BEBEK MAMUTUN KEŞFİ

Yazdır Yazdır 

Dmitry Solovyov Wed Jul 11, 10:11 AM ET

MOSCOW (Reuters) – Bir Rus bilim adamı, Rusya’daki donmuş toprak tabakasında korunmuş olarak bulunan bebek mamutun keşfinin, araştırmacılara Buzul Çağından bu yana nesli tükenmiş türlerin genetik haritasını oluşturmak için en iyi şansı verdiğini söyledi.

Rus Zooloji Enstitüsü Akademisinin yöneticisi Alexei Tikhonov , “Mükemmel durumda bulunan, güzel bir bebek mamut” dedi, Mayıs ayında keşfedildiğinden bu yana mamut ile ilgilenmekteler.

“Bu örnek mamutun genetik yapısını tamamen çözmemiz için eşsiz bir materyal sağlayabilir.” dedi.

Rengeyiği yetiştiricisi ve avcısı Yuri Khudi bebek mamutu Rusya’nın Arktik Yamalo – Nenetsk bölgesinde buldu, eşi ona “Lyuba” ismini koydu, dişi olan mamut altı aylık iken ölmüş.

Tikhonov, mamutun donmuş zeminde 40,000 yıldır yatmakta olduğunu söyledi.

Avcı, onun bedenini nemli kardan çıkarırken başlangıçta ölü bir rengeyiği olduğunu sandı.

Onun mamut olduğunu anladığı zaman, bilim adamlarına haber verildi ve bedeni bölgenin başkenti Salekhard’a taşındı, şimdi orada özel bir dondurucuda saklanıyor.

BİLİMADAMLARI İÇİN HAZİNE

Ağırlığı 50 kg, yüksekliği 85 santim ve uzunluğu 130 santim olan Lyuba kabaca büyük bir köpekle aynı büyüklüğe sahip.

Tikhonov mamutun iyi korunmuş olduğunu, kaba tüylerinin kaybolmuş olduğunu, ama sanki yeni ölmüş gibi göründüğünü söyledi – bu, mamutun bilimadamları için potansiyel bir hazine olduğu anlamına geliyor.

“Böyle eşsiz bir deri hali tüm iç organları modern mikroplardan ve mikroorganizmalardan korur.. Onun genetik, moleküler ve mikrobiyolojik incelemeleri anlamında, bu eşi benzeri görülmemiş bir örnek.”

Ancak Tikhonov, mamutun klonlanabileceği ve canlı bir mamut üretmek için kullanılabileceği önerilerini reddediyor. Klonlama sadece tüm hücreler sağlam, bozulmamış ise yapılabilir, ancak donma koşulları hücrelerin patlamasına neden olmuştur, diyor Tikhonov.

Tikhonov Lyuba’nın yolculuğunun bundan sonraki durağının Rusya’nın ikinci şehri St.Petersburg’daki Zooloji Müzesi olacağını söyledi.

Orada, Lyuba 1977’de Rusya’nın Uzak Doğusundaki Magadan’da bulunan Dima isimli erkek dişi mamuta katılacak.

“İyi bir çift olacaklar, her ikisi de 40,000 yaşında” diyor Tikhonov.

Lyuba, St. Petersburg’dan Japonya’daki Jikei Üniversitesi’ne gidecek, orada bedeninin üç – boyutlu bilgisayar haritası çıkarılacak. Sonra mamut Salekhard’a tekrar götürülmeden önce otopsi için St. Petersburg’a geri götürülecek.