KEPLER BEŞ YENİ GEZEGEN KEŞFETTİ

Yazdır Yazdır 

4 Ocak 2010: NASA’nın güneşe benzer yıldızların oturulabilir bölgesindeki Dünya büyüklüğünde gezegenleri bulmak için tasarlanmış olan Kepler uzay teleskobu güneş sisteminin dışındaki ilk beş yeni gezegeni keşfetti.

Kepler 4b, 5b, 6b, 7b ve 8b adı verilen gezegenler 4 Ocak’ta Washington’daki Amerikan Astronomi Topluluğu’nda haber brifingi sırasında Kepler bilim ekibinin üyeleri tarafından bildirildi.

Sağda: Güneş Sistemimizin dışındaki oturulabilir gezegenleri keşfetme misyonundaki Kepler uzay teleskobunun sanatsal konsepti.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezinden William Borucki, “Keşifler bilimsel cihazımızın iyi çalıştığını gösteriyor” dedi. Göstergeler Kepler’in tüm bilimsel hedeflerini karşılayacağını gösteriyor.”

Beş gezegen Dünya’dan biraz daha büyük. Yüksek kütleleri ve aşırı sıcaklıkları nedeniyle “sıcak Jüpiterler” olarak biliniyorlar, yeni gezegenlerin büyüklüğü, Neptün’ün büyüklüğü ile Jüpiterden biraz daha büyüklük arasında değişiyor. Yörüngeleri 3,3 – 4,9 gün arasında değişiyor. Gezegenlerin tahmin edilen sıcaklıkları 2,200 – 3,000 Fahrenheit derece, erimiş lavdan daha sıcak ve bildiğimiz şekliyle yaşam için çok fazla sıcak.

Aşağıda: Kepler’in güneş sistemi dışındaki ilk beş gezegeni büyük ve sıcak. Misyon devam ederken ve Kepler daha fazla veri toplamak için zamana sahip oldukça, belki de Dünyaya benzeyen gezegenlerin keşfine neden olabilecek daha küçük ve daha serin gezegenler bulunabilir.

see caption

Florida’daki Cape Canavera hava Kuvvetleri İstasyonundan 6 Mart 2009’da fırlatılan Kepler misyonu sürekli olarak ve eş zamanlı olarak 150,000 den fazla yıldızı gözlüyor. Kepler’in bilimsel cihazı veya fotometresi analiz edilmekte olan yüzlerce olası gezegen imzasını ölçtü.

Kepler yıldızların parlaklığındaki azalmaları ölçerek gezegenlerin imzalarını arıyor. Gezegen kendi yıldızının önünden geçerken, periyodik olarak yıldız ışığını bloke ediyor. Gezegenin büyüklüğü parlaklığın azalma boyutundan çıkarılabiliyor. Sıcaklık etrafından döndüğü yıldızın karakteristiklerinden ve gezegenin yörünge periyodundan tahmin edilebiliyor.

Şimdiye kadar muhtemelen gezegenden başka şeyler olan birçok imza belirlendi, örneğin daha büyük yıldızların etrafında dönen küçük yıldızlar. Yerküredeki rasathaneler beş gezegenin varlığını onayladı. Keşifler bilim operasyonlarının 12 Mayıs 2009’da başlamasından bu yana toplanan yaklaşık altı haftalık verilere dayanıyor.

Yukarıda: Ebeveyn yıldızlarının önünden geçerken, beş gezegen keşfedildi, gezegenler yıldızın parlaklığının azalmasına neden oluyor.

Kepler Kasım 2012’ye kadar bilim operasyonlarına devam edecek. Dünya kadar küçük olan gezegenleri arayacak, ayrıca gezegenin yüzeyinde sıvı suyun var olabileceği sıcak oturulabilir bölgelerdeki yıldızların yörüngesindeki gezegenleri arayacak. Güneş benzeri yıldızların oturulabilir bölgesindeki gezegenlerin transitleri yılda bir kez gerçekleştiği için ve onaylama için üç transit gerektiği için, Dünya büyüklüğündeki bir gezegenin yerini bulmanın ve onaylamanın en azından üç yıl süreceği bekleniyor.

Kepler misyonuyla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edin: