KANSERI NASIL İYİLEŞTİRİRSİNİZ ?

Yazdır Yazdır 

Johanna Budwig

Bu muhtemelen kanser üzerine okuyacaginiz en önemli makaledir. Johanna Budwig’in çalismasina devam eden ve bunu genisleten bir dahi ile görüsme yaptim. Ofisime döndüm ve sonunda, ne olup bittigini tam olarak anladim ve bunu size aktariyorum.

Önce, bir kanser hücresinin metabolizmasini tanimladigi için, Otto Warburg tip dalinda 1931 Nobel Ödülünü kazandi. O, hücrenin aniden anaerobic(oksijensiz) oldugunu ve sadece fermentasyon olarak tanimlanabilecek bir formda metabolize etmek için büyük miktarlarda glukoza (seker) gereksinim duydugunu belirtti :

“Kanserin baslica nedeni beden hücrelerinin normal oksijen solunumunun, anaerobic hücre solunumu ile yerdegistirmesidir” — Otto Warburg

Bu sadece baslangiçtir.

Hücre, glukozu alir (seker ; kanser sekeri sever) ve laktik asit salar, laktik asit asidik bir çevre yaratir. Tekrar, bu yillardir bilinen bir seydir. Kanser beslenmesi için asidik bir çevreye gereksinim duyar ve bunun tersine dengeli alkali bir çevrede yasayamaz.

Ancak tekrar, bu sadece baslangiçtir. Dr. Garnett Poly – MVA için arastirmasinda kesfettigi gibi, kanser ile ilgili elektriksel bir baglanti vardir.

Çin tibbi, yüzyillardir (4 – 6 bin yildir) yasam gücünü enerji olarak tanimladi. Çinliler meridyen sisteminin haritasini çikardi, meridyen sistemi 1994’te geleneksel tip tarafindan yeniden haritalandi (en küçük elektrik miktarini ölçen yüksek – teknolojili enstruman kullanarak). Bu meridyenler boyunca bizim yasam gücümüz yolculuk yapar : Çinlilere göre Chi (Ki), biz bunu enerji olarak adlandirabiliriz.

1968’de canli hücrelerin isik ürettigi kesfedildi. Isigin miktari hücrenin sagligini tayin eder. Isik ne kadar parlak olursa, hücre o kadar saglikli olur. Ilginç, degil mi ?

Ellili yillarda, Johanna Budwig kanser denklemine ekleme yapti. O, normal, saglikli hücrelerde “elektriksel olarak pozitif olan çekirdek ve yüksek derecede doymamis yag asidiyle elektriksel olarak negatif olan hücre zari arasinda bir iki kutupluluk (dipolarite) buluyoruz” dedi.

O, “Elektronlarin oksijene büyük ilgisi var, oksijeni seviyorlar. Elektronlar oksijeni çekiyor ve nefes alip vermemizi canlandiriyorlar.” Diye devam ediyor. “Nefes alma” ile, Budwig her canli hücrede yasamin nefesinden sözediyor.

Simdi, saglikli bir hücrenin resmine sahibiz, normal bir tarzda büyüyen, gelisen ve kendi kopyasini yapan bir hücre. Sonra Budwig, öncelikle hücre zarindaki degisimleri tanimlayarak kanserin olusumunu tanimlamaya devam ediyor.

Hücre zari lipidler veya yaglardan olusur. Budwig’in sözünü ettigi yüksek derecede doymamis yag asidi omega – 3 yag asitleri olarak adlandirilir. Bunlar “balik yaglari” ile ilgilidir, geleneksel tip bile bunu tavsiye eder. Amerika’da bir dizi balik yagi satmayan bir eczane bulamazsiniz. Bu yaglar ayrica baska gidalarda da bulunur (asagida veriliyor), ama en çok ketende (keten tohumu) bulunur. [Flax].

