MARS’A ASTEROİD ÇARPMASI TEHDİDİ

Yazdır Yazdır 

21 Aralık 2007: NASA’nın finanse ettiği astronomlar gelecek yılın başlarında Mars’ın yörünge yoluna girmesi beklenen 2007 WD5 isimli bir asteroidin yörüngesini izliyorlar. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuarında Dünyaya – Yakın Nesneler Ofisi tarafından yapılan hesaplamalar 50 metre genişliğindeki asteroidin 30 Ocak 2008’de Mars’ın 30,000 mil uzağından geçebileceğini gösteriyor.

JPL’deki Dünyaya yakın Nesneler Ofisinin yöneticisi Don Yeomans “Tam şimdi asteroid 2007 WD5 Dünya ve Mars arasındaki yarı – yolda ve saatte 27,900 mil hızla Mars’a yakınlaşıyor” dedi.

2007 WD5’in Mars’a çarpma şansı 1/75; araştırmacılar asteroidin yörüngesindeki belirsizlikler nedeniyle daha kesin olamıyorlar. Eğer bu beklenmeyen olay gerçekleşirse, çarpma gezegende geniş bir alanda olacak.

JPL’de bilim adamı olan Steve Chesley, “Mars’a bu tür çarpmaların her bin yılda bir gerçekleştiğini tahmin ediyoruz” dedi. “Eğer 2007 WD5 30 Ocak’ta Mars’a çarparsa, saatte 30,000 mil hızla çarpacağını hesapladık ve yarım mil genişliğinde bir krater yaratabilir. Mars Rover Opportunity şimdilerde yaklaşık bu boyuttaki bir krateri araştırıyor.

Bu tür bir çarpma yaklaşık üç megaton enerjiyi salıverebilir. Bilim adamları benzer büyüklükteki bir olayın Dünyada 1908’de Tunguska, Sibirya’da gerçekleştiğine inanıyor, ama krater yaratılmadı. Nesne Dünyaya çarpmadan önce Dünyanın atmosferinde parçalandı. Mars’ın atmosferi Dünyanınkinden çok daha incedir, benzer bir çarpmanın zemine ulaşması daha olasıdır.

Asteroid 2007 WD5 ilk kez 20 Kasım 2007’de NASA’nın finanse ettiği Catalina Sky Survey tarafından keşfedildi ve yörüngesi Dünyaya yakın olduğundan “gözleme listesine” konuldu. Daha ileri gözlemler asteroidin Dünya için tehlikeli olmadığını, ancak potansiyel olarak Mars’ı etkileyebileceğ ini belirlemeye yeterli olan verileri sağladı.

Asteroid sadece bir ay kadar gözlenmekte olduğundan gideceği rota ile ilgili hala biraz belirsizlik var.