tüp ile 10-17  watt ışık yoğunlukları ölçülebiliyor. Tüp, ısısal fotonların (kızıl ötesi) sayılmasının hesaba katılmaması için hassaslığın keskin şekilde düştüğü   200 nm (morötesi) – 630 nm aralığında hassastır. Alt katman olmadan karanlık sayım oranı 12 foton/saniye idi, karanlık odada karanlık sayım oranı saniyede 20 foton idi.

ÖNYÜKSELTEÇ/AYIRTAÇ DEVRESİ

Önyükselteç/Ayırtaç devresi başlangıçta çok küçük bir sinyali 5 Volt seviyesine yükseltir ve “yapay” foton kaynaklarını baskılar.

SOĞUTULAN YUVA

Soğutma karanlık sayım oranını son derece düşük tutmaya hizmet eder. Tüp yuvasını oda sıcaklığından – 25 C’ye soğutabilen Peltier-tipi bir soğutma sistemi kullandık. Öçlümler -20 C’de alındı.

DONANIM VE YAZILIM

Yazılım ve donanım spesifik olarak çok küçük parçacıkların lazer uygulamaları ve ölçümleri için (NASA ile yaptıkları projelerden biri) uluslararası ünlü uzman olan Almanya, Langen ALV tarafından tasarlandı. Yazılım ekipmanı tek foton sayımı modunda işletmek için tasarlandı.

KARANLIK ODA

Bu deney için karanlık oda tamamen ışığı emen siyah kumaş ile kaplandı, böylece ölçülecek nesne olmadan toplam foton sayısı saniyede 20 foton kadar düşük idi.

Şekil 1 . Deneysel kurulum 

DENEYSEL PROSEDÜR

Ekipman o zamanlar Kassel Üniversitesinde doktora adayı olan Dr. Winfried Fuchshofen tarafından kuruldu ve izlendi (Şekil 1). Meditatör Uygulamalı Meditasyon Enstitüsünün ortak kurucusu Puran Bair idi.

Meditatör giysilerini çıkardı ve o zaman mühürlü olan klimalı, karanlık odaya girdi. Odanın içinde, ısınmak için meditatörün kendisini sardığı siyah battaniyeler vardı. Yaklaşık bir saat sonra, meditatörün çıplak veya sarılmış olmasına bakmaksızın, bilgisayar odada 20 foton/saniye arka plan sayımı gösterdi. Bir saatlik gecikme, bedenin floresanını çözmek için gerekliydi, çünkü çevredeki dış ışıktan emdiği ışığı yayıyordu. Kumaşlardan gelen floresanı elimine etmek ve statik elektrik boşalımlarını önlemekiçin çıplaklık gerekliydi.

Başlangıçta, meditatör çıplak göğsüne karşı soğutulmuş yuvanın ucunda oturmaya çalıştı. Ama, sıvı-helyum soğutuculu foto çoğaltıcıya bağlı metal tüp oldukça soğuk olduğu için bunun rahatsız edibi olduğu kanıtlandı ve bacaklarını masanın altına koyamıyordu, bu nedenle oturmak sıkıntılı idi. Göğsü yuvadan yaklaşık 90 santim uzakta bir sandalyede dik oturmasına karar verildi.

Bu noktada, meditatör, omurgada ve kalpte enerjiyi artırmak ve ışık yaymak için tasarlanmış meditasyonların serisine başladı. Bu meditasyonlar kundalini uygulamalarını, ilahi ışığı çağırmayı ve zikiri kapsıyordu.

KUNDALİNİ UYGULAMALARI

Bu meditasyonlarda, enerji bu gözünde canlandırma ile birlikte kuvvetli nefes alma kullanılarak yerküreden omurgaya çekilir. Sonra dikkat tacın üzerine getirilerek nefes tutulur. Nefes verme tamdır, enerjinin aşağıya omurgaya (tacın üzerinden görüldüğü şekliyle)  ve sonra kalpten ileriye gitmesini zorlar. Uygulama son derece enerjiktir, esrime ve ışıma hisleri ile sonuçlanır.

İLAHİ IŞIK İÇİN YAKARMALAR

Bunlar kalbi ve üçüncü gözü canlandıran titreşimler yaratmak için yüksek sesle ve sessiz olarak tekdüze seslendirmeleri kullanan Sufi meditasyonlarıdır. Özel olarak, Arapça sözcükler Nur ve Mu-now-wirr yavaşça söylenir, vurgu sesli harflerde, sesin tınısı boğaza ve göğüse getirilir. Bunlar göğüste minyatür bir güneşe sahip olma duyumsaması üretir. 

ZİKİR

Arapça “La illaha illa ‘llah Hu” cümlesinin tekrarlanması, Bir’in ve Tek Varlığın bilincine girmek için kadim bir reçetedir. Deneyim merkezi olarak kalp üzerine dikkat odaklanarak uygulanır ve derin bir kalp-merkezinde olma hissi ile sonuçlanır.

