B VİTAMİNİ ALZHEİMER’S HASTALIĞINA KARŞI DEVRİMCİ YENİ SİLAH

Yazdır Yazdır 

İngilizlerin araştırması, B Vitamini tabletlerinin yaşlılarda Alzheimer’s Hastalığının tahrip edici ilerlemesini yavaşlatabildiğini ve hatta durdurabildiğini ileri sürüyor.

Araştırma yüksek dozda desteğin beynin büzülme hızını – yaşlılarda hafız kaybı ve bunama ile ilişkili fiziksel semptom – yarıya indirebildiğini gösterdi.

Etkiler o kadar dramatik idi ki, çalışmanın arkasındaki bilim adamları bunun hastalığın tedavisinde devrim yaratabileceğine inanıyor.

Beynin büzülmesi veya atropi yaşlanmanın doğal bir parçası, ama Hafif Kognitif Yetersizliği (MCI) – bir tür hafıza kaybı ve unutkanlık – ve Alzheimer’s hastalığı olan insanlarda bunun hızlandığı biliniyor.

Oxford Üniversitesi’ndeki bilim adamları 168 insanda deneyler yaptılar ve her gün yüksek dozlarda 3 B vitamini desteğini almanın bunama ile ilişkili beyin büzülmesini yüzde %53’e kadar azalttığını buldular.

Sonuçların çok kuvvetli olduğunu ve tabletlerin MCI’sı olan herkese (bunların yarısı Alzheimer’s hastalığı geliştiriyor) reçete edilip edilmeyeceği ile ilgili tartışma açılması gerektiğini söylediler.

MCI İngiltere’de 70 yaşın üzerindeki insanların yüzde 16’sını etkiliyor – 1,5 milyon insan.

Araştırmaya katılan ve bir farmakolog olan profesör David Smith sonuçların “son derece vaat edici” olduğunu söyledi.

“Bu çok basit bir çözüm: birine bazı vitaminler veriyorsun ve beyni koruyorsun” dedi.

“Bu, umut ve başarı ışığı gösteren ilk deney. Bu kadar açıkça çalışan türünün ilki. Bunun Alzheimer’s araştırmasının tüm yönünü değiştireceğini düşünüyorum.”

‘Public Library of Science ONE’ dergisinde yayınlanan araştırma tartışmalı, çünkü bu Alzheimer’ın üstesinden gelme şekliyle ilgili şu andaki bilimsel dogmaya meydan okuyor.

Sadece vitaminler almanın ilaç şirketlerinden kurtaran sonuçlara ulaşabileceğini ileri sürüyor, deneysel bunama ilaçlarına harcanan milyonlarca pounda rağmen.

Biz yaşlandıkça beyin hacimsel olarak doğal olarak büzülür ve 60’ına geldiğimizde, yılda yüzde 0,5 kadar büzülür.

Ama MCI’sı olanlarda bu, yılda yüzde 1’e hızlanır ve Alzheimer’s hastalığında yılda yüzde 2,5’a hızlanır. Buna ciddi hafıza problemleri, düşüncelerin yavaşlaması ve kafa karışıklığı eşlik eder.

Şu andaki araştırma, beynin düşünme süreçlerini “tıkadığı” düşünülen beyindeki yumaklar adı verilen düzen etrafında merkezleniyor.

Oxford Üniversitesindeki ekip yeni bir yöne koyuluyor – beynin anormal fiziksel büzülmesini hedef alıyor.

Kanda bulunan bir amino asit olan, homosistein adı verilen bir maddenin bu büzülmeyle ilişkili olduğunu biliyorlardı.

Yüksek seviyelerde homosistein’i olan yaşlı insanlar yüksek seviyelerde beyin büzülmesine sahip idi.

Onlar ayrıca B vitamininin homosistein seviyelerini düzenlediğini ve kanda daha fazla B vitamininin zararlı amino asit seviyelerini azalttığını da biliyorlardı.

Araştırmacılar MCI teşhisi konmuş 70 yaşın üzerindeki 168 gönüllüdeki beyin büzülmesini incelemek için ileri manyetik rezonans görüntüleme (MRI) tekniğini kullandılar.

İki yıllık periyotta, gönüllülerin yarısına her gün yüksek dozlarda B vitaminleri – folik asit, B6 ve B12 – içeren bir tablet verildi. Kalan yarısı aktif bileşenler içermeyen “sahte” plasebo hapları aldı.

Deneyin sonunda vitaminin tedavisinin etkilerinin dramatik olduğu görüldü ve bunun çoğu en yüksek oranlarda beyin büzülmesi ile başlayan katılımcılarda göze çarptı.

Ortalama olarak, B vitaminleri almak beyin atropisini yüzde 30 yavaşlattı ve çoğu vakada azalma yüzde 53 idi.

Prof Smith şöyle söyledi, “Bu çok çarpıcı, dramatik bir sonuç. Bekleyebileceğimizden çok daha fazla.

Bu basit ve güvenli tedavinin hafif hafıza problemleri olan birçok insanda Alzheimer’s hastalığının gelişimini geciktirmesini umuyoruz.”

Deney düşünme yeteneğini ölçmek için tasarlanmamış olmasına rağmen, araştırmacılar en yavaş hızlarda büzülme olan bireylerin en yüksek zihinsel test skorlarına sahip olduğunu buldular.

Prof Smith B vitamininin nasıl çalıştığını tam olarak söylemek için hala erken olduğunu söyledi.

“Tedavi homosistein’i azaltıyor, daha az homosistein beyin büzülmesini azaltıyor ve bu da bilişsel gerilemeyi azaltıyor” dedi.

Bilim adamları deneyde kullanılan B vitaminlerinin dozlarının, diyetler ve katkılar veya normal sağlık destekleyicilerden elde edilenden çok daha yüksek olduğunu vurguluyor.

İsveç’te tıbbi kontrol altında reçete edilen (ama İngiltere’de bulunmayan) “TrioBe Plus” hapları, B12’nin tavsiye edilen günlük alımının 300 katını içeriyor ve tavsiye edilen folik asit seviyelerinin dört katını içeriyor.

Ancak İngiltere’deki sağlıklı gıda dükkanlarından üç ayrı destek satın alarak bu dozu kopyalamak mümkün.

Büyük dozlarda vitaminler almanın uzun vadeli etkileri bilinmiyordu ve yüksek folik asit alımının kanser ile ilişkilendirilebileceğinin bazı kanıtları vardı, dedi Prof Smith.

Prof Smith bunları almayı düşünenlerin önce kendi doktorlarına danışmaları gerektiğini söylerken, kişisel olarak bunların etkili olacağını hissetti.

Smith şunları söyledi, “Bunlar büyük dozlar. Bunu almalı mıyız? Önce doktorlarına gitmelerini tavsiye ederdim. Ama benim MCI’m olsaydı, bunu alırdım.”

Oxford’da misafir akademisyen olan oslo Üniversitesinden ortak – yazar Profesör Helga Refsum daha fazla deneylere gereksinimleri olduğunu, ama kanıtların kuvvetli olduğunu söyledi.

Bulguları desteklemek için daha fazla çalışmalara gereksinim olduğunu söylemelerine rağmen, çalışma diğer bilim adamları tarafından ihtiyatla karşılandı.

Çalışmaya fon sağlayan Alzheimer’s Research Trust’ın yönetim kurulu başkanı Rebecca Wood, “Bunlar çok önemli sonuçlar, B vitaminleri ileri yaşlarda bazı insanları Alzheimer’s hastalığından koruma olasılığı gösteriyor.” dedi.