Bilim İnsanları ‘Takımyıldızların Karmaşık Bilgilerini’ Gösteren 40,000-Yıllık Yıldız Haritaları Buldu

Yazdır Yazdır 

40,000-yıllık mağara resimleri karmaşık astronominin kullanımını ortaya koyuyor

 Uzmanların yakın zamanlarda ortaya koyduklarına göre, daha önce tarih öncesi hayvan sembolleri olduğu düşünülen kadim resimler antik yıldız haritalarıdır, uzmanlar yakın zamanda ortaya koymuşlardır.

 Yeni bir bilimsel çalışma, insanların 40.000 yıldan uzun bir süre önce yıldızların ve takımyıldızların karmaşık bilgilerine sahip olduklarını ortaya çıkardı.

Hayvan sembolleri gece gökyüzünde yıldız takımyıldızlarını temsil ediyor

Bilim adamları, eski insanların yıldızların gökyüzündeki konumlarını nasıl değiştirdiklerini gözlemleyerek zamanın kaydını tuttuklarını ortaya çıkardılar.

Tüm Avrupa’da birçok yerde bulunan eski sanat eserleri, daha önce düşünüldüğü gibi vahşi hayvanların basit temsilleri değildir.

Bunun yerine, Edinburg Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni araştırmanın açıkladığına göre hayvan sembolleri gece gökyüzündeki takim yıldızları temsil eder ve tarihleri temsil etmek için kullanılır, asteroid çarpmaları gibi olayları işaretler.

Bilim adamları, kadim insanların Dünya’nın dönüş eksenindeki kademeli değişimin neden olduğu etkiyi mükemmel bir şekilde anladıklarını ileri sürüyorlar.

Ekinoksların presesyonu olarak adlandırılan bu fenomenin keşfi daha önce eski Yunanlılara mal ediliyordu.

Dünyanın en eski sanatlarından bazıları, eski insanların nasıl astronominin göreli ileri bilgisine sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Günümüz Türkiye’sinde Göbekli Tepe’de kullanılanlar gibi hayvan sembolleri, gece gökyüzünde yıldız takımyıldızlarını temsil etmekte ve tarihleri ve kuyruklu yıldız çarpmaları gibi olayları işaretlemek için kullanılmaktadır, Edinburgh Üniversitesi’nden yapılan analizlere göre.

Edinburg Üniversitesinden Dr. Martin Sweatman açıklıyor, “Erken dönem mağara sanatı, insanların son buzul çağında gece gökyüzü ile ilgili ileri bilgi sahibi olduğunu göstermektedir. Entellektüel olarak, bugün bizden hiç farklı değillerdi ”.

“Bu bulgular, insani gelişme süreci boyunca çok sayıda kuyruklu yıldız etkisi teorisini desteklemektedir ve muhtemelen tarih öncesi nüfusların nasıl görüldüğü konusunda devrim yaratacaktır.

Edinburgh ve Kent’teki üniversitelerden uzmanlar, Türkiye, İspanya, Fransa ve Almanya’da bulunan antik mağara sanatını inceledi.

Bilim adamları, mağara sanatının yaşını, eski insanların kullandığı boyaları kimyasal olarak tarihlendirerek elde etmişlerdir.

Daha sonra bilgisayar yazılımı kullanarak bilim adamları, resimler yapıldığı zaman yıldızların konumunu tahmin ettiler. Bu, daha önce soyut hayvan tasvirleri gibi gözükenlerin, uzak geçmişte göründükleri gibi takımyıldızlar olarak yorumlanabileceğini ortaya çıkardı.

Bilim adamları, bu inanılmaz mağara resimlerinin, antik insanın astronomik hesaplamalara dayanan karmaşık bir zaman tutma yöntemi uyguladıkları sonucunu çıkardılar.

Edinburg Üniversitesi tarafından yapılan bir bildirimde uzmanlar ” MÖ 38,000 den kalan dünyanın en eski heykelinin – Hohlenstein-Stadel Mağarasının Aslan – İnsan Heykeli – de bu kadim zaman – tutma sistemine uyduğunun bulunduğunu” açıkladılar.

Hohlenstein-Stadel Mağarasının Aslan-İnsanı.

Gizemli heykelciğin, 11.000 yıl önce meydana gelen ve Young Dryas Olayı adı verilen ani iklim soğumasını başlatan felakete neden olan bir asteroid etkisinin anısı olduğuna inanılıyor.

Araştırmadaki bilim insanları açıkladı, “Akbaba Taşına oyulmuş tarihin, M.Ö. 10.950 olduğu kabul edilir”

“Bu tarih, bu yılın dört gündönümü ve ekinoksuna karşılık gelen takımyıldızlarını temsil eden hayvan sembolleri ile ekinoksların presesyonu kullanılarak yazılmıştır.”

Araştırma Atina Tarih Dergisinde yayınlandı.

(Çeviri: Saffet Güler)

https://curiosmos.com/scientists-find-40000-year-old-star-maps-featuring-sophisticated-knowledge-of-constellations/?fbclid=IwAR03LEjzzF0y0IXAWSNwVKP3Iyv7f2LHltFbJYFwoN5lM9ODxQFsDXKwZtw