BAŞLANGIÇ SONUÇLARI

Meditatör meditasyon yaparken (Şekil 2) 37,000 – 45,000 foton/saniyelik bazı kısa ve değişken ölçümler vardı. Sonra okuma yapılmadan 10 – 20 dakikalık periyotlar vardı, sonra yine ışığın bir kaç saniyelik kısa periyotları. Işık ölçüldüğü zaman, deneyi yapan meditatöre tek – yönlü bir ses linki ile sonuçları anlattı. (Deneyi yapanın bir mikrofonu vardı ve meditatör kulaklık takıyordu). Bu değişken performans, geri bildirimi daha güvenilir ışık çıkışına rehberlik olarak kullanmaya çalışan meditatör için çok hayal kırıcı idi. Meditasyonlardan hiç biri tutarlı sonuçlar üretmedi, buna rağmen hepsi bazı zamanlarda ışık üretti.

Şekil 2. Hassaslık aralığı

FASILA

 

Yaklaşık on saat meditasyondan sonra, deney sona erdirildi ve meditatör odadan dışarı çıktı. Deneyi yapan ve meditatör akşam yemeği için deneyi yapanın evine çekildiler. Deneyi yapanın yaklaşık dört yaşındaki oğlu ciddi soğuk algınlığı ile aşağıya geldi. Günün çabalarından cesareti kırılan meditatör odasına çekildi ve uyudu.

Sabah erken saatlerde, meditatör yoğun bir içgörü ile uyandı: genç oğlanın iyileşmesi için ışığa gereksinimi vardı. Sabah saat 8:00 e kadar, deney yeniden başladı.

Şekil 3. Saniyede foton ölçümleri 

SONUÇLAR

Meditatör karanlık odada bir saat geçirdikten sonra, arka plan sayımı 20 foton/saniyeye geri döndü (Şekil 3). Sonra meditatör, hasta oğlanı zihinsel olarak önüne koyduğu ve kalbinden nefes verirken oğlana “ışık gönderdiği” bir şifa meditasyonu yaptı. Bu, Kalp Ritmi Meditasyonunun bir tekniğidir. Bu meditasyon, önceki günün karmaşık ve yoğun meditasyonları ile karşılaştırıldığında, daha basit ve kolay bir meditasyon idi. Meditatör tarafından gerekli olan çaba zihinsel olan yerine duygusal idi ve önceki yoğun konsantrasyon denemeleri ile karşılaştırıldığında çok küçük idi. Bilgisayar, meditasyon durduruluncaya kadar, yarım saat boyunca tutarlı olarak 100,000 foton/saniye ölçtü. Bu zar zor görülebilecek kadar yeterli ışık idi. Saniyede 1000 fotonun göze girmesinin, görülebilir bir duyumsama yaratmak için yeterli olduğu tahmin edilmektedir. Aslında, retinaya çarpan saniyede bir kaç foton yeterlidir, ama göz küresi mercekleri ve sıvısında yaklaşık saniyede 1000 foton emer.

Bir karşılaştırma olarak, floresan kadranı olan kol saatini çıkardı ve göğsünün önünde tuttu. Bilgisayar saniyede 1 milyon foton gösterdi. Karanlık odada, gözlerin mutlak karanlığa ayarlanması ile, kol saatinin kadranının ışığının okumaya yetecek parlaklıkta olduğu görünüyordu.

SONUÇ

 Işık üretimine en sonunda etkili bir meditasyon tekniğinin ve şifaya ihtiyacı olan spesifik bir hastaya ışık gönderme niyetinin birleştirilmesi ile ulaşıldı. Kullanılan meditasyon tekniğine Kalp Ritmi Meditasyonu adı veriliyor ve meditatörün yazdığı Kalpten Yaşamak (Random House, 1998) kitabında ayrıntısı veriliyor. Şifa niyeti olmadan, usta olduğu çeşitli meditasyonları kullanarak en iyi çabalarına rağmen, meditatör tutarlı ışık emisyonları üretemedi.

Göğsünden yayınan ve 90 santim önündeki fotoçoğaltıcıya direkt olarak ulaşan ışık miktarı, görülebilirlik için gerekli olandan daha fazla büyüklüğün iki düzenine sahip idi, ve karanlığa – ayarlanmış gözler ile okumak için gerekli olandan daha az büyüklük düzenine sahip idi.

Sonuçlar, asıl şifanın gerekli olmadığı süptil enerjide objektif deneyleri yapanlara bir uyarı olarak hizmet ediyor. Aktarıcı süjeyi güçlendirmek için, bilinen, spesifik bir alıcının gerekli olduğu görülüyor.

Diğer açılardan ve bedenin başka bölümlerinden ışık emisyonları test edilmedi. Bundan başka, ışığın frekansı ölçülmedi, yalnızca enstrumanın hassasiyet aralığındaki genlik ölçüldü.

İLETİŞİM: Puran Bair • Institute for Applied Meditation • P.O. Box 86149 • Tucson, AZ 85754

REFERANSLAR & NOTLAR  

  1. Puran Bair, Kalpten Yaşamak (Random House, New York, NY,

(Çeviri: Saffet Güler)