Sadece 300 Gram Yaban Mersini İnsanlarda DNA Hasarına Karşı Koruyor

Yazdır Yazdır 

Marianna Pochelli, N.D.

Nutrition Research dergisinde yayınlanan bulgulara göre, akut bir yaban mersininin akut dozu (300 gram), oksidatif stres nedeniyle kan hücrelerinde DNA hasarında % 18’lik bir azalma ile ilişkilidir.

Yaban mersini tüketimi daha önceden Alzheimer ve kalp ve damar hastalıklarının azalan riski ile ilişkilendirilmiştir ve yaban mersininin yararlı etkilerinin flavonoid içeriklerine bağlı olduğu düşünülmektedir. Flavonoidlerin beyni nasıl etkilediği tam olarak bilinmemektedir, ancak daha önce diyetle alımdan sonra kan – beyin bariyerini geçtikleri gösterilmiştir. Var olan nöron bağlantıları güçlendirerek, hücresel iletişimleri geliştirerek ve nöron yenilenmesini uyararak öğrenme ve hafıza üzerindeki etkilerini ortaya koyabileceklerine inanılmaktadır. Önceki veriler yabani yaban mersininin DNA’da oksidatif hasarı azaltabileceğini ve kalp ve damar ve dejeneratif hastalıkların riskini azaltabileceğini ileri sürmektedir.

ACS’nin Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yer alan bir araştırmada, Meksika, Orta ve Güney Amerika’da 600’ün üzerinde yaban mersini ve yaban mersini benzeri meyve türü bulunmasına rağmen, iki tip neotropikal yaban mersini son derece süper meyvelerdi- ABD süpermarketler mağazalarında yaygın olarak satılan yaban mersini türünden daha fazla antioksidan içeriyorlardı. Araştırmacılar, bu neotropik yaban mersinlerinin “daha da umut verici yenilebilir meyveler olma potansiyeline sahip” olduklarını söylüyorlar.

Yaban mersinine ve içerdikleri bileşenlere tüketici ilgisi son yıllarda, başta beyin sağlığı ve Alzheimer riskini azaltma gibi çok çeşitli sağlık faydalarını rapor eden çalışmaların sonuçları sonrasında artmıştır. Bu etkilerin flavonoidler, antosiyaninler ve flavanollerden türediği düşünülmektedir.

“Milan Üniversitesinden Patrizia Riso tarafından yönetilen araştırmacılar, şunları yazdılar, “Oksidatif strese karşı koruma, antosiyaninlerin (örn., Fenolik asitler, C vitamini) yanı sıra, tek başına veya sinerjik olarak hareket eden diğer biyoaktif maddelerle ilişkili olabilir. Ayrıca, bu bileşikler, etki 2 saatte sürdürülmese de, sinyal mekanizmalarını (örn., gen ifadesi modülasyonu yoluyla antioksidan enzimler) dolaylı olarak aktive edebilirler.

Araştırma Ayrıntıları: 300 Gram DNA Hasarını Azaltıyor

Milan’daki bilim adamları, gelişigüzel çaprazlama denemelere katılacak on genç gönüllüyü aldı. Katılımcılardan ya 300 gram yaban mersini ya da bir porsiyon kontrol jölesi tüketmeleri istendi.

Bunların alınmasından önce ve 1, 2 ve 24 saat sonra kan örnekleri alındı ve H2O2 nin başlattığı DNA hasarı, anthosiyanin emilimi ve NO (azot oksit) seviyeleri için test etmek üzere kullanıldı. Atardamar fonksiyonları da ölçüldü.

Sonuçlar yaban mersini tükettikten bir saat sonra H2O2 nin başlattığı DNA hasarnının kontrol grubu ile karşılaştırıldığında %18 azaldığını gösterdi. Ancak etkiler geçici idi ve alımdan 2 ve 2 4saat sonra hiç etki gözlenmedi. Atardamar fonksiyonunda ve azot oksit seviyelerinde etkiler gözlenmedi.

Bulgularımız, yaban mersinlerinin sağlıklı süjelerde herhangi kısa vadeli koruyucu etki üretmediğini ileri sürüyor, ama tek bir alımdan 1 saat sonraki zaman noktalarında gerçekleşen damar fonksiyonundaki gelişmeleri hariç tutamayız. Ek olarak, düzenli yaban mersini alımı kalp damar hastalıkları risk faktörleri olan hastalarda damar işlevsizliğinin gelişimine karşı koruyabilir.”

(Çeviri: Saffet Güler)

https://wakeup-world.com/2018/09/27/just-300-grams-of-blueberries-protects-against-dna-damage-in-humans/?fbclid=IwAR3tHKzRnFICU9cu2a4PtyDWtKQC3OUfJp3jzjpp0DFd-9BaoC105filafU