ANDROMEDA GALAKSİSİ & ONUN GİZEMLİ MERKEZİ: SAMANYOLU İLE BİRLEŞMEYE Mİ YÖNELDİ?

Yazdır Yazdır 

25 Temmuz 2007

Son araştırmaya göre Andromeda Galaksisi Samanyolu ile çarpışmaya doğru yönelmiş olabilir.

Andromeda takımyıldızında yaklaşık 2.5 milyon yıl uzaklıkta spiral bir galaksi olan Andromeda bizim Samanyolu galaksimize en yakın spiral galaksidir. Andromeda ve Samanyolu birbirlerine saniyede 100 – 140 kilometre hızla yaklaşıyorlar. Ancak, bu kesin olarak Samanyolu ile çarpışacağı anlamına gelmiyor, çünkü galaksinin teğetsel hızı bilinmiyor. Eğer çarpışırlarsa, iki galaksi muhtemelen ucube eliptik bir galaksi oluşturmak için bileşecekler.

Andromeda’nın, Samanyolu Galaksisi, Andromeda Galaksisi ve Triangulum Galaksisi ve diğer 30 küçük galaksiden oluşan galaksilerin Lokal Grubunun en büyük galaksisi olduğuna inanılır. Ama bilim adamları şimdi Samanyolunun daha fazla karanlık madde içerdiğine ve gruptaki en yoğun galaksi olduğuna inanıyorlar.

Ancak, Spitzer uzay teleskobu ile yapılan son gözlemler Andromeda’nın bir trilyon yıldız içerdiğini ortaya çıkardı, kendi galaksimizde dört milyar yıldız var. Andromedanın geniş, ayrıntılı görüntüsü tozdan (kırmızı) ve yaşlı yıldızlardan (mavi) gelen infrared ışığı gösteriyor.

Chandra X-Ray ile yapılan bu X – ışını imajı Andromeda’nın merkezi kısmını gösteriyor.

İmajın ortasındaki mavi nokta “soğuk” milyon derece X – ışını kaynağıdır, burada Andromedanın 30 milyon güneş ile yoğun merkezi nesnesi yerleşiktir, çoğu astronom bunun süper – kütleli kara delik olduğunu düşünür.