Bir hücre duvarindaki baska bir lipid kolesteroldur. Ve siz bunun korkunç bir sey oldugunu düsünürsünüz. Hücrelerinizin her birindeki kolesterol hücre duvari içinde “hidrofobik” bir bag olusturur. Hidrofobik “sudan korkan” anlamina gelir. Bu, hücrelerimizin bu fonksiyonunu tanimlamak için hos bir yoldur, ancak yasamlarimizda bu basitçe bir yagmurda erimememizin veya dus aldigimizda çözülmememizin nedenini belirtir. Hücrelerimiz suya direnç gösterir. bu direnç olmasaydi, suda – çözünür olurduk ve bir yagmurda çözünürdük.

Bu ülkede diyetlerimiz (ve zamaninda Budwig’in ülkesinde) bu yüksek derecede doymamis yag asitlerinden yoksundur ve trans yaglar (veya kismen hidrojene edilmis yaglar) olarak bilinen insan yapimi yaglari asiri miktarda içerir. Bu yaglar (hidrojene yaglar) kolesterole çok benzer ve bedenlerimiz farki anlayamaz. Bu yaglar hücre duvarlarimiza girer ve elektrik yükünü bozar. Elektrik yükü olmayinca, hücrelerimiz bogulmaya baslar. Oksijen olmayinca, hücrenin bunun yerine koyabilecegi tek yol anaerobic olarak solunum yapmaktir.(Bunlar ayrica çok dayanikli yaglardir ve 20 – yillik raf ömürleri vardir. Bunlar hücresel degisim islemini engeller veya besinleri içeri almayi ve atiklari disari atmayi önler. Trans yaglar ayrica Tip II diabetlerden sorumludur, çünkü insulin çok büyük bir moleküldür, kolesterol olmayan ve insan yapimi yaglarla yaratilan hücre duvarindan geçmesi çok uzun sürer.)

Neler oldugunu görüyor musunuz ?

Bir dakika diyetlerimize bakalim. Bir naturopat ile markete gittim, yaninda çok küçük elektrik miktarlarini ölçen bir alet vardi. Bu alet o kadar hassasti ki, gitmeden önce meridyenlerimdeki ve akupunktur noktalarindaki yükleri ölçtü.

Markette, çesitli gidalarin içindeki enerjiyi ölçtü. Evet, her seyin enerjisi var ve daha iyi bir gidanin daha fazla enerjisi vardir. O bana organik sebzelerin geleneksel olarak üretilmis sebzelerden daha fazla enerjiye sahip oldugunu gösterdi. Disari çiktigimizda, aldigimiz birkaç kutulanmis sebzeyi açti. Taze fasulye ve domatesin (ikisi de kutulanmis) kuskunmaz ve kutulanmis meyvelerden (hemen hemen ölü olan) daha fazla enerjisi vardi. O, domates ve taze fasulyenin kutulanmis olarak alinabilecek tek sebzeler oldugunu söyledi.

Yasam elektrikseldir. Dogulu hekimlere göre, hastalik enerji akisindaki blokaj veya bozulma ile baslar. Bu ülkede, hastalik belirtilerle baslar. Enerji akisindaki blokaj veya bozulma, belirtilerden 7 veya 8 adim öncedir. Böylece, tahmin edebileceginiz gibi, Dogu’da koruyucu hekimlik uygulanir ve burada, batida geleneksel tip uygulanir.

Küçük kanser hücremize ve Dr. Budwig’e geri dönersek : O, bir hücrenin elektriksel yükünü kaybetmesinin bir çok nedeni oldugunu, ama fistik tereyaginin (peanut butter) kanserli hücrenin çok genel bir nedeni oldugunu belirtiyor. Buna inanabilir misiniz ? Fistik tereyagi gibi basit bir sey kansere neden oluyor ? Çogu fistik yaglari hidrojene edilmistir. Neden ? Ayrilmasini (ayrismasini) önlemek için. Dogal fistik yaglariniza gidip bir bakin. Çogu buzdolabinda tutulur, çünkü bu ayrismasini önlemek için onlarin uyguladigi seydir.

