GEOMANYETİK FIRTINALAR; DEPREMLER; VOLKANİK AKTİVİTE

Yazdır Yazdır 

15 Nisan 2010

Dün (Çarşamba) bir diğer geomanyetik solar fırtına başladı ve bugün devam ediyor. ‘5’te ölçülen Kp İndeksi ılımlı bir fırtınayı tanımlıyor. (Aşağıdaki şekle bakınız). Bu, Güneşin batı tarafında dönmekte olan küçük kısmi – halo CME’yi (koronal kitlesel püskürme) başlatan güneş lekesi 11060 ile ilişkili olabilir.

Plazma deşarjı ile ilişkili olan geleneksel neden ve etki zaman – bağlantılı araçlarda olağandışı bir şeyler görünüyor. Bunun son birkaç bin yıldır (belki 2000-3000 yıl) tarihsel olarak tanık olduğumuz geomanyetik fırtınalar olmadığını, yüklü parçacık deşarjının galaktik – tahrikli formu olduğunu öneriyorum. Başka bir deyişle, başlangıç kaynağının güneş sistemimizin dışından geldiğine inanıyorum. Bunun saptanmış ve saptanmamış göksel orblardan geldiğini öneriyorum.

Göksel orblar süpernovaları, kara delikleri, karanlık maddeyi, plazma alanlarını, gezegenleri, asteroidleri ve kuyruklu yıldızları kapsar. Samanyolu galaksimizde (ve belki de dışında) bir şeylerin son zamanlardaki olağandışı geomanyetik fırtınaların nedeni olduğu görünüyor.

Yerkürenin Altında Başka Bir şeyler Oluyor

Geomanyetik akışın direkt nedeni olarak, Yerkürenin Çekirdeğinde biraz farklı bir şey olduğu görülüyor. Yerkürenin tektonik levhalarının hassaslığı, “Dipol” teorisinde gösterildiği gibi dışsal manyetik etki ile ilişkili olarak çok daha kolaylıkla değişiyor.

Gördüğümüz gibi son zamanlarda depremlerin ve volkanik aktivitenin büyüklüğü ve sayıları arttı. Ayrıca geomanyetik fırtınalar ile sismik olayların görünür direkt bağıntısına tanık olduk. Tuhaf görünen şey, şu sıralardaki deprem ve volkanik aktivitelerin orta derecede manyetik dalgalanmalar tarafından başlatıldığının görülmesidir. Yani tarihsel olarak, M-9’dan X-5’e kadar olan sınıftaki büyük geomanyetik fırtınalar sırasında büyük tahribat olurdu. Bugünkü olaylar ılımlı aktivite sırasında gerçekleşiyor.