MARS’TAKİ ERİME, DÜNYADAKİ KÜRESEL ISINMANIN NEDENİNİN İNSAN OLMADIĞINI İMA EDİYOR

Yazdır Yazdır 

Kate Ravilious ; 28 Şubat 2007

Bir bilim adamının tartışmalı teorisine göre, Dünya ve Mars’taki eşzamanlı ısınma, dünyamızdaki son zamanlardaki iklim değişimlerinin doğal bir nedeni olduğunu – insanın neden olmadığını – öne sürüyor.

Dünya şu anda hızlı bir ısınma deneyimliyor, bilimadamlarının büyük çoğunluğu bu ısınmanın nedeninin insanların atmosfere çok büyük miktarda sera etkisi yaratan gazlar salması olduğunu söylüyorlar.

Mars’ın da daha ılıman ve yumuşak bir iklime sahip olduğu görülüyor.

2005’te NASA’dan ‘Mars Global Surveyor and Odyssey’ misyonları Mars’ın güney kutbuna yakın olan karbon dioksit “buz zirvelerinin” sıra ile küçüldüğünü ortaya koydu.

Rusya’daki St. Petersburg’s Pulkovo Astronomi Rasathanesinin başkanı Habibullo Abdussamatov, Mars verilerinin Dünyadaki küresel ısınmaya güneşteki değişiklerin neden olduğunun kanıtı olduğunu söylüyor.

“Solar parlaklıktaki uzun – vadeli artış hem Dünyayı hem de Mars’ı ısıtıyor” dedi.

Solar Döngüler

Abdussamatov güneşin ısı üretimindeki değişimlerin, her iki gezegende gördüğümz tüm iklim değişikliklerini açıklayabileceğine inanıyor.

Örneğin, Mars ve Dünya tarihleri boyunca periyodik buzul çağları deneyimlediler.

Abdussamatov “İnsan – yapımı sera ısınması, son yıllarda Dünyada görülen ısınmaya küçük bir katkı yaptı, am abu katku solar parlaklıktaki artış ile karşılaştırılamaz.” dedi.

Güneşin sıcaklığındaki dalgalanmaları inceleyerek, Abdussamatov Dünya ve Mars’ta gördüğümüz iklimdeki iniş çıkışlara uyan bir model görebileceğimize inanıyor.

Ancak Abdussamatov’un çalışması diğer bilimadamları tarafından iyi karşılanmadı.

Ingiltere’deki Oxford Üniversitesinde gezegen fizikçisi olan Colin Wilson “Onun görüşleri ana görüş bilimsel fikrine tamamen aykırı”dedi.

“Ve son IPCC raporunda sunulan kapsamlı kanıt ile çelişiyor. (“Global Warming ‘Very Likely’ Caused by Humans, World Climate Experts Say” [February 2, 2007].)

Wisconsin, Madison Üniversitesinde iklim bilimci Amato Evan ilave ediyor, “Fikir teori veya gözlemler ile desteklenmiyor”

Gezegenlerin Yalpalaması

Geleneksel teori şu; Marstaki iklim değişimlerini, güneşteki değişimler ile değil, gezegenin yörüngesindeki küçük değişimlerle açıklanabilir.

“Marsın yörüngesindeki yalpalamalar iklim değişiminin ana nedenidir.” Şeklinde açıklıyor Wilson.

Tüm gezegenler, güneş etrafında dönerken küçük yalpalamalar deneyimler. Dünyanın yalpamaları MilanKovitch döngüleri olarak bilinir ve 20,000 ve 100,000 yıl arasındaki zaman ölçeklerinde gerçekleşebilir.

Bu dalgalanmalar Dünyanın ekseninin eğimini ve güneşle olan uzaklığını değiştirir ve Dünyadaki buzul çağlarının ortaya çıkmasından sorumlu olduğu düşünülür.

Mars ve Dünya farklı şekillerde yalpalar ve çoğu bilimadamı her iki gezegenin tam şimdi buzul çağları arasında olmasının tamamen tesadüf olduğunu düşünüyor.

Sera Etkisi Değil

Belki Abdussamatov’un teorisinde en büyük yanlış blok, sera etkisini düşünmemesidir. Karbon dioksit gibi atmosferik gazlar ısının gezegenin yüzeyinde tutulmasına neden oluyor.

Abdussamatov karbon dioksidin Dünyanın ikliminde küçük bir etkisi olduğunu ve Marsta etkisi olmadığını iddia ediyor.

Ancak, “sera etkisi olmasaydı, Dünyada çok az yaşam olurdu, çünkü gezegenimiz büyük bir buz küresi olurdu” diyor Evan.

Çoğu bilimadamı şimdi, insanların havaya pompaladığı büyük miktardaki karbon dioksidin Dünyanın sıcaklığında felaketsel bir yükselişe neden olacağından, buzulların erimesiyle deniz seviyelerinin dramatik şekilde yükseleceğinden ve aşırı iklime neden olacağından korkuyor.

Abdussamatov tersini düşünüyor, güneşin oldukça farklı bir şeyi taşıdığını ileri sürüyor.

“Solar parlaklık 1990 larda azalmaya başladı ve yaklaşık 2040 ta bir minimuma ulaşılacak.” diyor. “Bu 15 – 20 yılda Dünyada iklimin soğumasına neden olacak.”