Budwig ayrica, kemoterapi nedeniyle olusan ikincil/paralel (collateral) hasarlari tanimlayarak devam ediyor. O, kemoterapinin de saglikli hücrelerde bu enerji kaybina neden oldugunu söylüyor ; kemoterapi ve radyasyon saglikli hücrelerdeki normal enerji akisini tahrip ederek, onlari kanserli olmaya hazir hale getiriyor. Budwig, daha saglikli hücrelerin iyilesmesi üzerine odaklanacaklarina, kanser hücrelerini çogalttiklari için kanser endüstrisine karsi çikti. Baska deyisle, saglikli hücreleri koruyun, özen gösterin ve kanser kendi kendini iyilestirir.

Bu kemotoksik ilaçlari arastiran ve yaratan Kanser Arastirmalari Merkez Komitesi, onlarin endüstrisini yaralayan bu kadinin etrafta dolasip bu beyanatlari vermesinden hoslanmadi ve Budwig’e karsi dava açtilar : yalanlar söyledigi ve bu olaganüstü ilaçlari yapan bu mükemmel insanlari incittigi için.

Mahkemede, yargiç, her iki tarafin ifadelerini inceledikten sonra, kanser arasticilarini bir kenara çekti ve onlara bu kadinin üzerine gitmemelerini söyledi. Mahkeme yönetici yargicin sözlerini kaydetti : “Doktor Budwig’in dökümanlari ve raporlari kesindir. Bilimsel dünyada bir skandal olacakti, çünkü halk kesinlikle Doktor Budwig’i destekleyecekti.”

Bunun önemini anliyor musunuz ? Bu kadin kanseri iyilestirmek için dökümante edilmis bir yönteme sahipti ve tibbi topluluk buna sahip degildi. Onlar kanser hücrelerini öldüreceklerdi, ama onu tedavi edemeyeceklerdi. Budwig sadece diyet ile kanseri iyilestirmeye yardim edebilirdi.

Üzücü gerçek su ki, bilim kanser/yag baglantisini yillardir biliyor. Budwig’in arastirmasindan yillar önce, onlar yagda bir seyler oldugunu biliyordu. Onun ilk çalismasindan yillar sonra, çok yag içeren diyetin kansere götürebilecegini biliyoruz. Ayrica, Akdeniz diyetinin % 60 yag içerdigini biliyoruz, ancak onlarda çok az kanser orani var. Böylece, tüm yaglarin ayni olmadigini biliyoruz. Akdeniz diyetinde zeytin yagi fazladir.

Ve simdi, omega – 3 yag asitleri olarak taninan yüksek derecede doymamis yag asitlerini biliyorsunuz. Bunlar ayrica Temel Yag Asitleri (EFAs – Essential Fatty Acids) olarak adlandirilir. Bunlar temel olarak adlandirilir, istege bagli olduklari için degil, bunlar istege bagli/seçmeli degildri. Bunlar saglik için zorunludur, çünkü beden bunlari kendi yapamaz.

Zamanin baslangicindan beri bunlar saglik için zorunlu olsa da, ancak son zamanlarda, Omega 3 yag asitlerinin insan sagligi için önemini tartismak için bir grup uluslararasi uzman Washingron’da Ulusal Saglik Enstitüsünde toplandi. Onlar 2.2 gram LNA (Alfa Linolenik Asit, keten yaginda, balik yaginda, zeytin yaginda ve diger yaglarda bulunan EFA – temel yag asidi) AI (Yeterli Alim) sonucunu ortaya çikardilar. AI, RDA ‘dan (Günlük Gerekli Tahsisat) farklidir, RDA hükümet tarafindan tayin edilir. Çogu beslenme uzmani, tesis edildigi sekilde RDAlarin hepimizi hastaligin sinirinda tutmaya yeterli oldugunu hissediyor.

Bu gereksinimi diyetimize nasil dahil edebiliriz ?

