Bilim adamları güneş ışığını 18 yıl boyunca depolanabilen sıvı yakıt haline dönüştürüyor

Yazdır Yazdır 

Bilim adamları güneş ışığını 18 yıl boyunca depolanabilen sıvı yakıt haline dönüştürüyor

Bu Atılım, güneş tarafından şarj edilen bir şarj edilebilir pil gibi çalışıyor.

Gezegenimizi günlük olarak bol, temiz ve yenilenebilir enerji ile bombalayan bir güneşimiz varken, hala iklim değişikliğini tetikleyen fosil yakıtları kullandığımıza inanmak zordur. Ama fosil yakıtlar, güneş enerjisinin gerçekten ortaya çıkmasını uzun süre önce engelleyen güneş enerjisi karşısında göz ardı edilen bir avantaja sahiptir: bunlar bir yakıttır.

Güneş enerjisi, tüm avantajlarıyla yakıt biçiminde gelmez, bu temelde kolay depolanamayacağı anlamına gelir.

Ancak bu yakında, güneş enerjisini yakalayabilen ve depolayabilen bir yakıt geliştirilmesinden sonra değişebilir ve bilim adamları bu yakıtın 18 yıla kadar bu enerjiyi depolayabileceğini söylüyorlar.

Buna “şişedeki güneş ışığı” deyin. İsveç’teki araştırmacılar, şarj edilebilir bir batarya gibi çalışan özel bir sıvı keşfettiler. Üzerinde güneş ışığı parıldayınca sıvı onu yakalıyor. Sonra, daha sonraki bir tarihte o enerji sadece bir katalizör ekleyerek ısı olarak salıverilebiliyor. Bu oldukça dikkate değer ve 2030’a kadar evlerimizi bu şekilde enerjilendirebiliriz.

“Güneş enerjisi termal yakıtı, şarj edilebilir bir pile benzer, ama elektrik yerine, güneş ışığını getirip ısı elde ediyorsunuz, talep olduğunda başlatılıyor.” diye açıklıyor proje üzerinde çalışan MIT’teki laboratuarı yöneten Jeffrey Grossman.

Bu önemli ölçüde basit. Sıvı, kendi atomik bağlarını yeniden ayarlayarak güneş ışığının varlığına reaksiyon veren karbon, hidrojen ve azot molekülünden oluşuyor, ki bu esasen molekülü güneş ışığından gelen enerjiyi kendi içinde “kapana kıstıran” bir kafese dönüştürüyor. Şaşırtıcı şekilde, bu enerji içeriği sıvının kendisi oda sıcaklığına soğutulduktan sonra bile korunmasıdır.

Enerjiyi salıvermek için, sadece sıvıyı kobalt – bazlı bir katalizörün üzerinden geçiriyorsunuz, bu moleküllerin orijinal formlarına geri dönmesine neden oluyor. Bu da, güneş ışığının kafesinden ısı olarak çıkmasını sağlıyor.

Ekip üyelerinden biri olan Kasper Moth-Poulsen, “Ve enerjiyi çekip çıkarmaya ve kullanmaya gelince, beklediğimizden daha büyük bir ısı artışı elde ediyoruz” dedi.

Bu, kapasite kaybetmeyen şarj edilebilirdir

İlk sonuçlar, sıvı katalizörden geçtiğinde 45˚ dereceye kadar ısındığını gösterdi. Ama araştırmacılar doğru manipülasyonlarlaa bu çıkışı 110˚ veya daha fazla artırabileceklerine inanıyor. Şimdiden, sistem Tesla’nın ünlü Powerball pillerinin enerji kapasitesini ikiye katlayabiliyor. Söylemeye gerek yok, bu sayısız yatırımcının ilgisini çekti.

Daha da iyisi, araştırmacılar sıvıyı 125 döngü kadar test etti ve molekül neredeyse hiç bozunma göstermedi. Başka deyişle bu, bir çok kullanımda fazla kapasite kaybetmeden yüklenmeye devam eden yeniden şarj edilebilir bir pildir.

Teknolojinin en yakın uygulaması yerel ısıtma sistemleri olacak, örneğin binanın su ısıtıcısına, bulaşık makinesine, giysi kurutucularına vs enerji sağlamak. Ve enerji yakıt formunda geldiği için, güneş parıldamağı zaman bile saklanabilir ve kullanılabilir. Enerjiyi borular veya kamyonlar ile aktarmak bile mümkün olacak.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse – ve şimdiye dek planlanandan daha iyi gittiği görülüyor – araştırmacılar teknolojinin on yıl içinde ticari olarak elde edilebilir olacağını tahmin ediyorlar.

(Çeviri: Saffet Güler)

https://www.mnn.com/earth-matters/energy/stories/scientists-transform-sunlight-liquid-fuel-can-store-18-years?fbclid=IwAR2n5d3BTEs41jBNZjJYfgx58HE76cybY0S9ak3sGJBLR5swyBioyy4Z-vE