MÜZİK TERAPİ SIRASINDA BEYİNLER SENKRONİZE ÇALIŞIYOR

Yazdır Yazdır 

NEUROSCIENCE NEWS 25 TEMMUZ 2019

Özet: Hipertarama müzik terapi sırasında hastaların ve müzisyenlerin beyinlerinin senkronize olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak: Anglia Ruskin Üniversitesi

İlk kez araştırmacılar müzik terapi seansı sırasında hastanın ve terapistin beyinlerinin senkronize olduğunu gösterebildiler, hastalar ve terapistler arasında gelecekteki etkileşimleri geliştirebilecek bir atılım.

Frontiers in Psychology dergisinde yayınlanan araştırma Anglia Ruskin Üniversitesinden Profesör Jorg Fachner ve Dr. Clemens Maidhof tarafından gerçekleştirildi.

Bu, aynı anda iki beyindeki aktiviteyi kaydeden hipertarama adı verilen bir prosedürü kullanan, araştırmaların insanların nasıl etkileştiğini daha iyi anlamalarını sağlayan ilk müzik terapisi araştırmasıdır.

Araştırmada dökümante edilen seans sırasında, hasta ailesindeki ciddi bir hastalığı anlatırken klasik müzik çalındı. Hem hasta hem de terapist sensörler içeren, beyindeki elektrik sinyallerini yakalayan EEG (elektroansefalogram) başlıklar taktılar ve seans video kameraları kullanarak EEG ile senkronize olarak kaydedildi.

Müzik terapistleri hastaları ile anlamlı bir bağlantı kurdukları “değişim anlarına” doğru çalışır. Bu araştırmada bir noktada, hastanın beyin aktivitesi aniden derin negatif hisleri sergilemekten pozitif zirveye değişti. Bir süre sonra, terapist seansın işe yaradığını kavradığında, onun taraması benzer sonuçları sergiledi. Daha sonraki görüşmelerde, her ikisi de terapinin gerçekten işe yaradığını hissettikleri anı belirlediler.

Araştırmacılar negatif ve pozitif duyguların işlendiği beynin sağ ve sol ön loblarındaki aktiviteyi incelediler. Video kaydı ve seansın metni ile birlikte hipertaramayı analiz ederek, araştırmacılar beyin senkronizasyonunun gerçekleştiğini gösterebildiler ve ayrıca hasta-terapist “değişim anının” beynin içinde nasıl göründüğünü gösterdiler.

Anglia Ruskin Üniversitesinde Müzik, Sağlık ve Beyin Profesörü, öncü yazar Jorg Fachner şöyle söyledi: “Bu araştırma müzik terapi araştırmasında dönüm noktasıdır. Müzik terapistleri terapi sırasında duygusal değişimler ve bağlantılar deneyimlediklerini bildiriyor ve beyinden gelen verileri kullanarak bunu doğrulayabiliyoruz.

“Tedavi edici şekilde kullanılan müzik sıhhati geliştirebilir ve endişe, depresyon, otizm ve bunama dahil koşulları tedavi edebilir. Müzik terapistleri bunun işe yarayıp yaramadığını değerlendirmek için hastanın tepkisine güvenmek zorunda idiler, ama hipertaramayı kullanarak hastanın beyinde tam olarak gerçekleşen şeyi görebiliyoruz.

“Hipertarama terapi sırasında gerçekleşen minik, algılanamaz değişiklikleri gösterebiliyor. Seansın en iyi çalıştığı kesin noktaları belirterek, sözlü iletişimin zorlu olduğu hastaları tedavi ederken özellikle yararlı olabilir. Bulgularımız ayrıca diğer terapi etkileşimlerindeki duygusal işlemden geçirmeyi daha iyi anlamaya yardımcı olabilir.”

(Çeviri: Saffet Güler)

https://neurosciencenews.com/brain-sync-music-14569/?fbclid=IwAR1vqTR8KFs8FgbMG1B11d1WrW2LL2dclmjP_1lWCsJ4aluMvQKrarjw5pE