Çogu insan keten yagi haplari alir veya bir kasik dolusu yagi içmeye cesaret eder. Asikar oalrak, bu, keten yagini almanin en iyi veya en etkili yolu degildir. Keten yagi almak asidik bir ortam yaratir. Sonra, keten yagi tek basina onun yararlarini ortaya çikaracak tüm yardimci – faktörler bakimindan eksiktir : magnezyum, çinko, B vitaminleri vs. Yardimci – faktörler bir seyin çalismasina yardim eden seylerdir. C vitamini askorbik asit degildir ; C vitamini yardimci – faktörler bioflavanoidler, bakir ve kalsiyum ile askorbik asittir.

Ve son olarak, keten yagi kapsüllerini almak onu almanin en iyi yolu degildir, çünkü yaglar “bedenle uyusabilir” degildir : “suda – çözünür” degildir ve “bio – olarak elde edilebilir” degildir. Bu yaglar, suda çözünür olduklarinda bedende depolandiklari kadar, bedende depolanmaz. Suda – çözünür olduklarindaki yararlari ile karsilastirilinca, saglik yararlari sinirlidir.

Johanna Budwig bu problemi, basit reçetesi ile çözdü, yaglari suda – çözünebilir yapti : üç yemek kasigi keten yagi ve üçte bir bardak beyaz peynir. Tadi korkunç, ama bu reçeteyi denedim ve daha iyi olmasi için her türden iyi seyler ekledim.

Bu formda, sülfürlü protein ile karisik olarak, yag suda – çözünebilir olur. Simdi, yaglar bedeninizde kalacaktir. Yaglar, her bir hücreye elektrik yükünü geri getirecekler. Saglikli hücreler gelisecekler ve sagliksiz hücreler açliktan ölecekler. Budwig’in derslerinde belirttigi gibi, oksijenlenmis saglikli asidik – olmayan ortam kanser hücrelerini nakavt edecektir.

Bu yaglari gidalarimizdan alabilir miyiz ? Evet, ancak 2.2 gram LNA almak için, asagidakilerden yemeniz gerekir ;

2.5 bardak Bugday Tohumu

40 bardak Alfalfa filizi

9 bardak karisik findik, ceviz ve yer fistigi

157 dilim of Kepekli Beyaz Ekmek

1/3 bardak Ingiliz cevizi

56 Büyük Elma

3.5 bardak Ton baligi Salatasi

51 yumurta

7.75 litre Süt 2%

244 Domates

72 kutu Sardalye

Görebildiginiz gibi, sadece diyetten günlük ihtiyaci almak zor olacaktir. Ve burada sizin için çok özel bir sürprizim var.

Minnesota’da Johanna Budwig’in çalismasina devam etmis olan adamla görüstüm. Omega – 3 yag asitlerinin (EFAlar) Minnesota’da uzun bir tarihi var. Bunlar Minnesota Üniversitesinde kesfedildi, yirmi yil sonra “omega-3” yag asitleri olarak adlandirildi.

Adamin adi Stan Mann ve o sadece islenmis/ögütülmüs keten tohumunu stabilize etmek için bir islem kesfetmedi, ayrica yag asidi metabolizmasina yardimci olmak için pirinç kepegi, magnezyum, B6, B12, Vit C, Vit E, çinko vs gibi diger bir çok ilave besleyici yardimci – faktörler ilave eden bu islemden bir ürün yaratti. Hatta, hücreleriniz bu “süper” oksitleyici besinler ile aniden çarpildiginda, yaratilan yasayan atesi kontrol etmeye yardimci olmak için antioksidanlarin daha büyük miktarlari ilave edilmistir. (Ilave olarak, hücreler süper besin buldugunda, toksinlerini hemen dökerler ve temizlemeye yardimci olamak için antioksidanlar olmazsa, hastalanabilirsiniz ve bu islemden korkunç kötü hissedebilirsiniz).

