DEVASA ” YILDIZ BULUTU” SAMANYOLU İLE ÇARPIŞMA YOLUNDA

Yazdır Yazdır 

“Galaksimizin oluşum sürecinin son aşamalarına tanık oluyor olabiliriz” W. Butler Burton, radyo astronomu

Saniyede 150 mil hıza sahip olan dev bir hidrojen gazı bulutu Samanyolu’na çok hızla yaklaşıyor, muhtemelen dev bir yıldız oluşumu patlaması meydana getirecek. Şu andaki hızıyla, bulut Samanyolu’nun diskindeki yıldızlararası gaz ile 40 milyon yıldan biraz daha az bir sürede çarpışacak. Böylece birkaç milyon yıl içinde süpernovalar olarak patlayacak olan parlak, çok büyük binlerce yıldıza yoğunlaşacak.

Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nden Felix J. Lockman “Şekli kuyruklu yıldızın şekline benziyor, bu onun daha önce galaksimizin civarındaki gaza çarptığını gösteriyor” dedi. “Ayrıca Samanyolu’nun yerçekiminden gelgit kuvveti hissediyor ve parçalanma sürecinde olabilir. Galaksimiz bu buluttan gaz yağmuru alacak, sonra yaklaşık 20 – 40 milyon yıl içinde bulutun çekirdeği Samanyolu düzleminde parçalanacak.”

Samanyolu’nu birçok hidrojen bulutu çevreler. Ama astronomlar radyo teleskoplarının gelişinden öncesine kadar – yarım yüzyıl öncesi – bunları belirleyemiyordu. Daha önceki gözlemler bulutların uzaklığını, kütlesini veya hareket yönünü belirleyecek kadar doğru değildi.