GÜNEŞİN KARMAŞIK PÜSKÜRMESİ

Yazdır Yazdır 

GÜNEŞİN KARMAŞIK PÜSKÜRMESİ

1 Ağustos’ta yaklaşık 08:55’te (UT), Dünyanın etrafında dönen uydular C3 – sınıfı bir güneş patlamasını belirledi. Patlamanın kaynağı güneş lekesi 1092 idi. Yaklaşık aynı zamanda, güneşin kuzey yarı küresinde yayılan muazzam bir manyetik iplikçik patladı. NASA’nın Solar Dynamics Gözlem Evi olayı kaydetti:

Click to launch a movie (EUV 304 Å)

Videoyu izlemek için üstteki yazıyı tıklayın.

Bu olayların zamanlaması, bu ikisinin birbirine bağlı olduğunu öne sürüyor ve SDO filmlerinin incelenmesi bu sonucu kuvvetlendiriyor. Bu iki olay arasındaki 400,000 km mesafeye rağmen, güneş lekesi ve iplikçiğin birlikte patladıkları görünüyor; bunlar muhtemelen uzun menzilli manyetik alanlar ile birbirine bağlı. Bu filmde (171 Å), belli belirsiz bir şok dalgasının (bir “solar tsunami”nin) patlama bölgesinden yayıldığı ve kuzey yarıküreye iplikçiğin patlama bölgesine çağlayarak aktığı görülebilir. Bu, iplikçiğin uzaya itilmesine yardımcı olmuş olabilir.

Kısaca, neredeyse güneşin Dünya’ya bakan tüm yüzeyini kapsayan karmaşık bir küresel patlamaya tanık olduk.

Olay tarafından üretilen koronal kitlesel püskürme direkt olarak Dünya’ya doğru yol alıyor: Püskürme yaklaşık 3 Ağustos’ta Dünya’ya ulaşacak ve auroralara neden olacak.

Bu patlamada anahtar rol oynayan güneş lekesi 1092, solar teleskop yardımı olmadan görülebilecek kadar büyük. Aşağıdaki resimde gün doğarken çekilen resimde güneş lekesi çıplak gözle görünüyor.