Üniversitedeki bilim adamlari ile çalisarak, Stan bedeninizin bu temel yag asitlerini nasil depoladigini ölçecek bir kan testi yaratilmasina yardim etti. Onlar, sonuçlari Iltihap/yangi indeksi (Inflammation Index) olarak adlandirilan bir kan testinin ticari markasina sahipler. Bu bedenin iltihap üretme potansiyelini ölçer.

Iltihap hepinizi ilgilendirmeli, çünkü son günlerdeki tibbi haberler ve televizyon reklamlari Celebrex veya Vioxx gibi Cox2 yi ngelleyen anti – iltihap ilaçlari ile ilgilidir. Onlarin TV deki reklamini gördügünüzde, yan etkilerine dikkat edin. Bilim yan etki olmadan Cox2 yi engelleyemiyor. NSAID’nizin (Aspirin veya Motrin gibi non – steroidal anti – iltihap ilaçlari) hepsinin korkunç yan etkileri vardir ve eger bunlari bir zaman periyodu boyunca kullanirsaniz, etkilerini GÖRECEKSINIZ, çünkü bunlar sadece “yan” etkiler degil, bunlar bu ilaçlarin ETKILERIDIR.

Görüyorsunuz, NSAIDS kullanarak Cox2 enzimimi engellerken bu ayni islem Cox1 üretimini engeller ve bu nedenle tüm prostaglandin üretimini, mide hattini ve böbrek fonksiyonunu koruyan prostaglandinleri bile engeller. Bu yan etkiler üretir.

Bunun Cox1 üretimini engellemeyen yeni Cox2 engelleyicileri ile fikse edildigi sanilmisti, ama üzücü olarak, yan etkilere bakin.

Burada Johanna Budwig’e geri dönelim. Onun bir kitabi var : Artrite, Kalp Enfarktüsüne, Kansere ve Diger Hastaliklara Karsi Gerçek Bir Yardimci Olarak Keten Yagi. Bu makaleyi yazmak için bu kitabi kullandim. Simdi, Budwig’in üç hastaligi hedef aldigini not etmenizi istiyorum : kalp rahatsizligi, kanser ve artrit. Evet, baska hastaliklar da var (davranis rahatsizliklari : ADD, ADHD ve digerleri) ama artiriti not edin. Bu onun çalismasi ile Stan Mann’in çalismasi arasindaki bir diger baglantidir.

Sürekli suda – çözünür omega – 3 yag asitleri alarak, Iltihap/yangi Indeksiniz düser ve daha da az NSAIDS veya Cox2 engelleyici almaya gereksiniminiz olur veya hiç olmaz, bunun ikisi de etkilerini artirir ama zararli yan etkilerini azaltir. Bu Dr. Budwig ve Stan tarafindan kanitlanmistir, Stan yeni ürünü Omegasentials ª ile, günlük olarak kolayca alinan bir ürün yaratarak bunu bir adim ileriye götürmüstür (Bunu yogurda, meyve suyuna vs koyabilirsiniz). Ayrica onun sirketi her çesit besin destekleyiciler için reçete fikirleri saglayacak olan egitici bir kitabi basmak üzeredir.

Tam simdi size, yillar süren kanser arastirmalarimda, Omegasentialsª in kesfettigim tek en çok heyecan verici ürün oldugunu söyleyeyim. Stan Mann’in arastirmasina göre, Johanna Budwig yasami boyunca, herhangi bir terapinin yapabileceginden daha iyi basari oranina sahip olmustur.

Bu yeni ürün, Omegasentialsª, Budwig’in çalismasini bir adim ileriye götürüyor. Bunu su ile karistirin ve zaten suda – çözünür oldugunu göreceksiniz. Yaglar suyun üstüne çikmaz. Omega – 3 yag asitlerinin etkisini güçlendiren tüm yardimci – faktörleri içerir ve bedene saglikli yaglari getirmekle yaratilan iyilestirici oksitleyici enerjiyi kontrol etmek için gerekli olan antioksidanlar ilave edilmistir.

Ilave bir ikramiye olarak, formüle Ton baligi yagi eklemislerdir. Stan Mann bir vejeteryandir. Vejeteryanlar balik ürünleri yemez. Ancak, o bedenlerimizin balik yagindaki DHA’ya (docosahexaenoic asit; özellikler retina ve beyindeki hücre zarlarinin akiskanligi ve fonksiyonunu sürdürmek için önemlidir) gereksinim duydugunu güçlü sekilde hissediyor, bu yagi bu ürüne ilave etmek zorunda oldugunu hissetmis. Neden ? Çünkü ortalama Amerikali ya çok fazla kafein, alkol içiyor veya çok fazla sigara içiyor ve DHA stoklarini tüketiyor. Sigara içmeyenlerimiz bile dumanalti vasitasi ile DHAmizi tüketiyoruz.

DHA, bedeninizde depolandigi zaman, depresyona karsi savasir. Postpartum Depresyonuna, beyninin gelismesi için DHAya gereksinim duyan gelismekte olan fetusun, hamileligin son asamalarinda tüm DHAyi annesinden çekmesinin neden oldugu teorize edilmistir, bu anneyi DHA dan yoksun birakir, bu nedenle dogumdan sonra yogun depresyon olur. DHA depolamanizi artirin, depresyonu önlemeye yardim edersiniz ve muhtemelen Prozac’i veya kullandiginiz diger ilaçlari birakirsiniz.

Anti-angiogenesis Haplar?

Anti-angiogenesis haplar (yeni kan damarlarinin tümörlü büyümesini durduran haplar) ile ilgili son zamanlardaki tüm karisiklik ile (çünkü bunlar toksik degildir), belki sunu bileceksiniz: Önceden, dogal anti-angiogenesis maddeleri haplara tercih ettigimi biliyorsunuz (çünkü bunlar daha ucuzdur ve daha güvenlidir), ancak polyunsaturated yaglarinizin (süpermarketlerde satilan misir yaglari) küçük kan damarlarininin büyümesini ilerlettigini biliyor muydunuz ? (“kötü” prostaglandinlerin üretimini ilerleterek)

Haplara Hayir Deyin

Budwig’in reçetesinde ve Omegasentialsª içinde bulunan Omega – 3 yaglari, angiogenesisi ilerleten prostaglandinleri engelleyerek angiogenesis’i engeller.

Omegasentialsª kanserler karsi savasan ve kanseri önleyen, kalp hastaliklarina iyi gelen, artiriti iyilestiren ve önleyen, depresyonu iyilestiren ve önleyen ve bir çok zihinsel rahatsizliklari iyilestiren kesfettigim en iyi üründür, sporculara da çok yararlidir.

Johanna Budwig’in elektronlarin oksijeni sevdigini anlattigini hatirliyor musunuz ? Omegasentialsªi üreten sirket, Integrity Direct, Inc., kullanicilardan mektuplar aliyor.ve bu mektuplar Stan Mann’in teorilerini onayliyor.

Eger disarida çalismissaniz, agirlik kaldirmissaniz, tenis oynamissaniz veya uzun mesafe kosmussaniz muhtemelen “yanik” hissetmissinizdir. Bunun nedeni oksijen deponuzu tüketmenizdir. Kaslar oksijen olmadan glikojen yakarak laktik asit üretir ve bu laktik asit yanmaya neden olur.

Mektuplar farkli bir öykü anlatiyor. Ne kadar çalismis olsalar, agirlik kaldirmis olsalar veya kosmus olsalar da, daha az yanma hissediyorlar ; sadece çalisma esnasinda degil, çalismalarindan sonra da.

Böylece, asil noktaya geliyoruz : “Gidaniz ilaciniz olsun”.

Okuyucularimiz için Özel Bir Sey

Omegasentials için satis fiyati sisesi $ 25. www.integritydirectinc.com adresine gidin, buradan sisesi $ 20 ‘a siparis edebilirsiniz.

Makaleler TOC

Wellness Directory of Minnesota Home Page

Copyright © 2001

Wellness Directory of Minnesota

(Çeviri ; Saffet)